REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wypadki w pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy najłatwiej o wypadek przy pracy?

Wbrew intuicji, wypadki w miejscu pracy najczęściej zdarzają się w warunkach umiarkowanie niebezpiecznych – informuje pismo „Personnel Psychology”.

Rada Ochrony Pracy o bezpiecznej wsi

Zagadnienia ochrony pracy nabierają na wsi coraz większego znaczenia. Rolnicy, dążąc do pozyskania unijnych funduszy na inwestycje w sprzęt, muszą spełnić różne wymagania z zakresu bhp warunkujące przyznanie dotacji z Unii Europejskiej. 10 stycznia 2023 roku Rada Ochrony Pracy debatowała o bezpieczeństwie na wsi.

Bilans wypadków za 2021 rok – czy obawy Polaków się sprawdzają?

Bilans wypadków 2021 - jak wynika ze statystyk GUS, w 2021 roku zostało zgłoszonych prawie 69 tys. wypadków w pracy, a ratownicy medyczni udzielili prawie 3,1 mln świadczeń zdrowotnych. Raport Policji wskazuje, że doszło również do prawie 23 tys. wypadków drogowych. Na urazy narażeni są również najmłodsi – do 10,8 tys. wypadków doszło w szkole.

Wypadki podczas pracy zdalnej - czy podniosą składkę wypadkową?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy, które zgodnie z planem miałoby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. Istotna zmiana będzie dotyczyła wskazania, czy wypadek przy pracy miał miejsce podczas jej wykonywania w siedzibie firmy, czy podczas pracy zdalnej. Czy wypadki przy pracy podniosą składkę wypadkową?

REKLAMA

PIP: w maju i w czerwcu kilkanaście tragicznych wypadków przy pracy

Kilkanaście tragicznych wypadków przy pracy, w tym śmiertelnych, wydarzyło się w dwóch miesiącach poprzedzających wakacje: maju i czerwcu - poinformowała Państwowa Inspekcja Pracy.

Upadki z wysokości zmorą polskiego budownictwa

40 proc. ofiar wypadków na placach budowy zginęło z powodu braku sprzętu ochronnego – powiedział zastępca Głównego Inspektora Pracy Jarosław Leśniewski.

Wzrost wypadków przy pracy a 100% wzrost składek ZUS

Wypadki przy pracy mają wpływ na wysokość składek ZUS. Czy powrót do firm i wzrost liczby wypadków spowoduje 100% wzrost składek na ubezpieczenia społeczne?

30% mniej wypadków przy pracy w I połowie 2020 r.

GUS podał dane o liczbie wypadków przy pracy w I połowie 2020 r. Jest ona aż 30% niższa niż w analogicznym okresie 2019 r. Jedną z przyczyn spadku wypadkowości jest epidemia koronawirusa i lockdown.

REKLAMA

Wypadki przy pracy 2020 - statystyki GUS

Wypadki przy pracy w I kwartale 2020 zdarzają się rzadziej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Czy to wpływ koronawirusa i większej dbałości o bhp? Czym de facto jest wypadek przy pracy? Jakie są rodzaje wypadków w pracy? Poznaj statystyki GUS z pierwszych miesięcy 2020 r.

Zmiana zasad finansowania prewencji wypadkowej od 2018 roku

Na skutek nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych mają zostać doprecyzowane zasady przyznawania płatnikom prewencji wypadkowej. Wejście w życie nowych przepisów zostało zaplanowane na 1 stycznia 2018 roku. 

Duża liczba wypadków przy pracy w 2016 r.

GUS zbadał liczbę wypadków przy pracy, jakie zgłoszono w ubiegłym roku. Najczęstszą przyczyną wypadków było nieprawidłowe zachowanie pracownika.

Ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorcy 2016

Od 1 stycznia 2016 r. ubezpieczeniem wypadkowym zostali objęci wszyscy zleceniobiorcy, niezależnie od miejsca wykonywania pracy. Ile wynosi składka wypadkowa w 2016 r.?

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

Dnia 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Związki zawodowe obchodzą go jako Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Warto zwrócić uwagę na problem wypadków przy pracy w Polsce. PIP w 2014 r. zbadała 2002 tego typu zdarzenia.

Rodzaje świadczeń powypadkowych

Osobie, która uległa wypadkowi przy pracy, przysługują określone świadczenia powypadkowe. Należą do nich m.in. zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne oraz jednorazowe odszkodowanie z ZUS. W jakiej wysokości przysługują te świadczenia?

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy

Poszkodowanemu w wypadku przy pracy należy się jednorazowe odszkodowanie z tego tytułu. Kiedy jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy zostanie przyznane ubezpieczonemu pracownikowi?

Jakie świadczenia przysługują pracownikowi z tytułu wypadku przy pracy

Pracownik, które uległ w pracy wypadkowi ma prawo do szeregu świadczeń pieniężnych, które mają na celu zrekompensować mu ten wypadek. Prawo do świadczeń wynika z faktu objęcia pracownika ubezpieczeniem wypadkowym.

Jednorazowe odszkodowanie dla rodziny zmarłego pracownika

Przesłanką nabycia jednorazowego odszkodowania dla członków rodziny jest śmierć pracownika wskutek wypadku przy pracy.

