Środki ochrony indywidualnej i ubrania ochronne
REKLAMA
Wynika z nich, że pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami. Muszą one spełniać wymagania tzw. oceny zgodności.
REKLAMA
Pracodawca jest także zobowiązany nieodpłatnie dostarczyć pracownikowi odzież i obuwie robocze spełniające wymagania określone w Polskich Normach:
- jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
- ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ponadto pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników (za ich zgodą) własnej odzieży i obuwia roboczego, pod warunkiem że spełniają one wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. W razie używania własnych ubrań ochronnych pracownika pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej aktualne ceny tej odzieży. Używanie przez pracowników własnych ubrań nie dotyczy stanowisk, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika niewyposażonego w środki ochrony. Dlatego ważne jest ustalanie wykazu środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego oraz ich rodzajów, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne.
REKLAMA
Ponadto pracodawca jest zobowiązany zadbać o to, aby stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe, oraz zapewnić ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie. A jeżeli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów czyszczenia poniesionych przez pracownika.
Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze, które w wyniku stosowania w procesie pracy uległy skażeniu środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi, muszą być przechowywane wyłącznie w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Zabrania się jednocześnie powierzania pracownikowi prania, konserwacji, odpylania i odkażania przedmiotów czy odzieży skażonych w ww. sposób.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat