REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rzecznik MŚP pomoże w sądzie przedsiębiorcom w sporach z ZUS

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Rzecznik MŚP obroni w sądzie przed nadużyciem ZUS-u
Rzecznik MŚP obroni w sądzie przed nadużyciem ZUS-u
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek do rzecznika MŚP zamiast obsługi prawnej? Od dziś to bardziej realne. W jakich sprawach można złożyć wniosek ?

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców zdobędzie uprawnienie do udziału w sporach sądowych między przedsiębiorcami a ZUS. Zmiana jest spowodowana koniecznością likwidacji luki w przepisach, która pozwala rzecznikowi MŚP brać udział jedynie w postępowaniu administracyjnym jednak bez etapu postępowania przed sądem powszechnym.

REKLAMA

Autopromocja

Przedsiębiorcy w sporach z organami podatkowymi lub ZUS

W przypadku sporu przedsiębiorcy z ZUS, sprawa do pewnego momentu toczy się jako postępowanie administracyjne, później może nastąpić etap sporu przed sądem powszechnym. Luka w przepisach sprawiała, że rzecznik małych i średnich przedsiębiorców mógł brać udział w postępowaniu administracyjnym (w praktyce po stronie przedsiębiorcy) jednak później nie była możliwa kontynuacja udziału rzecznika w postępowaniu sądowym dotyczącym tego samego sporu. W nowym stanie prawnym możliwość udziału rzecznika MŚP zostanie rozciągnięta na postępowanie przed sądem powszechnym.

ZUS przeciwnikiem przedsiębiorcy jak urząd skarbowy

Gazeta Prawna w publikacji „Już od jutra pomożemy firmom w sporach sądowych z ZUS” zwraca uwagę, że przedsiębiorcy piszą do rzecznika MŚP wnioski z prośbą o interwencję zarówno w sprawach ZUS-owych jak i podatkowych jednak w praktyce pierwsza kategoria przeważa.

Nadużycia ZUS-u na szkodę obywateli. W czym pomoże rzecznik MŚP?

Wspomniana publikacja Gazety Prawnej podkreśla, że ZUS ma tendencję do kwestionowania różnych świadczeń przyznawanych obywatelom jednak niekiedy brakuje w działaniach ZUS-u podstawy prawnej.

Przykładem jest  m in. podważanie wysokości zasiłku macierzyńskiego wobec osób posiadających działalność gospodarczą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejnym przykładem jest przesadne kwestionowanie świadczeń chorobowych, które w praktyce skutkuje wielokrotnym kierowaniem tej samej osoby na komisję lekarską.

Szczególnie uciążliwym dla przedsiębiorców działaniem ZUS-u jest tworzenie komplikacji wobec „iluzorycznych wspólników” spółek (tzn. osób posiadających niewielkie udziały w spółce).

W jakich przypadkach rzecznik MŚP pomoże przedsiębiorcy, będącemu pracodawcą?

Na wstępie należy zaznaczyć, że rzecznik MŚP nie przyłączy się do sporu przedsiębiorcy przeciwko zatrudnionemu. Jednak wniosek o interwencję może skierować przedsiębiorca toczący spór z Państwową Inspekcją Pracy.

Jeśli rzecznik MŚP przyłącza się do postępowania na wniosek przedsiębiorcy, to uzyskuje znaczne uprawnienia procesowe. Udział rzecznika w postępowaniu jest szczególnie uzasadniony w przypadku powtarzających się uchybień lub nadużyć ze strony organów państwowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA