REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracownik powinien złożyć pisemne wyjaśnienie przed ukaraniem go karą dyscyplinarną

Jadwiga Krukowska
Czy pracownik powinien złożyć pisemne wyjaśnienie przed ukaraniem go karą dyscyplinarną
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik po raz kolejny spóźnił się do pracy i nie podpisał listy obecności. Z tego powodu został wezwany do szefa, który polecił mu napisać wyjaśnienie dotyczące spóźnienia. Pracownik nie wykonał tego polecenia i próbował ustnie wyjaśnić spóźnienie. W konsekwencji został ukarany karą upomnienia za spóźnienie do pracy. Pracownik złożył sprzeciw, w którym napisał, że nie został wysłuchany. Sprzeciw nie został uwzględniony. Pracownik odwołał się do sądu pracy. Czy ma rację twierdząc, że kara upomnienia jest bezzasadna? - pyta Czytelnik z Wrocławia.

RADA

Tak. Polecenie przełożonego polegające na żądaniu złożenia przez pracownika wyjaśnień na piśmie przed ukaraniem go karą porządkową nie jest zgodne z prawem. Państwa pracownik miał prawo odmówić wykonania tego polecenia, ponieważ wyjaśnienie można złożyć także ustnie. Należy liczyć się z tym, że sąd pracy uwzględni odwołanie od kary nałożonej na Państwa pracownika.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

Kara porządkowa może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika (art. 109 § 2 Kodeksu pracy). O sposobie i formie wysłuchania decyduje pracownik, a nie osoba, która ma pracownika wysłuchać.

Forma wyjaśnienia pracownika

Pracownik może wypowiedzieć się ustnie, a także może zadecydować, że napisze wyjaśnienie dotyczące okoliczności, za które grozi mu kara porządkowa. Pracownik powinien mieć zapewnioną możliwość ustnego wypowiedzenia się, jednak może on wybrać też formę pisemną na złożenie wyjaśnień. Pracodawca nie może nakazać pracownikowi, aby ten złożył wyjaśnienie w formie pisemnej, a także nie może ograniczyć uprawnienia pracownika do ustnego złożenia wyjaśnień przed ukaraniem, jeżeli pracownik chce złożyć pisemne wyjaśnienie. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 16 czerwca 1999 r. (I PKN 114/99, OSNP 2000/17/644) (…) pracodawca nie może zastosować kary porządkowej bez uprzedniego wysłuchania pracownika, chyba że ten zrezygnował ze stworzonej mu możliwości ustnego złożenia wyjaśnień bądź wybrał pisemną formę ich wyrażenia.

Przykład

Przed nałożeniem kary porządkowej na pracownika kierownik poinformował go, że w związku z wykonywaniem przez niego pracy spawacza bez okularów ochronnych mogą być zastosowane wobec niego sankcje przewidziane w regulaminie pracy. Na tę okoliczność zaprosił do siebie pracownika w celu wyjaśnienia przez niego nieprzestrzegania przepisów bhp na stanowisku pracy. Pracownik powiedział, że nic nie ma do powiedzenia w tej sprawie. Kierownik zasugerował pracownikowi, że jeśli nie chce rozmawiać, to może złożyć wyjaśnienie na piśmie. Pracownik oświadczył, że sprawa jest oczywista i nic nie będzie pisał. Kierownik stworzył warunki do wysłuchania pracownika. Może zatem ukarać go karą porządkową, nawet jeżeli pracownik nie skorzystał z możliwości złożenia wyjaśnień.

Ważne

Pracodawca może zastosować karę porządkową bez wysłuchania pracownika tylko wtedy, gdy pracownik świadomie nie wykorzystał stworzonych mu możliwości wysłuchania.

Czy należy sporządzić protokół z wysłuchania pracownika

Przepisy prawa pracy nie przewidują wymogu sporządzania jakichkolwiek dokumentów na okoliczność wysłuchania pracownika. Niemniej, dla celów dowodowych, osoba wysłuchująca może sporządzić protokół z tej czynności. Protokół powinien podpisać wysłuchujący i ewentualnie osoba obecna przy wysłuchaniu (np. bezpośredni przełożony i pracownik odpowiedzialny za sprawy kadrowe). Pożądane jest, aby protokół podpisał także pracownik, po zapoznaniu się z jego treścią.

Podstawa prawna

Dalszy ciąg materiału pod wideo

art. 109 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510, ost. zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 240).

Jadwiga Krukowska
specjalista z zakresu prawa pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA