REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 1 czerwca 2023 r. zmiany w zasiłku pogrzebowym

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Od 1 czerwca 2023 r. zmiany w zasiłku pogrzebowym
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy i jakie kryteria trzeba spełnić? Czy sytuacja osób ubezpieczonych w ZUS i KRUS jest taka sama? Czy wiesz, że od 1 czerwca 2023 r. zajdą zmiany w zasiłku pogrzebowym - jakie? Poniżej szczegóły.
rozwiń >

Jak jest wysokość zasiłku pogrzebowego?

Zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości 4000 zł.

Od 1 czerwca 2023 r. zmiana zasad przyznawania i wypłaty zasiłku pogrzebowego 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) poinformowała, że od 1 czerwca 2023 r. będzie obowiązywała zmiana zasad przyznawania i wypłaty zasiłku pogrzebowego po osobach uprawnionych do emerytur/rent pracowniczych wypłacanych przez KRUS w zbiegu z emeryturami/rentami rolniczymi. Jak wskazuje KRUS: "(…)od dnia 1 czerwca 2023 r. zasiłki pogrzebowe po zmarłych emerytach/rencistach uprawnionych do emerytur/rent rolniczych wypłacanych przez KRUS w tzw. zbiegu z emeryturą/rentą z systemu powszechnego i członkach ich rodzin będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.".

Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy przysługuje, jeśli dana osoba pokryła koszty pogrzebu:

 • osoby, która miała prawo do emerytury lub renty, w tym członka rodziny takiej osoby;
 • osoby ubezpieczonej, w tym ubezpieczonej z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego albo zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, w tym członka rodziny takiej osoby;
 • osoby, która zmarła w okresie pobierania zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego, przysługujących za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego lub ubezpieczenia wypadkowego;
 • osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, ale spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania;
 • cywilnej niewidomej ofiary działań wojennych pobierającej świadczenia pieniężne;
 • osoby, która pobierała świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny, w tym członka rodziny takiej osoby – jeśli członek rodziny spełnia warunki do uzyskania renty rodzinnej;
 • osoby, która pobierała rentę socjalną;
 • osoby, która zmarła wskutek wypadku lub choroby zawodowej, powstałych w szczególnych okolicznościach;
 • osoby, która pobierała rentę z tytułu wypadku lub choroby zawodowej, powstałych w szczególnych okolicznościach, w tym członka rodziny takiej osoby;
 • osoby, która miała ustalone prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, w tym członka rodziny takiej osoby;
 • osoby, która miała ustalone prawo do emerytury pomostowej, w tym członka rodziny takiej osoby
 • jako: pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła lub związku wyznaniowego.

Kogo uznajemy za członka rodziny?

Za członka rodziny uznajemy:

 • małżonka,
 • rodziców,
 • ojczyma,
 • macochę,
 • osoby przysposabiające,
 • dzieci własne,
 • dzieci drugiego małżonka,
 • dzieci przysposobione i dzieci umieszczone w rodzinie zastępczej,
 • przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności inne dzieci niż wymienione powyżej,
 • rodzeństwo,
 • dziadków,
 • wnuków,
 • osoby, nad którymi sąd ustanowił opiekę prawną.

Wniosek o zasiłek pogrzebowy - druk Z-12 już do ZUS nie do KRUS 

Wobec powyższego od dnia 1 czerwca 2023 r. wnioski o zasiłek pogrzebowy po ww. zmarłych osobach należy składać bezpośrednio do właściwego inspektoratu ZUS na druku Z-12, stosowanym w systemie powszechnym, który dostępny jest na stronie internetowej:

https://www.zus.pl/documents/10182/4447142/Z-12_pobierz+i+wydrukuj.pdf/e0fb33b4-5342-7cf5-3c73-ac32e51d63c3?t=1674465505028

Co trzeba podać we wniosku o zasiłek pogrzebowy?

We wniosku o zasiłek pogrzebowy należy podać:

 1. Dane osoby zmarłej, tj.  PESEL, rodzaj, seria i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość. Jeśli osoba zmarła nie miała numeru PESEL, podaj serię i numer jej dokumentu tożsamości, ponadto imię, nazwisko, data i miejsce zgonu.
 2. Trzeba wskazać czy osoba zmarła do dnia śmierci: pobierała świadczenia z ZUS - należy zaznaczyć TAK/NIE, czy była objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi - należy zaznaczyć TAK/NIE. Należy podać tytuł ubezpieczeń (np. pracownik, zleceniobiorca) oraz nazwę i adres płatnika składek. Trzeba wskazać czy osoba zmarła była członkiem rodziny osoby wnioskującej: TAK/NIE. Jeżeli TAK, należy podać stopień pokrewieństwa lub powinowactwa osoby zmarłej w stosunku do wnioskującego.
 3. Należy wskazać dane wnioskodawcy, adres zamieszkania, adres do korespondencji.
 4. Należy oświadczyć że wnioskujący pokrył koszty pogrzebu w całości/w części. Trzeba też wskazać czy zasiłek pogrzebowy został czy też nie został wypłacony z innego tytułu.
 5. We wniosku przewidziano też takie pole: Wypełnij, jeżeli osoba zmarła nie pobierała świadczeń z ZUS albo nie była objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi:
 • Pobieram świadczenia z ZUS:TAK/NIE
 • Jestem objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi: TAK/NIE 
 • Podaj tytuł ubezpieczeń (np. pracownik, zleceniobiorca), nazwę i adres płatnika składek.

Jak złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy?

Złożenie wniosku do ZUS może nastąpić:

 • osobiście;
 • przez osobę upoważnioną;
 • listownie za pośrednictwem poczty;
 • przy użyciu swojego profilu PUE ZUS.

Kiedy zasiłek pogrzebowy z KRUS?

Zasiłki pogrzebowe po osobach podlegających ubezpieczeniu rolniczemu oraz pobierających rolnicze świadczenia emerytalno-rentowe i członkach ich rodzin, nadal przyznaje i wypłaca KRUS.

Jednokrotne prawo do zasiłku

Zasiłek pogrzebowy przysługuje tylko raz po tej samej osobie zmarłej. Prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa, jeśli nie zgłosi się wniosku o jego przyznanie w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA