reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie chorobowe > Przedsiębiorcy otrzymają zasiłek chorobowy po 90 dniach ubezpieczenia chorobowego

Przedsiębiorcy otrzymają zasiłek chorobowy po 90 dniach ubezpieczenia chorobowego

Zasadą jest, że osoba ubezpieczona uzyskuje prawo do zasiłku chorobowego po 30 dniach podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. W przypadku przedsiębiorców ten okres wynosi jednak aż 90 dni.

Dobrowolnie ubezpieczeni dłużej czekają na zasiłek

Prawo do zasiłku chorobowego uzyskuje się po okresie wyczekiwania. Okres ten wynosi 30 dnia osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo. Przedsiębiorcy zyskują prawo do zasiłku dopiero po 90 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Jest to związane z faktem, iż podlegają oni ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie. Dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu, czyli na swój wniosek podlegają osoby określone osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, należą do nich:

  • osoby wykonujące pracę nakładczą,
  • osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług oraz osoby z nimi współpracujące,
  • osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące,
  • osoby wykonujące odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
  • duchowni.

Objęcie dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony.

Zobacz także: Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe a zasiłek chorobowy

Za opłacanie składek prawo do zasiłku

Opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe umożliwia przedsiębiorcy prawo do uzyskania świadczeń z tego ubezpieczenia. Do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, należą: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, zasiłek macierzyński oraz zasiłek opiekuńczy.

Zasiłek chorobowy, który przedsiębiorcy, czyli osobie prowadzącej działalność pozarolniczą przysługuje przez ściśle określony okres. Zasiłek przedsiębiorcy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn zrównanych z niezdolności do pracy z powodu choroby. Zasiłek może przysługiwać maksymalnie przez 182 dni, a w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej ciążą lub gruźlicą przez 270 dni. W przypadku, kiedy niezdolność do pracy przedsiębiorcy trwa nadal, a wyczerpano już okres zasiłkowy, może on uzyskać prawo do świadczenia rehabilitacyjnego.

Zobacz także: Zasiłek chorobowy – Vademecum

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 1999 r. Nr 60 poz. 636)

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama