Rzecznik MŚP pomoże w sądzie przedsiębiorcom w sporach z ZUS
REKLAMA
REKLAMA
- Przedsiębiorcy w sporach z organami podatkowymi lub ZUS
- ZUS przeciwnikiem przedsiębiorcy jak urząd skarbowy
- Nadużycia ZUS-u na szkodę obywateli. W czym pomoże rzecznik MŚP?
- W jakich przypadkach rzecznik MŚP pomoże przedsiębiorcy, będącemu pracodawcą?
Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców zdobędzie uprawnienie do udziału w sporach sądowych między przedsiębiorcami a ZUS. Zmiana jest spowodowana koniecznością likwidacji luki w przepisach, która pozwala rzecznikowi MŚP brać udział jedynie w postępowaniu administracyjnym jednak bez etapu postępowania przed sądem powszechnym.
REKLAMA
Przedsiębiorcy w sporach z organami podatkowymi lub ZUS
W przypadku sporu przedsiębiorcy z ZUS, sprawa do pewnego momentu toczy się jako postępowanie administracyjne, później może nastąpić etap sporu przed sądem powszechnym. Luka w przepisach sprawiała, że rzecznik małych i średnich przedsiębiorców mógł brać udział w postępowaniu administracyjnym (w praktyce po stronie przedsiębiorcy) jednak później nie była możliwa kontynuacja udziału rzecznika w postępowaniu sądowym dotyczącym tego samego sporu. W nowym stanie prawnym możliwość udziału rzecznika MŚP zostanie rozciągnięta na postępowanie przed sądem powszechnym.
ZUS przeciwnikiem przedsiębiorcy jak urząd skarbowy
Gazeta Prawna w publikacji „Już od jutra pomożemy firmom w sporach sądowych z ZUS” zwraca uwagę, że przedsiębiorcy piszą do rzecznika MŚP wnioski z prośbą o interwencję zarówno w sprawach ZUS-owych jak i podatkowych jednak w praktyce pierwsza kategoria przeważa.
Nadużycia ZUS-u na szkodę obywateli. W czym pomoże rzecznik MŚP?
Wspomniana publikacja Gazety Prawnej podkreśla, że ZUS ma tendencję do kwestionowania różnych świadczeń przyznawanych obywatelom jednak niekiedy brakuje w działaniach ZUS-u podstawy prawnej.
Przykładem jest m in. podważanie wysokości zasiłku macierzyńskiego wobec osób posiadających działalność gospodarczą.
Kolejnym przykładem jest przesadne kwestionowanie świadczeń chorobowych, które w praktyce skutkuje wielokrotnym kierowaniem tej samej osoby na komisję lekarską.
Szczególnie uciążliwym dla przedsiębiorców działaniem ZUS-u jest tworzenie komplikacji wobec „iluzorycznych wspólników” spółek (tzn. osób posiadających niewielkie udziały w spółce).
W jakich przypadkach rzecznik MŚP pomoże przedsiębiorcy, będącemu pracodawcą?
Na wstępie należy zaznaczyć, że rzecznik MŚP nie przyłączy się do sporu przedsiębiorcy przeciwko zatrudnionemu. Jednak wniosek o interwencję może skierować przedsiębiorca toczący spór z Państwową Inspekcją Pracy.
Jeśli rzecznik MŚP przyłącza się do postępowania na wniosek przedsiębiorcy, to uzyskuje znaczne uprawnienia procesowe. Udział rzecznika w postępowaniu jest szczególnie uzasadniony w przypadku powtarzających się uchybień lub nadużyć ze strony organów państwowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat