REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
benefity pracownicze pozapłacowe bonusy dodatki do wynagrodzenia hr motywowanie
benefity pracownicze pozapłacowe bonusy dodatki do wynagrodzenia hr motywowanie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Oprócz standardowego wynagrodzenia, benefity pracownicze mają motywować do pracy i umilać czas spędzony w pracy i poza nią. Owocowe piątki, karnety sportowe czy pakiety medyczne stają się standardem w wielu firmach. Podpowiadamy, jak benefity wpływają na zaangażowanie pracowników oraz które z nich cieszą się największą popularnością.

Benefity pracownicze są to pozapłacowe dodatki do wynagrodzenia, które mają na celu przyciągnięcie nowych pracowników oraz zatrzymanie już zatrudnionych. Wiele firm prześciga się w pomysłach na uatrakcyjnienie swojej oferty. Cel jest jednak jeden – zwiększyć wydajność pracowników.

REKLAMA

Autopromocja

Jak zachęcać pracowników?

W doborze benefitów pracowniczych ważna jest różnorodność, aby móc sprostać potrzebom jak największej liczby osób. Pracownicy bardziej aktywni fizycznie chętnie skorzystają z karnetu sportowego, inni natomiast wolą zjeść bezpłatny obiad w pracy.

Takie urozmaicenia są nie tylko dużym udogodnieniem i pewnego rodzaju nagrodą dla osób zatrudnionych, ale też stanowią duży wyróżnik danej firmy na tle innych, który może przyciągnąć nowych pracowników.

Korzyści płynące z benefitów

Zapewnianie atrakcyjnych benefitów dla pracowników to dobra praktyka związana z budowaniem wizerunku firmy. Dobra atmosfera w pracy sprawia, że pracownicy wiążą się emocjonalnie ze swoją firmą, co może wpływać na większe zaangażowanie w rozwój przedsiębiorstwa. Dzięki benefitom zmniejszają się również koszty firmy związane z rekrutacją, ponieważ pracownik rzadziej myśli o zmianie pracy. Dodatki pozapłacowe podwyższają atrakcyjność danej oferty pracy, nie generując przy tym dużych kosztów dla firmy.

Zrelaksowany pracownik, to efektywny pracownik

Pracownicy to najważniejsze zasoby każdej firmy, a benefity pracownicze to dobra odskocznia od codziennego stresu. Przede wszystkim wpływają na samopoczucie pracowników. W zależności od rodzaju benefitu, pracownik ma możliwość oderwania się na chwilę od obowiązków służbowych lub zrelaksowania po pracy. Wypoczęty pracownik jest dużo wydajniejszy w pracy, co jednocześnie zwiększa jego motywację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najbardziej popularne benefity

Wiele firm oferuje różne benefity, aby zadowolić jak największą liczbę swoich pracowników. Do najpopularniejszych należą:

  • pakiety prywatnej opieki medycznej,
  • karnety sportowe,
  • kursy językowe,
  • bezpłatne lub dofinansowane posiłki w pracy,
  • karty podarunkowe,
  • bilety na wydarzenia kulturowe,
  • zdrowe przekąski w pracy.

Oprócz benefitów, z których można korzystać poza godzinami pracy, wiele firm wdraża formy aktywności, które wpisane są w standardowy dzień pracy, np. tenis stołowy, gry komputerowe, masaż na specjalnym fotelu masującym.

Nietypowe benefity

Największe korporacje stosują często nietypowe benefity pracownicze. Ich oferta jest praktycznie nieograniczona. Do najciekawszych należą:

  • pokój na drzemkę w godzinach pracy,
  • serwis sprzątający w domu pracownika,
  • bezpłatne usługi kosmetyczne,
  • dodatkowy dzień wolny na urodziny,
  • możliwość zabrania do pracy swojego czworonoga,
  • nagrody pieniężne lub rzeczowe za zgubienie zbędnych kilogramów.

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

https://www.gowork.pl/poradnik/rozwoj-osobisty/benefity-pracownicze-i-ich-wplyw-na-motywacje/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA