REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, Obowiązki pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opodatkowanie zapomóg z zfśs

Od 1 stycznia 2009 r. przyznawaliśmy opodatkowane zapomogi z zfśs. Jednak sytuacja prawna zmieniła się 22 sierpnia 2009 r. Czy od tej daty wszystkie zapomogi będą zwolnione od podatku, np. środki na zakup książek dla dzieci lub zakup węgla, i czy powinnyśmy zwrócić podatek pracownikom?

Kogo pracodawca może wyznaczyć do prowadzenia ewakuacji w zakładzie pracy?

Pracodawca zamierza wyznaczyć pracownika do wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników. Biorąc pod uwagę zmiany prawne w tym zakresie, ma jednak wątpliwości co do wyznaczenia konkretnej osoby. Kogo pracodawca może wyznaczyć do prowadzenia ewakuacji w zakładzie pracy?

Nowa wersja programu Płatnik - ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia z obsługi nowej wersji programu Płatnik. Ponadto tematem szkoleń są niedawne zmiany w przepisach ubezpieczeniowych.

Wynagrodzenia nauczycieli - nowe rozporządzenie

Do 12 lutego 2010 r. pracodawcy samorządowi mają obowiązek sporządzić sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

REKLAMA

Jak udowodnić nietrzeźwość pracownika lub pracodawcy

Do udokumentowania nietrzeźwości bądź odurzenia pracownika lub pracodawcy nie zawsze potrzebne jest badanie krwi czy wydychanego powietrza przez użycie probierza trzeźwości. Wystarczające mogą okazać się zeznania świadków.

Zwrot nienależnego świadczenia od pracownika

Pracodawca może żądać od pracownika zwrotu nienależnego świadczenia, ale tylko pod warunkiem wykazania, że pracownik wiedział lub powinien przypuszczać, iż sporne świadczenie od pracodawcy się nie należy.

Termin wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego

Kodeks pracy nakazuje udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego, niewykorzystanego zgodnie z planem urlopów, najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego.

Jak często należy dokonywać przeglądów konstrukcji regałów magazynowych?

W magazynach naszej firmy często dochodzi do mechanicznych uszkodzeń regałów. Ich najczęstszą przyczyną są maszyny (urządzenia) służące do transportu lub sam towar. Jak często i w jaki sposób powinno się kontrolować takie uszkodzenia?

REKLAMA

Czy pracownik może zrezygnować z części wynagrodzenia

Wynagrodzenie kierownika sekcji sprzedaży składa się z pensji zasadniczej, premii prowizyjnej i dodatku funkcyjnego. W grudniu 2009 r. kierownik przebywał 18 dni na zwolnieniu lekarskim, a pracę wykonywał za niego jego zastępca, który nie ma dodatku funkcyjnego. Kierownik napisał oświadczenie, że kierując się zasadami współżycia społecznego przekazuje zastępcy część swojego dodatku funkcyjnego za czas zwolnienia lekarskiego. Czy oświadczenie kierownika jest dla nas wiążące i czy możemy podzielić dodatek funkcyjny na dwóch pracowników?

Uprawnienia rodzicielskie w 2010 r.

Od 6 stycznia 2010 r. obowiązują zmiany w Kodeksie pracy dotyczące ochrony stosunku pracy pracowników powracających z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, a także z urlopu ojcowskiego.

Jakie przepisy Kodeksu pracy obowiązują pracodawcę, gdy pracownik wykonuje pracę 2 godziny w tygodniu przy substancjach rakotwórczych?

Na terenie zakładu pracy podczas pracy wykorzystywane są substancje rakotwórcze w śladowej ilości. Pracownicy wykonują pracę łącznie nie dłużej niż 2 godziny w tygodniu i nie na stałych stanowiskach pracy. Społeczny Inspektor Pracy zalecił pracodawcy stosowanie wszystkich zasad bhp oraz przepisów obowiązujących podczas pracy z substancjami rakotwórczymi, głównie w zakresie ewidencjonowania pracowników wykonujących pracę, oraz wykazu substancji rakotwórczych. Jakie przepisy Kodeksu pracy obowiązują pracodawcę?

Czy w regulaminie zfśs można uzależniać przyznanie pożyczek mieszkaniowych od rodzaju umowy o pracę zawartej z pracownikiem

Regulamin zfśs w naszej firmie przewiduje udzielanie pożyczek mieszkaniowych. Czy możemy uzależniać przyznanie pożyczek od rodzaju umowy o pracę, jaką jest z nami związany pracownik? Boimy się, że możemy mieć problem z odzyskaniem kwoty pożyczki udzielonej pracownikowi zatrudnionemu na krótki okres (np. na 3 miesiące). Przy innym podejściu spłata pożyczki udzielonej osobie zatrudnionej np. na 3-miesięczny okres próbny następowałaby przez dłuższy czas niż okres obowiązywania umowy.

Komu nie można zlecić godzin nadliczbowych

Obowiązkiem pracownika jest pozostawanie w dyspozycji pracodawcy przez czas pracy, do którego zobowiązał się, zawierając umowę o pracę. Jednak w razie szczególnych potrzeb pracodawca ma możliwość wezwania pracownika do pracy poza wyznaczonymi godzinami pracy.

Ewidencja czasu pracy (art. 149)

Pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą.

Czy pracodawca musi zapewnić pracownikom posiłki i napoje profilaktyczne?

W magazynie pracownicy wykonują prace związane z dużym obciążeniem fizycznym (ręczne przenoszenie ciężarów). Praca częściowo odbywa się w zmiennych warunkach atmosferycznych. Pracownicy domagają się wydawania posiłków i napojów profilaktycznych. Motywują to tym, że ich praca wykonywana jest w warunkach szczególnie uciążliwych. Pracodawca nie podziela opinii pracowników. Twierdzi, że praca nie należy do prac szczególnie uciążliwych i w związku z tym pracownikom nie przysługują posiłki i napoje profilaktyczne. Pracodawca nie zdecydował się na ustalenie w przepisach wewnątrzzakładowych prawa pracowników do posiłków i napojów profilaktycznych. Czy pracodawca powinien wydawać posiłki i napoje profilaktyczne pracownikom?

Tworzenie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w 2010 r.

Jednym z narzędzi służących do realizacji działalności socjalnej przez pracodawców na rzecz osób uprawnionych jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Dla niektórych pracodawców tworzenie zfśs jest ustawowym obowiązkiem. Inni pracodawcy mogą go utworzyć dobrowolnie.

Jakie są zasady obliczania i wypłacania odpraw z tytułu zwolnień grupowych

Obowiązek wypłaty odprawy zwalnianym pracownikom dotyczy zakładów pracy, które zatrudniają co najmniej 20 pracowników, a więc firm objętych przepisami ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych. Odprawa przysługuje, gdy pracodawca rozwiązuje z pracownikiem umowę o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników, takich jak np. trudna sytuacja finansowa pracodawcy (np. kłopoty ze sprzedażą, brak zleceń), zmiany technologiczne bądź organizacyjne (np. likwidacja części oddziałów).

Czy od 1 stycznia 2010 r. należy podwyższyć podstawę wymiaru zasiłku pracownikowi w pierwszym roku pracy

Zatrudniliśmy pracownika w maju 2009 r. Otrzymał wynagrodzenie w wysokości 1060 zł, ponieważ jest to jego pierwsza praca. Pracownik złamał nogę i jest na zwolnieniu lekarskim od 26 listopada 2009 r. Wynagrodzenie za czas choroby, a potem zasiłku chorobowego wyliczyliśmy od podstawy 914,67 zł. Czy od 1 stycznia 2010 r. powinniśmy podwyższyć pracownikowi podstawę wymiaru zasiłku chorobowego?

Coraz więcej bezrobotnych

Stopa bezrobocia w grudniu 2009 roku wzrosła do 11,9 proc. wobec 11,4 proc. w listopadzie 2009 roku - podał Główny Urząd Statystyczny.

Czy pracodawca ma obowiązek tworzenia rejestru wypadków, jeśli nie było ich na terenie zakładu pracy?

Na terenie zakładu pracy nie odnotowano żadnego wypadku przy pracy, dlatego pracodawca nie założył rejestru wypadków przy pracy. Podczas kontroli inspektor pracy zażądał okazania takiego rejestru. Czy pracodawca ma obowiązek jego utworzenia, mimo że na terenie zakładu pracy nie wystąpiły zdarzenia wypadkowe?

Kiedy pracodawcy nie muszą przestrzegać doby pracowniczej

W naszej firmie organizujemy pracę tak, aby nie było nadgodzin. Zatrudniamy m.in. kilku magazynierów, których charakter pracy często wymaga przychodzenia do pracy o różnych porach dnia. Aby nie było nadgodzin, ustalaliśmy im indywidualny rozkład czasu pracy, po wcześniejszym złożeniu przez nich pisemnego wniosku o jego ustalenie. Czy jest możliwe, aby pracodawca bez wniosku pracownika mógł ustalić mu indywidualny rozkład czasu pracy tak, aby ponowne wykonywanie pracy przez niego w tej samej dobie nie stanowiło pracy w godzinach nadliczbowych?

Wchodzi w życie nowelizacja przepisów o pracy tymczasowej

24 stycznia wchodzą w życie przepisy ustawy z dnia 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Wypadek przy pracy

Czy w związku z wypadkiem w pracy pracownikowi przysługuje zadośćuczynienie od pracodawcy?

Zgoda na potrącenia z wynagrodzenia

Zajmuję się sprawami kadrowo-płacowymi w firmie usługowej. Mam pytanie dotyczące potrąceń z wynagrodzenia. Czy dopuszczalne jest złożenie przez pracownika jednorazowej zgody, np. z początkiem roku kalendarzowego, na comiesięczne potrącenia z wynagrodzenia, jeżeli kwota do potrącenia w chwili podpisywania zgody nie jest pracownikowi znana?

Dwie formy urlopu bezpłatnego

Urlop bezpłatny jest okresem zatrudnienia, w którym pracownik nie świadczy pracy. Przepisy prawa pracy przewidują dwie formy udzielenia tego urlopu.

Brak pouczenia

Sporządzając oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia, omyłkowo nie zawarliśmy z pracownikiem pouczenia o przysługującym mu prawie do odwołania. Jak długo w takiej sytuacji trwa okres, przez który pracownik może wnieść odwołanie?

Niska temperatura w miejscu pracy - kontrola PIP

Pracownicy skarżą się inspekcji pracy w Olsztynie na zbyt niskie temperatury w miejscach pracy - najczęściej w sklepach, magazynach czy hurtowniach. W czasie kontroli okazuje się, że ogrzewanie nie zawsze działa, albo jest wyłączane przez właścicieli - poinformował rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie Jacek Żerański.

Oddelegowanie za granicę

Wkrótce oddeleguję pracownika do pracy za granicę na okres nieprzekraczający 12 miesięcy. Jakie muszę posiadać dokumenty, aby ten pracownik podlegał ubezpieczeniom społecznym w Polsce?

Praktyki absolwenckie

Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych przez trzy miesiące będą mogli świadczyć pracę na odmiennych zasadach niż pozostali pracownicy.

Jakie są zasady kwalifikacji pracowników do grupy osób zatrudnionych na stanowiskach inżynieryjno-technicznych?

Jakie należy przyjąć zasady kwalifikacji pracowników do grupy osób zatrudnionych na stanowiskach inżynieryjno-technicznych na potrzeby szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy?

Rozwiązanie umowy o pracę

Do obowiązków pracownika zajmującego stanowisko specjalisty w dziale sprzedaży należy kontakt z klientami polegający na wystawianiu faktur i obsłudze działu reklamacji. Jednak wielokrotnie zlecaliśmy mu zawiezienie towaru do klienta. Pracownik nie kwestionował takich poleceń, lecz ostatnio stwierdził, że było to naruszenie prawa i wypowiedział nam umowę. Czy mogliśmy wydawać pracownikowi polecenia, które nie odpowiadają ani jego obowiązkom, ani jego stanowisku?

Jaka rekompensata przysługuje pracownikowi za pracę w święto

Z powodu awarii w firmie wezwaliśmy pracownika do pracy w święto 1 stycznia 2010 r. Pracownik stawił się w pracy o godz. 23.00 i pracował do godz. 8.00 następnego dnia (2 stycznia). Jak w tym przypadku zrekompensować mu pracę w godzinach nadliczbowych?

Czy wózki widłowe bez osłon bocznych (drzwi) mogą być użytkowane zimą na otwartej przestrzeni?

W naszym magazynie korzystamy z wózka widłowego. Kilka razy w tygodniu wózek używany jest do rozładunku towarów na zewnątrz magazynu. Czy powinniśmy taki wózek wyposażyć w kabinę z drzwiami bocznymi?

Dodatkowa godzina pracy nauczycieli jest nieprawidłowo wykorzystywana

ZNP apeluje do MEN o sprawdzenie, na co wykorzystywana jest wprowadzona w tym roku szkolnym dodatkowa godzina pracy nauczycieli. Miała być przeznaczona na udzielanie dzieciom dodatkowej pomocy, pogłębianie ich zainteresowań czy na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Tymczasem - zdaniem związkowców - bywa przeznaczana np. na doraźne zastępstwa.

Czy zakładowe apteczki pierwszej pomocy powinny spełniać wymagania normy DIN?

W naszym zakładzie pracy od kilku lat mamy apteczkę pierwszej pomocy wyposażoną jedynie w środki niezbędne do ratowania życia. Niedawno otrzymaliśmy ofertę zakupu w pełni wyposażonej apteczki pierwszej pomocy zgodne z międzynarodową normą DIN. Czy musimy kupić taką apteczkę i jak powinna być wyposażona firmowa apteczka pierwszej pomocy?

Obniżenie wysokości wpłat na PFRON

Warto wiedzieć, jaka jest struktura zatrudnienia osób niepełnosprawnych u naszego kontrahenta, szczególnie jeśli płacimy wysokie kary na PFRON z tytułu niezatrudniania osób niepełnosprawnych.

Koszty zatrudniania pracownika w 2010 r.

Przedsiębiorca, zatrudniając pracowników na podstawie umowy o pracę, musi sfinansować wynagrodzenie brutto zatrudnionych oraz część składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy czy Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Udostępnianie przez pracodawcę danych osobowych pracownika

Pracodawca ma 30 dni na poinformowanie pracownika o tym, komu zostały udzielone informacje na temat tego pracownika. Obowiązek ten ustaje, gdy dane udostępniono np. organom państwowym w zakresie prowadzonego przez nie postępowania.

Dzień wypłaty wynagrodzenia

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony. Data końcowa tej umowy przypada na koniec miesiąca, a ostatnim dniem tego miesiąca jest niedziela. Wypłaty w naszym zakładzie pracy następują do 10. dnia każdego miesiąca. Kiedy odchodzącemu z pracy pracownikowi należy wypłacić jego uposażenie – ostatniego dnia umowy czy do 10. dnia kolejnego miesiąca?

Prawa i obowiązki pracodawcy względem telepracownika

Telepracownikiem jest pracownik, który wykonuje pracę regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej (w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną) i przekazuje pracodawcy wyniki pracy, w szczególności za pośrednictwem tychże środków komunikacji.

Tworzenie regulaminu wynagradzania

Regulamin wynagradzania to dokument określający warunki wynagradzania w danym zakładzie. Można w nim wprowadzić także zapisy dotyczące innych niż pensja świadczeń związanych z pracą, np. premii.

Naliczanie składek podczas urlopu bezpłatnego

Jak rozliczyć pracownikowi wypłatę, jeżeli w październiku był na urlopie bezpłatnym. Pracodawca zapłacił za niego składkę do PZU (składka jest ozusowana i opodatkowana), a na liście wypłat kwota wynosiła 14,10 zł. Czy mam ją zostawić?

Obniżenie wymiaru czasu pracy

Pracodawca powinien w miarę możliwości uwzględnić wniosek pracownika dotyczący zmiany wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę (art. 291 k.p.).

Środki ochrony indywidualnej i ubrania ochronne

Dział dziesiąty Kodeksu pracy zawiera przepisy o środkach ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwiu ochronnym. Są one częścią zagadnień dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.

Obowiązki pracodawcy organizującego odśnieżanie dachów

Główny Inspektor Pracy apeluje o przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa przy odśnieżaniu dachów. Przypomina, jakie obowiązki ciążą na pracodawcy organizującym takie prace.

Czy można wypłacić wyższą odprawę z tytułu zwolnień grupowych niż maksymalna kwota ustawowa

Porozumienie między pracodawcą a związkami zawodowymi dotyczące zwolnień grupowych może przewidywać wypłacanie odpraw, których wartość przekracza dla jednego pracownika 15-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 24 lipca 2009 r., I PK 41/09).

Rozliczanie podatku dochodowego od pracowników

Pracodawca zobowiązany jest w stosunku do pracownika nie tylko do wypłaty wynagrodzenia za pracę. Jest on również płatnikiem składek ZUS oraz podatku dochodowego. Musi więc dokonywać rozliczenia wynagrodzenia pod kątem podatkowym oraz odprowadzać comiesięczne zaliczki na podatek dochodowy.

Kto posiada prawa autorskie do utworów stworzonych przez pracowników i zleceniobiorców

Jesteśmy niewielką agencją reklamową. W okresie wakacyjnym otrzymaliśmy kilka dużych zleceń, w tym na opracowanie oznaczeń słowno-graficznych dla nowej linii kosmetyków. Ostatecznie klient otrzymał od nas 6 zupełnie nowych nazw produktów (każdy w innej formie, np. niektóre z dodatkowymi wzorami/obrazkami, które są niepodobne do jakichkolwiek innych oznaczeń konkurencyjnych produktów). Z uwagi na niewielki zespół własnych pracowników, nad tym projektem wspólnie pracowała następująca grupa osób: dwóch naszych pracowników, jeden zleceniobiorca oraz – bez naszej wiedzy – jeden nasz pracownik zatrudniony jako goniec. Wszystkie te osoby twierdzą, że nie przekazały nam praw autorskich, co oznacza, że nie mogliśmy sprzedać tych oznaczeń naszemu klientowi. Czy mają rację? Kto ma prawo autorskie do stworzonych wspólnie oznaczeń? W umowach z tymi osobami nie ma żadnych zapisów na temat praw autorskich.

Wybieranie pieniędzy z OFE - czy to dobry pomysł?

Pracodawcy uważają, że założenia resortu pracy do zmian w systemie emerytalnym, umożliwiające wybranie pieniędzy z Otwartych Funduszy Emerytalnych i przeznaczenie ich na dowolny cel, są błędne. Związkowcy oceniają je pozytywnie, ale chcą jeszcze rozmawiać o nich w Komisji Trójstronnej.

Za łamanie praw pracowniczych grozi kara

13 osób oskarżyła Prokuratura Okręgowa w Kielcach w związku z łamaniem praw pracowniczych w sklepach sieci Biedronka w województwie świętokrzyskim - poinformował prokurator Jarosław Sarba.

REKLAMA