Zgłoszenie wypadku przy pracy i w drodze do pracy
REKLAMA
REKLAMA
Wypadek przy pracy to:
REKLAMA
- nagłe zdarzenie,
- wywołane przyczyną zewnętrzną,
- powodujące uraz lub śmierć,
- które nastąpiło:
- w związku z pracą,
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia, w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Przeczytaj również: Szkolenie wstępne w formie instruktażu ogólnego
O wypadku przy pracy zawiadamia niezwłocznie pracodawcę:
- osoba, która uległa wypadkowi przy pracy, jeżeli stan jej zdrowia na to pozwala,
- inny podmiot, na rzecz którego wykonywała czynności, przy których doznała uraz.
Warunkiem podjęcia procedury postępowania powypadkowego jest zgłoszenie wypadku.
Obowiązkiem każdego pracownika jest zgłoszenie informacji o wypadku jeśli:
- to on uległ wypadkowi,
- był świadkiem wypadku,
- dowiedział się o wypadku.
Pracodawca jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić właściwego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku.
Zobacz serwis: Wypadki w pracy
Wzór zawiadomienia o wypadku przy pracy
.......................................... .........................dnia................. imię i nazwisko pracownika oznaczenie pracodawcy lub osoby działającej w jego imieniu Zgłoszenie wypadku przy pracy Informuję, że w dniu ............ r. w miejscu ........................, o godz..............................uległem wypadkowi, który nastąpił w następujących okolicznościach: opis przebiegu zdarzenia Wskutek wypadku zostałem poszkodowany w następujący sposób: ........................................................ wskazać obrażenia Świadkami powyższego wypadku są: 1. ............................................................ imię i nazwisko, stanowisko 2. ............................................................ imię i nazwisko, stanowisko* Potwierdzeniem zaistniałych uszkodzeń ciała są następujące dokumenty medyczne**: 1. ............................................................ 2. ............................................................ podpis poszkodowanego * w przypadku gdy świadkami wypadku są osoby postronne, należy wpisać ich adres zamieszkania ** należy wskazać, jeżeli dokumentacja taka jest |
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat