REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Terminy, PUE ZUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wątpliwości wokół 5-dniowego terminu konsultacji związkowej (art. 38 Kodeksu Pracy)

W jaki sposób powinno się liczyć termin 5 dni na dokonanie konsultacji z organizacją związkową? Czy dla zachowania tego terminu wystarczy nadanie przez organizację związkową pisma w placówce pocztowej w ostatnim dniu terminu? Kiedy pracodawca może skutecznie wypowiedzieć umowę o pracę? - Na te pytania odpowiadają prawnicy z kancelarii prawnej Rakoczy i Wroński.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 3 maja!

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostaje przedłużony na następny tydzień. Najprawdopodobniej do 3 maja 2020 r. W przyszłym tygodniu można spodziewać się informacji na temat ewentualnego wprowadzenia form opieki w placówkach takich jak: szkoły, przedszkola i żłobki.

ZUS ponownie upomina: wniosków nie należy wysyłać e-mailem!

ZUS po raz kolejny upomina ubezpieczonych. Wnioski do ZUS składa się wyłącznie za pośrednictwem portalu PUE ZUS. Dokumenty przesłane e-mailem nie będą rozpatrywane.

Wypłata świadczenia postojowego z ZUS

Świadczenie postojowe z ZUS przysługuje osobom wykonującym pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej lub osobie prowadzącej działalność gospodarczą. Przyznaje się je na wniosek, gdy w firmie wprowadzono przestój ekonomiczny. Ile razy można otrzymać postojowe? Kiedy następuje wypłata?

Jak tarcza antykryzysowa wpływa na PPK?

Tarcza antykryzysowa wpływa na Pracownicze Plany Kapitałowe, a dokładniej na II fazę wdrażania PPK. Terminy zawarcia umów o zarządzanie i prowadzenia PPK dla firm zatrudniających co najmniej 50 pracowników zostały przesunięte z wiosny na jesień 2020 r. Sprawdź nowe daty.

Koniecznie podpisz wniosek składany do ZUS!

Prawie 10% wniosków składanych do ZUS w formie papierowej nie posiada podpisu. Takie wnioski muszą zostać zweryfikowane przez pracowników ZUS, co znacznie wydłuża całą procedurę przyznawania pomocy z tarczy antykryzysowej. Pamiętaj więc o podpisie!

Numer konta bankowego do przelewów z ZUS - jak zmienić?

Gdy ubezpieczony chce zmienić numer konta w ZUS, powinien zrobić to w sposób bezpieczny. Podczas epidemii koronawirusa najlepiej zmienić numer konta do przelewów z ZUS przez internet. Służy do tego platforma PUE ZUS.

Postojowe - pierwsza wypłata 15 kwietnia 2020 r.

Dziś, 15 kwietnia 2020 r., odbędzie się pierwsza wypłata postojowego z ZUS. Pierwsi przedsiębiorcy, którzy otrzymają wsparcie z tarczy antykryzysowej, to osoby składające wnioski przez platformę internetową PUE ZUS. Sprawdź, jak złożyć wniosek przez PUE ZUS.

Termin wypłaty pierwszych świadczeń postojowych

ZUS podał termin wypłaty pierwszych świadczeń postojowych. Wypłata będzie wykonana na konto podane we wniosku o wsparcie. Kiedy można spodziewać się przelewu?

Co z orzeczeniem lekarskim, którego termin upływa w czasie epidemii?

Orzeczenie lekarskie o niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane przez lekarza orzecznika ZUS albo komisję lekarską jest niezbędne do otrzymywania takich świadczeń, jak: renta dla niezdolnych do pracy, 500+ dla niesamodzielnych czy świadczeń rehabilitacyjnych. Co w przypadku, gdy jego ważność kończy się w czasie epidemii?

13 emerytura w kwietniu 2020 - dla kogo, wysokość

13 emerytura w 2020 r. zostanie wypłacona w kwietniu. Termin wypłat nie ulega zmianie. To dodatkowe roczne świadczenie pieniężne przysługujące osobom pobierającym emerytury i renty, a także inne wymienione niżej świadczenia. Wysokość trzynastej emerytury to wysokość obowiązującej aktualnie najniższej emerytury. Ile więc wynosi trzynastka?

Nowy termin na wdrożenie PPK w firmach zatrudniających od 50 pracowników

Wdrożenie PPK w firmach zatrudniających od 50 pracowników miało odbyć się wiosną 2020 r. Termin na zawarcie z wybraną instytucją finansową umowy o zarządzanie PPK został przeniesiony z 24 kwietnia na 27 października, a termin na podpisanie umowy o prowadzenie PPK z 11 maja na 10 listopada.

Oświadczenie o dodatkowy zasiłek opiekuńczy elektronicznie - jak wypełnić wniosek (ZAS-58) przez PUE ZUS

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z nią, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może złożyć oświadczenie o dodatkowy zasiłek opiekuńczy za pośrednictwem portalu PUE ZUS przy wykorzystaniu wniosku ZAS-58. Jak zrobić to krok po kroku?

Wysłanie dokumentów do ZUS - podpis osobisty na PUE ZUS

ZUS udostępnił nową metodę podpisywania dokumentów na PUE ZUS - podpis osobisty. Jak uzyskać podpis osobisty?

PUE: przedsiębiorca sam potwierdzi dane ZUS

ZUS wprowadza możliwość samoobsługi na Platformie Usług Elektronicznych (PUE), dzięki której przedsiębiorcy sami mogą utworzyć żądany dokument, potwierdzony elektroniczną pieczęcią ZUS. W taki sposób można na przykład utworzyć dokument z informacją o saldzie na koncie w ZUS, o liczbie ubezpieczonych czy też potwierdzenie, że jest się płatnikiem składek.

ZUS: zmiany w powiadomieniach sms i e-mail dla pracodawców

Od 1 grudnia 2018 r. zarówno pracodawca jak i pracownik mogą otrzymywać powiadomienia na telefon o wystawieniu zwolnienia lekarskiego i jego długości. Zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych w powiadomieniach znajdzie się wyłącznie informacja o wystawieniu lub anulowaniu zwolnienia.

Czy pracodawca musi mieć profil PUE ZUS?

Czy pracodawca będący płatnikiem składek musi mieć założony profil na PUE ZUS? Wszystko to zależy od liczby pracowników, za których rozlicza się z ZUS, a co za tym idzie czy posiada obowiązek elektronicznego przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Elektroniczne zwolnienie lekarskie od 1 grudnia 2018 r.

Elektroniczne zwolnienie lekarskie czyli e-ZLA od 1 grudnia 2018 r. będą wyłączną formą udzielania zaświadczenia o niezdolności pracownika do pracy. Zwolnienia papierowe mogą być stosowane tylko do 30 listopada 2018 r. Jak wystawić e-ZLA?

Zmiany w PUE ZUS w związku z e-ZLA

Od 14 sierpnia br. ZUS udostępnił nową wersję portalu PUE. Zmiany podyktowane są wprowadzeniem elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA), które od 1 grudnia będą obowiązkowe.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę - jak liczyć, przykłady

Jak liczyć okres wypowiedzenia? Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, okres wypowiedzenia, czyli czas, który musi upłynąć, aby umowa o pracę rozwiązała się, wynosi w zależności od rodzaju zawartej umowy: 3 dni, tydzień lub wielokrotność tygodnia albo miesiąc lub wielokrotność miesiąca. Oto praktyczne przykłady.

Czy istnieje termin dla dokonania wypowiedzenia umowy o pracę?

Rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 52 § 1 kodeksu pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika ograniczone jest terminem jednego miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę, kodeks pracy nie przewiduje wprost żadnego ograniczenia czasowego odnoszonego do przyczyny wypowiedzenia (daty jej wystąpienia, czy dowiedzenia się o niej przez pracodawcę). Czy w związku z tym pracodawca może bez jakichkolwiek ograniczeń powoływać się na przyczynę wypowiedzenia niezależnie od okresu, który upłynął od jej wystąpienia, czy też dowiedzenia się o tej przyczynie przez pracodawcę?

Brak zapłaty wynagrodzenia w terminie

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy, wynikającym z kodeksu pracy, jest obowiązek terminowego i prawidłowego wypłacania wynagrodzenia pracownikowi. Wynagrodzenie jest wypłacane terminowo, gdy wypłacane jest raz w miesiącu w stałym i z góry ustalonym terminie. Co jednak w sytuacji, gdy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia na czas?

Elektroniczne zwolnienia lekarskie od 1 stycznia 2016 r.

Do końca grudnia 2015 r. płatnicy, którzy odprowadzają składki za więcej niż 5 osób mają obowiązek założyć profil na PUE. Informacja o zwolnieniu dotrze natychmiast do ZUS oraz pracodawcy. Elektroniczne zwolnienia lekarskie wejdą w życie 1 stycznia 2016 r.

Platforma Usług Elektronicznych dla ubezpieczonych i płatników

Platforma Usług Elektronicznych (PUE) to całodobowy dostęp do informacji zapisanych na koncie w ZUS, m.in. informacji o składkach na koncie, ubezpieczeniach. Mogą z niej korzystać ubezpieczeni, płatnicy składek i świadczeniobiorcy. Profil założyło już ok. 1,3 mln osób.

Portal obywatel.gov.pl

Dzięki portalowi obywatel.gov.pl można dowiedzieć się o ponad 80 usługach urzędowych. Znajdują się tam informacje m.in. o tym, co zrobić, by ubiegać się o zasiłek w ZUS, jak zgłosić się do urzędu pracy, jakie urlopy po urodzenia dziecka przysługują rodzicom.

Sprawdź przez internet czy pracodawca płaci składki ZUS

Sprawdź przez internet, czy pracodawca płaci składki ZUS. Może to robić regularnie poprzez Platformę Usług Elektronicznych. Osoby, które nie mają założonego konta na PUE, otrzymają informacje o stanie konta ubezpieczonego listownie.

ZUS o ubezpieczeniach społecznych na trasie "Lata z Radiem"

ZUS będzie edukował o ubezpieczeniach społecznych na trasie "Lata z Radiem", która rusza już 27 czerwca 2015 r. Celem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest obalenie panujących mitów o ubezpieczeniach. Sprawdź harmonogram trasy "Lata z Radiem".

Milion osób zarejestrowanych na PUE ZUS

Już milion osób zarejestrowało się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. To pierwszy i największy polski e-urząd. Klienci ZUS mają dostęp na platformie do wszystkich swoich danych.

PUE ZUS - ocena e-urzędu

Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS funkcjonuje od 2012 r. To najszybciej rozwijający się e-urząd w kraju. Przedsiębiorcy za pośrednictwem konta na PUE mogą rozliczać się z ZUS i dokonywać płatności składek.

REKLAMA