REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, ZUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Emerytury pomostowe: Prace nad nowelizacją nabierają tempa

Emerytury pomostowe będą przysługiwać nie tylko pracownikom pracującym w szczególnych warunkach przed 1 stycznia 1999 r. Sejmowe komisje pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy, który przewiduje uchylenie wygasającego charakteru emerytur pomostowych. 

Czy udział w posiedzeniu rady nadzorczej skutkuje utratą prawa do zasiłku chorobowego

Jeden z naszych pracowników przebywał na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, a obecnie pobiera świadczenie rehabilitacyjne. Jednocześnie jest członkiem rady nadzorczej w naszej spółce i z tego tytułu podlega zgłoszeniu w ZUS. Funkcję tę pełni za zryczałtowanym wynagrodzeniem. W okresie niezdolności do pracy pracownik kilkukrotnie uczestniczył w posiedzeniach rady (zwoływane są tylko w razie potrzeby). Czy w związku z tym ZUS może pozbawić pracownika zasiłku i świadczenia rehabilitacyjnego?

Czy można zakazać pracownikom noszenia biżuterii

Jesteśmy firmą zajmującą się produkcją spożywczą. Z tego względu chcemy wprowadzić zakaz noszenia biżuterii w pracy nie tylko w magazynach oraz halach produkcyjnych, ale także w biurze, które nie znajduje się na terenie hali czy magazynu. Czy możemy wydać taki zakaz? Czy będzie to zgodne z przepisami bhp? - pyta Czytelnik z Łowicza.

Emerytury pomostowe: Czy przestaną wygasać?

Emerytury pomostowe utracą charakter wygasający. Do Sejmu trafił projekt ustawy, która ma umożliwić otrzymanie emerytury pomostowej także tym pracownikom, którzy pracowali w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze po 1 stycznia 1999 r.

Prawa młodocianych pracowników. O czym powinni wiedzieć rodzice?

Większość pracodawców deklaruje, że chętnie zatrudniłoby (np. na wakacje) pracownika młodocianego. W krajach zachodnich pracujący nastolatek nikogo nie dziwi. W Polsce ten widok nie jest jeszcze powszechny – z danych CBOS wynika, że co piąty uczeń szkoły ponadpodstawowej podejmował w wakacje etat. Większość nadal nie robi tego, mimo że prawo im na to pozwala. Przepisów dot. zatrudniania nieletnich nie znają również rodzice. Warto jednak wiedzieć, na jaką ochronę prawną mogą liczyć małoletni.

Mały ZUS plus wydłużony o rok

Pracowaliśmy nad rozwiązaniami, aby tzw. Mały ZUS był wydłużony o rok - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

ZUS online: elektroniczne wiadomości i umawianie wizyt

Komunikat ZUS: Dostępna jest już aktualizacja aplikacji mobilnej mZUS. W nowej wersji zmieniliśmy wygląd aplikacji i rozbudowaliśmy ją o kolejne funkcje.

Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne?

Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne? Kiedy należy się świadczenie rehabilitacyjne? Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne? Jak długo może trwać świadczenie rehabilitacyjne? Jak ZUS płaci świadczenie rehabilitacyjne?

Renta socjalna 2023

Co to jest renta socjalna? Co trzeba zrobić żeby dostać rentę socjalną? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? Ile wynosi renta socjalna w 2023 roku? Czy od decyzji lekarza w sprawie renty socjalnej można się odwołać?

Zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotnej - ostatnie dwa dni na wysłanie wniosku

Złożenie rozliczenia składki zdrowotnej po terminie, który upłynął 22 maja, nie skutkuje konsekwencjami, ale tylko wysłanie wniosku o najpóźniej pierwszego czerwca - gwarantuje zwrot nadpłaty. 

Czym jest urlop na żądanie?

Czym jest urlop na żądanie? Czym różni się urlop wypoczynkowy od urlopu na żądanie? Czy urlop na żądanie to to samo co urlop z powodu siły wyższej? Z jakiego powodu można wziąć urlop na żądanie? Ile jest płatny urlop na żądanie? Kiedy się zgłasza urlop na żądanie?

Olbrzymie zainteresowanie konkursem ZUS na poprawę BHP dla przedsiębiorców

Konkurs na poprawę BHP dla przedsiębiorców. Ponad 5 tysięcy wniosków wpłynęło w konkursie dla płatników składek na projekty poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Na ten cel ZUS przeznaczy 100 milionów zł. Wnioski dotyczyły takich dziedzin, jak: przetwórstwo przemysłowe, budownictwo oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna.

Wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej za 2022 rok dostępny na PUE ZUS

Wniosek o zwrot nadpłaty, w związku z rozliczeniem składki zdrowotnej za 2022 r., jest udostępniany na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Przed jego podpisaniem i wysłaniem należy koniecznie potwierdzić rachunek bankowy, na który ma być przekazany zwrot.

Zmiana zasad przyznawania i wypłaty zasiłku pogrzebowego po osobach uprawnionych do emerytur/rent pracowniczych wypłacanych przez KRUS w zbiegu z emeryturami/rentami rolniczymi

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od dnia 1 czerwca 2023 r. zasiłki pogrzebowe po zmarłych emerytach/rencistach uprawnionych do emerytur/rent rolniczych wypłacanych przez KRUS w tzw. zbiegu z emeryturą/rentą z systemu powszechnego i członkach ich rodzin będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Oszuści podszywają się pod ZUS

Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych. Nie należy klikać w podejrzane linki zarówno mailowe, jak i w wiadomościach SMS ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia.

Nawet 30 tyś. kary za niewydanie w terminie świadectwa zgodnie z nowym wzorem

Pracodawcy powinni pamiętać, że od dnia 23 maja 2023 r. w świadectwie pracy obowiązują trzy ważne zmiany i w związku z tym powinni stosować nowy, bardziej rozbudowany wzór. Pracodawcy w ramach odpowiedzialności wykroczeniowej mogą ponieść nawet 30 tyś. kary za niewydanie w terminie świadectwa pracy.

Trzy ważne zmiany w świadectwie pracy od 23 maja 2023 r.

Od dnia 23 maja 2023 r. w świadectwie pracy obowiązują trzy ważne zmiany. Pracodawcy zobowiązani są stosować nowy, bardziej rozbudowany wzór świadectwa pracy. Zmiany wynikają z nowelizacji Kodeksu Pracy, która weszła w życie w dniu 26 kwietnia 2023 r. Poniżej opis zmian.

O zmianach w przepisach prawa pracy

Początek 2023 r. stał pod znakiem uchwalania i wprowadzania w życie wielu nowych przepisów prawa pracy. O najważniejszych zmianach w Kodeksie pracy rozmawialiśmy z Przemysławem Workiem, rzecznikiem Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie, starszym inspektorem pracy. W drugiej części naszej rozmowy poruszyliśmy m.in. tematy dotyczące pracy zdalnej, kontroli trzeźwości i zatrudniania obywateli Ukrainy.

Zwolnienie od pracy na czas rozprawy w sądzie

Otrzymałeś wezwanie do sądu? Sprawdź, czy pracodawca powinien udzielić Ci zwolnienia na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie sądu.

Od 1 czerwca 2023 r. zmiany w zasiłku pogrzebowym

Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy i jakie kryteria trzeba spełnić? Czy sytuacja osób ubezpieczonych w ZUS i KRUS jest taka sama? Czy wiesz, że od 1 czerwca 2023 r. zajdą zmiany w zasiłku pogrzebowym - jakie? Poniżej szczegóły.

Urlop bezpłatny - jakie sytuacje pozwalają na skorzystanie z urlopu bezpłatnego?

Czym jest urlop bezpłatny oraz jak długo może trwać? Czy można wziąć urlop bezpłatny na czas pracy u innego pracodawcy? Czy pracownik musi składać wniosek o urlop bezpłatny? Czy w czasie korzystania przez pracownika z urlopu bezpłatnego można się zatrudnić u tego samego pracodawcy? Czy w przypadku zgonu pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym należy wypłacić odprawę pośmiertną członkom rodziny? Czy przysługują jakieś świadczenia z ZUS-u i czy należy się zasiłek po urlopie bezpłatnym? 

Jakie prawa przysługują pracownikowi w przypadku zwolnienia z pracy z powodu redukcji etatów?

Jakie prawa przysługują pracownikowi w przypadku zwolnienia z pracy z powodu redukcji etatów? Czy pracownikowi należy się odprawa przy rozwiązaniu umowy z przyczyn niedotyczących pracownika? Czy trzeba dokonywać konsultacji i zawierać porozumienie ze związkami przy zwolnieniu z przyczyn niedotyczących pracowników?

Czy pracownik powinien złożyć pisemne wyjaśnienie przed ukaraniem go karą dyscyplinarną

Pracownik po raz kolejny spóźnił się do pracy i nie podpisał listy obecności. Z tego powodu został wezwany do szefa, który polecił mu napisać wyjaśnienie dotyczące spóźnienia. Pracownik nie wykonał tego polecenia i próbował ustnie wyjaśnić spóźnienie. W konsekwencji został ukarany karą upomnienia za spóźnienie do pracy. Pracownik złożył sprzeciw, w którym napisał, że nie został wysłuchany. Sprzeciw nie został uwzględniony. Pracownik odwołał się do sądu pracy. Czy ma rację twierdząc, że kara upomnienia jest bezzasadna? - pyta Czytelnik z Wrocławia.

Konkurs na poprawę BHP. Ostatni dzień przyjmowania wniosków

Płatnicy składek mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów, które poprawiają warunki pracy jeszcze tylko w czwartek 18 maja. W tym roku pula środków wynosi 100 mln złotych.

Jak obliczyć wysokość ryczałtu dla pracownika wykonującego pracę zdalnie?

Niektórzy pracownicy wykonują pracę wyłącznie w trybie zdalnym na podstawie złożonego wniosku. Otrzymali do tego celu służbowe laptopy i telefony (opłacany przez pracodawcę abonament zawiera co prawda pakiet internetowy, ale nie zawsze i nie w każdym miejscu może działać bez zakłóceń). Dlatego oprócz kosztów energii elektrycznej pracodawca, który zwraca pracownikom również te wynikające z użytkowania łącza internetowego, w formie ryczałtu w stałej miesięcznej wysokości, zgodnie z regulaminem pracy zdalnej. Jak obliczyć taki ryczałt?

Poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy - konkurs ZUS

W dniu 18 maja 2023 r. mija termin na składanie wniosków o dofinansowanie w ramach konkursu ogłoszonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej pracownika oraz na poprawę BHP.

Informowanie urzędu o podjęciu pracy

Kto informuje urząd pracy o podjęciu pracy przez bezrobotnego, pracodawca czy bezrobotny? W jakim terminie należy wysłać informację do urzędu? Co grozi za niedopełnienie tego obowiązku? Wyjaśniamy.

Rzecznik MŚP pomoże w sądzie przedsiębiorcom w sporach z ZUS

Wniosek do rzecznika MŚP zamiast obsługi prawnej? Od dziś to bardziej realne. W jakich sprawach można złożyć wniosek ?

O zmianach w przepisach prawa pracy

Początek 2023 r. stał pod znakiem uchwalania i wprowadzania w życie wielu nowych przepisów prawa pracy. O najważniejszych zmianach w Kodeksie pracy rozmawialiśmy z Przemysławem Workiem, rzecznikiem Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie, starszym inspektorem pracy. 

Konkurs na poprawę BHP. Do kiedy ZUS przyjmuje wnioski

Wnioski w konkursie dla płatników składek na projekty w zakresie poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) można składać do 18 maja. Na ten cel ZUS przeznaczył łącznie 100 milionów złotych.

Podwyżki, premie i 4-dniowy tydzień pracy najpopularniejszymi benefitami wśród pracowników

Gdyby pracownicy mogli poprosić swojego pracodawcę o cokolwiek, to 73 proc. zwróciłoby się o podwyżkę, a 63 proc. o premię finansową – wynika z "Barometru Polskiego Rynku Pracy". Na trzecim miejscu najbardziej oczekiwanych benefitów znalazł się 4-dniowy tydzień pracy – dodano.

Praca w Konstytucji RP

W dniu 3 maja 2023 r. obchodzone jest Święto Narodowe Trzeciego Maja - z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji z 3 maja z 1791 r. Przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w nowożytnej Europie i drugą na świecie (po amerykańskiej). Konstytucja ta nie odnosiła się w wielu aspektach do pracy ludzkiej, jednak stanowiła ona inspirację do treści aktualnej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., (Dz.U. 1997 Nr 78, poz. 483, dalej: Konstytucja), która w wielu aspektach odnosi się do podstawowych wartości demokratycznych, w tym związanych z pracą. 

Przyczyna rozwiązania umowy o pracę na czas określony

Jaka powinna być przyczyna rozwiązania umowy o pracę na czas określony? Od 26 kwietnia 2023 r istnieje obowiązek podawania przyczyny, tj. powodu uzasadnienia rozwiązania umowy o pracę nawet jeżeli była ona zawarta tylko na czas określony. Przed nowelizacją przyczynę rozwiązania należało podać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia i w przypadku rozwiązania umowy (i tutaj już każdej) bez zachowania okresu wypowiedzenia, czyli. tzw. dyscyplinarki. Poniżej praktyczne wskazówki.

3 maja 2023 r. ograniczenie w dostępie do PUE ZUS i komunikacji elektronicznej z ZUS

ZUS informuje, że w związku z koniecznością przeprowadzenia prac serwisowych 3 maja od godziny 9:00 do godziny 13:00 mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do portalu Platformy Usług Elektronicznych i poszczególnych jego funkcji.

Kontynuowanie 500+. Wniosek tylko do 30 kwietnia 2023!

Chcesz kontynuować otrzymywanie świadczenia 500+? Pamiętaj o terminie 30 kwietnia 2023 r. Do tego czasu, czyli do niedzieli, można złożyć wniosek o dalszą wypłatę świadczenia. Jak można złożyć wniosek o wypłatę świadczenia 500+? Czy świadczenie 500+ przysługuje obywatelom Ukrainy? Świadczenie 500+ a opieka naprzemienna - jak to wygląda?

Podsumowanie sytuacji finansowej FUS za 2022 r.

Sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w 2022 r. osiągnął rekordowy poziom 85 proc. – był to najlepszy wynik od 1999 r.

Prezes ZUS z prestiżową nagrodą „Labor Mobilis”

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, podczas VII Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy w Krakowie otrzymała nagrodę „Labor Mobilis”.

Świadczenie honorowe z ZUS

Seniorzy, którzy ukończyli 100 lat mogą liczyć na dodatkową emeryturę. Jest to świadczenie honorowe wypłacane co miesiąc wraz z emeryturą lub rentą.

Czy można zawrzeć przedwstępną umowę o pracę?

Czy można zawrzeć przedwstępną umowę o pracę? Czym jest przedwstępna umowa o pracę? Po co przedwstępna umowa o pracę? Co powoduje uchylenie się od zawarcia umowy przyrzeczonej? Jaki może być termin zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę?

Czym jest ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych?

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika? Czym jest ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych? Czy ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych stanowi przyczynę do dyscyplinarki? O naruszenie jakich obowiązków chodzi? Ile czasu ma pracodawca na złożenie dyscyplinarki?

Pracownicy neuroróżnorodni, neuroatypowi - kim są i jakie mają potrzeby w miejscu pracy

Oddzielenie wizualne i akustyczne stanowisk pracy, np. dzięki donicom z zielenią, biurko z regulowaną wysokością czy strefy ciszy w miejscu pracy - to pomysły na to, jak zaprojektować biuro na potrzeby osób neuroróżnorodnych - wynika z raportu firmy Skanska i Business Link.

Sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową FUS

Sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w 2022 r. osiągnął rekordowy poziom 85 proc. – był to najlepszy wynik od 1999 r. – wskazuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

380 tys. emerytów i rencistów korzysta już z mLegitymacji

Od 2023 roku dostępna jest elektroniczna wersja legitymacji emeryta-rencisty – mLegitymacja. Świadczeniobiorcy mogą się nią posługiwać, jeśli dodadzą ją w aplikacji mObywatel. To bardzo wygodny sposób, by każdy emeryt i rencista miał dokument zawsze przy sobie na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie. –Z tej możliwości skorzystało już blisko 380 tys. świadczeniobiorców ZUS – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Holandia: supermarkety zatrudniają 13-letnie dzieci

Czy wiedziałeś, że w Holandii dzieci już od 13. roku życia mogą legalnie pracować w supermarketach? To zaskakujące dla wielu turystów odwiedzających Niderlandy, którzy widzą młodych pracowników układających towary na półkach sklepowych. Największa sieć supermarketów w kraju, Albert Heijn, zachęca nawet 13- i 14-latków do aplikowania o pracę, oferując elastyczny grafik, który pozwala na łatwe połączenie pracy z nauką. 

Benefity pracownicze

Oprócz standardowego wynagrodzenia, benefity pracownicze mają motywować do pracy i umilać czas spędzony w pracy i poza nią. Owocowe piątki, karnety sportowe czy pakiety medyczne stają się standardem w wielu firmach. Podpowiadamy, jak benefity wpływają na zaangażowanie pracowników oraz które z nich cieszą się największą popularnością.

Jak przyciągnąć i zatrzymać najlepsze talenty?

Firma Cpl, globalny dostawca innowacyjnych rozwiązań rekrutacyjnych oraz ekspert w pozyskiwaniu i rozwoju talentów, udostępniła właśnie whitepaper „The 7 metatrends to find and retain the best talent”. Dokument prezentuje prognozy trendów na najbliższe lata w zakresie pozyskiwania i utrzymywania wewnątrz firm najbardziej utalentowanych pracowników.

Praca zdalna - częste wątpliwości

Pomimo tego, że przepisy pracy zdalnej obowiązują już jakiś czas i dużo się o tym pisze i mówi - pracownicy i pracodawcy wciąż mają wątpliwości i zadają szereg pytań. Poniżej najważniejsze z nich wraz z odpowiedziami.

Czy można rozwiązać umowę o pracę z osobą, która przebywała na zwolnieniu lekarskim od psychiatry i nie stawiła się do pracy po jego zakończeniu

Zatrudniona u nas na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony pracownica od pewnego czasu przebywała na zwolnieniach lekarskich wystawianych przez psychiatrę. Zwolnienia te wpływały z opóźnieniem. Ostatnie zwolnienie skończyło się 2 tygodnie temu, ale pracownica nie stawiła się do pracy i nie ma z nią kontaktu (nie odbiera telefonu, nie odpisuje na maile). Czy możemy rozwiązać z pracownicą umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym?

Czy przysługuje ekwiwalent za używanie przez pracownika prywatnego laptopa do celów służbowych

Jeden z pracowników pracuje na stanowisku tłumacza. Osoba ta nie świadczy pracy ani w formie pracy zdalnej, ani jako telepracownik, ale wykorzystuje w pracy swój prywatny laptop. Z pracownikiem nie wiąże nas pisemna umowa o korzystanie z jego sprzętu i nie ustaliliśmy z nim żadnych warunków dotyczących zwrotu kosztów z tego tytułu. Czy w takiej sytuacji pracownik może domagać się od nas ekwiwalentu za używanie prywatnego komputera do celów służbowych? - pyta Czytelnik ze Szczecina.

Czy pracodawca może żądać informacji o niekaralności z KRK?

Jakie są zasady pozyskiwania informacji o niekaralności osób ubiegających się o zatrudnienie? Jakie są zasady zatrudniania w Polsce na niektórych stanowiskach w podmiotach sektora finansowego? Czym jest tzw. criminal check?

REKLAMA