REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypadek przy pracy bez świadczenia

Pracownik, który z własnej winy spowodował wypadek przy pracy, nie otrzyma świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.
Pracownik, który z własnej winy spowodował wypadek przy pracy, nie otrzyma świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik, który uległ wypadkowi ma prawo do wielu świadczeń powypadkowych. Nie zawsze, jednak pracownik może liczyć na takie świadczenie. Pracownik, który swoim działaniem przyczynił się do wypadku nie może liczyć na pieniądze ze świadczeń. Sprawdź, kto jeszcze nie skorzysta ze świadczeń.

Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które powoduje uraz lub śmierć, a które nastąpiło w związku z wykonywaniem pracy.

Autopromocja

Ulegający wypadkowi przy pracy, może liczyć na następujące świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego:

 • zasiłek chorobowy,
 • zasiłek wyrównawczy,
 • świadczenie rehabilitacyjne,
 • jednorazowe odszkodowanie,
 • renta z tytułu niezdolności do pracy,
 • renta szkoleniowa,
 • renta rodzinna,
 • dodatek do renty rodzinnej,
 • pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych praz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne.

Zobacz: Odszkodowanie od pracodawcy z tytułu wypadku przy pracy

Kto nie otrzyma świadczenia?

Pracownik, który z własnej winy spowodował wypadek przy pracy, nie otrzyma świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. W przypadku, kiedy wyłączną przyczyną wypadku przy pracy było udokumentowane naruszenie przez pracownika przepisów dotyczących ochrony zdrowia i życia, które zostało spowodowane umyślnie, pracownik nie otrzyma wynagrodzenia.

Na świadczenie nie może także liczyć pracownik, który zachował się rażąco niedbale. Rażące niedbalstwo to takie zachowanie, kiedy pracownik:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • przewiduje skutki swojego zachowania, ale myśli, że ich uniknie,
 • nie przewiduje skutków swojego zachowania, a może i powinien je przewidzieć.

Prawa do świadczeń powypadkowych nie nabędzie także pracownik, który w czasie wypadku był nietrzeźwy, co przyczyniło się do wypadku. To samo dotyczy sytuacji, kiedy pracownik w chwili wypadku był pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych.

Pracownik, który uległ wypadkowi w pracy nie otrzyma świadczenia, jeśli zachodzi podejrzenie, iż znajduje się on pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających i odmówi poddania się stosownym badaniom.

Na świadczenie nie może także liczyć pracownik, który swoim zachowaniem uniemożliwia przeprowadzenie badań na ustalenie zawartości alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych w organizmie.

Zobacz serwis: Badania lekarskie

Jak wynagrodzenie, to nie świadczenie?

Pracownik, który na mocy przepisów szczególnych zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, nie otrzymuje zasiłku chorobowego, ani świadczenia rehabilitacyjnego. Świadczenia te nie przysługują, jeśli za okresy niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy pracownik zachowuje prawo do:

 • wynagrodzenia,
 • uposażenia,
 • stypendium,
 • innych świadczeń pieniężnych.

Oprócz pracowników, do takiej szczególnej grupy zaliczymy:

 • osoby pobierające stypendium w okresie odbywania stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy lub szkolenia na podstawie skierowania wydanego przez urząd pracy,
 • osoby pobierające stypendia sportowe,
 • słuchaczy Krajowej Szkoły Administracji Publicznej pobierających stypendia,
 • posłów i senatorów pobierających uposażenie.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA