Wypadek przy pracy bez świadczenia
REKLAMA
REKLAMA
Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które powoduje uraz lub śmierć, a które nastąpiło w związku z wykonywaniem pracy.
REKLAMA
Ulegający wypadkowi przy pracy, może liczyć na następujące świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego:
- zasiłek chorobowy,
- zasiłek wyrównawczy,
- świadczenie rehabilitacyjne,
- jednorazowe odszkodowanie,
- renta z tytułu niezdolności do pracy,
- renta szkoleniowa,
- renta rodzinna,
- dodatek do renty rodzinnej,
- pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych praz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne.
Zobacz: Odszkodowanie od pracodawcy z tytułu wypadku przy pracy
Kto nie otrzyma świadczenia?
Pracownik, który z własnej winy spowodował wypadek przy pracy, nie otrzyma świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. W przypadku, kiedy wyłączną przyczyną wypadku przy pracy było udokumentowane naruszenie przez pracownika przepisów dotyczących ochrony zdrowia i życia, które zostało spowodowane umyślnie, pracownik nie otrzyma wynagrodzenia.
Na świadczenie nie może także liczyć pracownik, który zachował się rażąco niedbale. Rażące niedbalstwo to takie zachowanie, kiedy pracownik:
- przewiduje skutki swojego zachowania, ale myśli, że ich uniknie,
- nie przewiduje skutków swojego zachowania, a może i powinien je przewidzieć.
Prawa do świadczeń powypadkowych nie nabędzie także pracownik, który w czasie wypadku był nietrzeźwy, co przyczyniło się do wypadku. To samo dotyczy sytuacji, kiedy pracownik w chwili wypadku był pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych.
Pracownik, który uległ wypadkowi w pracy nie otrzyma świadczenia, jeśli zachodzi podejrzenie, iż znajduje się on pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających i odmówi poddania się stosownym badaniom.
Na świadczenie nie może także liczyć pracownik, który swoim zachowaniem uniemożliwia przeprowadzenie badań na ustalenie zawartości alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych w organizmie.
Zobacz serwis: Badania lekarskie
Jak wynagrodzenie, to nie świadczenie?
Pracownik, który na mocy przepisów szczególnych zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, nie otrzymuje zasiłku chorobowego, ani świadczenia rehabilitacyjnego. Świadczenia te nie przysługują, jeśli za okresy niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy pracownik zachowuje prawo do:
- wynagrodzenia,
- uposażenia,
- stypendium,
- innych świadczeń pieniężnych.
Oprócz pracowników, do takiej szczególnej grupy zaliczymy:
- osoby pobierające stypendium w okresie odbywania stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy lub szkolenia na podstawie skierowania wydanego przez urząd pracy,
- osoby pobierające stypendia sportowe,
- słuchaczy Krajowej Szkoły Administracji Publicznej pobierających stypendia,
- posłów i senatorów pobierających uposażenie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat