reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Dokumenty > ZUS RMUA tylko raz do roku

ZUS RMUA tylko raz do roku

ZUS RMUA czyli imienny raport miesięczny dla osoby ubezpieczonej był wydawany co miesiąc każdemu pracownikowi. Od 1 stycznia 2012 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy, dzięki którym pracodawcy będą zobowiązani do przekazywania raportu raz do roku.

Nowe zasady wydawania ZUS RMUA

W ZUS RMUA zawarte są informacje o kwocie należnych za pracownika składek. Od 1 stycznia 2012 roku pracodawca będzie przekazywał pracownikowi informacje zawarte w ZUS RMUA raz w roku w podziale na poszczególne miesiące w terminie do 28 lutego danego roku za poprzedni rok kalendarzowy. Do tej pory pracodawca miał obowiązek robić to miesiąc.

Pierwszy roczny druk ZUS RMUA, zawierający informacje o składkach za rok 2012 pracodawcy będą musieli wydać pracownikom do 28 lutego 2013 roku.

Druk ZUS RMUA Pani Maria przedstawiała jako dowód ubezpieczenia potwierdzający jej prawo do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej u swojego lekarza. Czy po wprowadzeniu zmian straci taką możliwość? Nie, ponieważ nowe zasady umożliwiają, aby na wniosek pracownika, pracodawca wydał ZUS RMUA  raz na miesiąc za miesiąc poprzedni.

Na żądanie pracownika pracodawca będzie miał obowiązek wydać ZUS RMUA wcześniej niż do końca 28 lutego danego roku za poprzedni rok, jednak nie częściej niż raz na miesiąc za miesiąc poprzedni.               

Zobacz także: Do czego przydaje się RMUA?                                         

Co zawiera ZUS RMUA

Raport ZUS RMUA zawiera przede wszystkim zestawienie należnych składek na ubezpieczenia społeczne w podziale na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Zawiera także dane o: tytule ubezpieczenia, podstawie wymiaru składek, kwocie składki w podziale na należną od ubezpieczonego i płatnika składek oraz z innych źródeł finansowania, kwocie obniżenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, wynikające pracowniczych programach emerytalnych oraz podstawę wymiaru i kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, z uwzględnieniem podziału na podmioty, które finansują składki.

Raport ZUS RMUA zawiera również informacje dotyczące płatnika składek, w tym numery NIP i REGON oraz nazwę skróconą płatnika. W przypadku płatnika składek będącego osobą fizyczną raport zawiera podane identyfikatory numeryczne NIP i REGON, a w razie gdy płatnikowi nie nadano tych numerów lub jednego z nich – numer PESEL lub serię i numer dowodu osobistego albo paszportu oraz nazwę skrócona lub imię i nazwisko.

Zobacz także: Co musisz wiedzieć o raporcie ZUS RMUA?

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 16 września 2011 roku o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. z 2011 nr 232 poz. 1378)

Ustawa z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Tagi

ZUS

Zdjęcia

Pierwszy roczny druk ZUS RMUA, zawierający informacje o składkach za rok 2012 pracodawcy będą musieli wydać pracownikom do 28 lutego 2013 roku. Fot. Fotolia
Pierwszy roczny druk ZUS RMUA, zawierający informacje o składkach za rok 2012 pracodawcy będą musieli wydać pracownikom do 28 lutego 2013 roku. Fot. Fotolia

Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)792.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama