Dzierżawa przedsiębiorstwa jako przyczyna przejścia zakładu pracy
19 mar 2010
Dzierżawa części lub całości zakładu pracy może wywoływać takie same skutki jak przejęcie zakładu pracy na podstawie art. 231 Kodeksu pracy.
Przejście agencji pracy tymczasowej na inny podmiot w świetle przepisów UE
23 lut 2010
Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę w przypadku agencji pracy tymczasowej może zaistnieć już w razie przejęcia składników o charakterze niematerialnym (np. pracownicy, know-how).
Delegacja pracowników w ramach usług świadczonych przez agencję pracy tymczasowej
18 lut 2010
Zgodnie z przepisami prawa unijnego agencje pracy tymczasowej mogą delegować swoich podwładnych do wykonywania pracy w innym kraju członkowskim.
Znajomość języka obcego jako warunek zatrudnienia
30 gru 2009
Wymóg znajomości określonego języka jako warunek zatrudnienia nie będzie oznaczał dyskryminacji, jeśli ta znajomość jest niezbędna do właściwego wykonywania pracy.
Dyrektywy Unijne – od kiedy je stosować
22 gru 2009
Dyrektywy unijne z zakresu prawa pracy określają tylko minimalny zakres ochrony pracowników czy pracodawców. Poszczególne państwa członkowskie mogą pozostać przy rozwiązaniach unijnych lub rozszerzyć ochronę wynikającą z tych aktów.
Dyskryminacja pozytywna kobiet
30 lis 2009
Unia Europejska dopuszcza możliwość stosowania tzw. dyskryminacji pozytywnej ze względu na płeć. Jest to wyjątek, który ma pomóc wyrównać szanse kobiet przez przyznanie im uprzywilejowanej pozycji w stosunku do mężczyzn.
Konsultacje z pracownikami w przypadku zwolnień grupowych
13 lis 2009
Przepisy unijne regulują samą procedurę zwolnień grupowych, nie ingerując w prawo przedsiębiorcy do dokonania zwolnień grupowych.
Europejskie rady zakładowe
03 lis 2009
Zadaniem Europejskich Rad Zakładowych jest pomoc pracownikom międzynarodowych korporacji w uzyskaniu informacji. Dzięki temu mają oni wpływ na decyzje istotne z ich punktu widzenia, a nie są one podejmowane tylko przez kierownictwo znajdujące się w innym państwie.
Ustalanie kapitału początkowego
29 lip 2009
Kapitał początkowy jest elementem łączącym dotychczasowy system emerytalny z systemem zreformowanym opartym na środkach zgromadzonych na koncie emerytalnym w ZUS.
Outsourcing a prawo pracy
22 lip 2009
Pracodawcy powinni pamiętać, że brak przepisów chroniących pracowników przed outsourcingiem w prawie wspólnotowym nie oznacza braku ich ochrony przed zmianami strukturalnymi.
Czas pracy pracowników delegowanych do krajów UE
27 kwi 2009
Pracownicy delegowani do pracy w Unii Europejskiej w zakresie czasu pracy powinni mieć zapewnione co najmniej tak samo dobre warunki jak pracownicy świadczący pracę w kraju.
Zasady zaliczania stażu pracy w Unii Europejskiej
05 sty 2009
Udokumentowany staż pracy w UE, EOG oraz państwach, które mają podpisane stosowne umowy, zawsze zaliczany jest do stażu pracy w Polsce.
Ochrona praw pracowniczych w przypadku przejęcia zakładu pracy w UE
24 wrz 2008
Pracownicy przejmowani w wyniku przejęcia zakładu lub jego części przez nowego pracodawcę mogą liczyć na ochronę nie tylko na poziomie prawa krajowego, ale także unijnego.
Nowe zharmonizowane polskie normy związane z bhp
19 wrz 2008
Mamy nowy wykaz zharmonizowanych Polskich Norm. Potrzebę stworzenia kolejnych norm „wymusiły” na nas przepisy unijne.
Kolizja urlopu macierzyńskiego z urlopem wypoczynkowym
19 sie 2008
Pracownica nie może być pozbawiona części urlopu wypoczynkowego, jeżeli z organizacji pracy w zakładzie pracy wynika, że częściowo pokrywałby się on z urlopem macierzyńskim.
Cele i zkres działania dyrektywy usługowej
14 sie 2008
Do 28 grudnia 2009 r. kraje Unii mają czas na przyjęcie dyrektywy dotyczącej świadczenia usług na rynku wewnątrzwspólnotowym, której głównym celem jest ujednolicenie rynku usług w UE.
Prawo do emerytury a praca za granicą (cz. 1)
12 sie 2008
Osoby zamieszkałe w Polsce mogą składać wnioski o emeryturę z tytułu okresów ubezpieczenia lub zamieszkania przebytych w Polsce, jak również w jednym lub kilku państwach członkowskich.
Zasady zatrudniania w UE
04 sie 2008
Prawo unijne nie ingeruje w kwestie zatrudniania pracowników. Ustala jednak pewne minimalne wytyczne, które muszą być przestrzegane w krajach członkowskich.
EURES - co to takiego?
29 lip 2008
Chcielibyśmy zatrudnić pracownika z UE. Czy istnieje jakaś instytucja, która może nam w tym pomóc?
Ochrona pracy młodych pracowników
24 lip 2008
Dbanie o dobro pracowników młodocianych odbywa się nie tylko na gruncie prawa krajowego, ale także europejskiego.
Europejska kampania na rzecz oceny ryzyka zawodowego
01 lip 2008
„Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy” to dwuletnia kampania europejska, której celem jest promowanie zintegrowanego podejścia do oceny ryzyka zawodowego.
Rolnicy będą musieli przestrzegać przepisów bhp
01 lip 2008
Resort pracy chce, aby rolnicy i członkowie ich rodzin pracujący w indywidualnych gospodarstwach byli objęci przepisami kodeksu pracy dotyczącymi bhp.
Czy menedżer cudzoziemiec podlega polskim ubezpieczeniom
27 cze 2007
Zamierzamy podpisać umowę menedżerską z osobą, która jest cudzoziemcem. Czy będziemy zobowiązani zgłosić go do ubezpieczeń społecznych i opłacać składki w Polsce (będzie to jego jedyna praca)?