Jednorazowe odszkodowanie dla pracownika za wypadek przy pracy

Pracownikowi, który wskutek wypadku przy pracy doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie.

Jakie są rodzaje wypadków przy pracy?

Pracodawca powinien podejmować zapobiegać wypadkom przy pracy. Wypadek przy pracy to zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z wykonywaniem pracy lub w drodze z lub do pracy. Wypadek przy pracy jest pojęciem na tyle ogólnym, że pojawiło się wiele interpretacji tego pojęcia. Warto wiedzieć, jakie są podstawowe rodzaje wypadków przy pracy.

Pojęcie wypadków w szczególnych okolicznościach

Pojęcie wypadków w szczególnych okolicznościach oraz świadczenia dla osób, które im uległy reguluje ustawa z dnia 30 października 2002 r. o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach.

Jak kwalifikować drogę do pracy w przypadku wypadku przy pracy?

Za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się zdarzenie nagłe wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana.

Czym jest przyczyna zewnętrzna przy wypadku przy pracy?

Definicja wypadku, zawarta w ustawie z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych opiera się w głównej mierze na pojęciu przyczyny zewnętrznej.

Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego osób prowadzących własną działalność

Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego przysługują osobom objętym ubezpieczeniem wypadkowym. Prawo do świadczeń pieniężnych z tytułu choroby zawodowej lub wypadku przy pracy nie jest uzależnione od podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

Obowiązek analizowania przyczyn wypadków przy pracy i chorób zawodowych (art. 236)

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy nakładają na pracodawcę obowiązek analizowania przyczyn wypadków przy pracy.

Wypadek przy pracy (art. 234)

Kodeks pracy wyraźnie określa zasady, według jakich ma postępować pracodawca w przypadku wystąpienia w jego zakładzie pracy wypadku przy pracy.

Wypadek na szkoleniu

Jeżeli pracownik dozna jakiegokolwiek urazu lub śmierci w trakcie wykonywania przez niego zleconej przez pracodawcę pracy, to należą mu się (lub jego rodzinie) od pracodawcy pewne świadczenia. Jak wygląda sytuacja w przypadku skierowania pracownika na szkolenie?

Odszkodowanie od pracodawcy z tytułu wypadku przy pracy

Czy oprócz świadczeń z ZUS-u mogę się domagać także odszkodowania od pracodawcy za wypadek przy pracy?

Zgłoszenie wypadku przy pracy i w drodze do pracy

Obowiązek zgłoszenia wypadku przy pracy ma każdy pracownik, który zauważył takie zdarzenie w zakładzie pracy. Ggłoszenie wypadku powinno być dokonane w formie pisemnej. 

Wypadek w domu telepracownika

Przepisy regulujące telepracę weszły ponad roku temu. Już pojawiają się problemy z właściwą ich interpretacją. Jednym z nich jest możliwość wystąpienia wypadku w pracy w domu telepracownika.

Na co może liczyć w sądzie cywilnym pracownik, w związku z jego wypadkiem przy pracy?

Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy może liczyć na świadczenia pieniężne z ubezpieczenia wypadkowego. Nie zawsze jednak świadczenia te są wystarczające. W takim przypadku pracownika może domagać się od pracodawcy roszczeń dochodzonych na drodze cywilnej. Sprawdź na co może liczyć poszkodowany pracownik.

Wypadek przy pracy bez świadczenia

Pracownik, który uległ wypadkowi ma prawo do wielu świadczeń powypadkowych. Nie zawsze, jednak pracownik może liczyć na takie świadczenie. Pracownik, który swoim działaniem przyczynił się do wypadku nie może liczyć na pieniądze ze świadczeń. Sprawdź, kto jeszcze nie skorzysta ze świadczeń.

Co można uznać za wypadek w drodze do pracy i z pracy?

Nie każde zdarzenie można uznać za wypadek w drodze do pracy i z pracy. Jeśli dojdzie do takiego zdarzenia pracownik może uzyskać wiele świadczeń. 

Czy w związku z wypadkiem przy pracy przysługuje renta?

Ubezpieczonemu, który stał się częściowo lub całkowicie niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy przysługuje renta. Renta wypłacana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Kto ma prawo do świadczenia z tytułu wypadku przy pracy?

Wachlarz świadczeń na jakie może liczyć pracownik, który uległ wypadkowi w pracy jest szeroki. Szeroki, jest także wachlarz uprawnionych do otrzymania świadczenia powypadkowych. 

Jakie zdarzenie jest wypadkiem przy pracy?

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych warunków pracy. Mimo najlepszych chęci i ostrożności, czasem dochodzi do nieszczęśliwych zdarzeń. Zdarzenia te nazywamy wypadkami przy pracy.

Czy był to wypadek w czasie delegacji?

Zostałem wysłany przez pracodawcę na delegację. W trakcie delagacji doszło do wypadku. Na wieczornym spacerze zostałem potrącony przez samochód. Czy wypadek taki zostanie uznany za wypadek w pracy i czy otrzymam za niego odszkodowanie?

REKLAMA