Czas pracy farmaceuty w aptece
09.08.2021
Czas pracy farmaceuty w aptece - ile wynosi w podstawowym, a ile w równoważnym systemie czasu pracy?
Praca zmianowa oznacza większe ryzyko zakażenia COVID-19? Jaka jest przyczyna większej podatności pracowników zmianowych na zachorowanie?
PIP wydał zalecenia w sprawie bezpiecznego powrotu do pracy w dobie koronawirusa. Kieruje je do pracodawców, przedsiębiorców i innych osób organizujących pracę. Pierwszym krokiem jest zapewnienie właściwych środków prewencyjnych oraz dokonanie aktualizacji oceny ryzyka. Następnie należy stworzyć plan działań przewidujący odpowiednie środki bezpieczeństwa i kontroli. Jak bezpiecznie pracować, aby jednocześnie zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa?
Wynagrodzenie chorobowe przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Jak powinno być płacone wynagrodzenie za czas choroby pracownikowi zatrudnionemu w systemie pracy zmianowej?
Praca na zmiany - planowanie pracy zmianowej
14.09.2017
Stosowanie w zakładzie pracy zmianowej dopuszczalne jest niezależnie od obowiązującego w nim systemu czy systemów czasu pracy, opisanych w wewnętrznym akcie prawnym, jakim jest Regulamin Pracy. Charakteryzuje się ona uciążliwością związaną z częstym zmienianiem przez pracowników pory wykonywania pracy, pozwala jednak na planowanie pracy w niedziele i święta. Praca zmianowa uzasadniona jest rodzajem lub organizacją procesu pracy.
Jakie skutki wywołuje praca zmianowa
17.09.2012
Przez pracę zmianową należy rozumieć wykonywanie pracy według ustalonego
rozkładu czasu pracy przewidującego zmianę pory wykonywania pracy przez
poszczególnych pracowników po upływie określonej liczby godzin, dni lub
tygodni.
Jak wprowadzić pracę zmianową
29.04.2011
Praca zmianowa jest jedną z bardziej efektywnych form organizacji czasu pracy, która może być wykorzystywana praktycznie w każdym zakładzie pracy w połączeniu z różnymi systemami czasu pracy oraz z pracą w niedziele i święta.
Partnerzy społeczni wiele miesięcy oczekiwali na zapowiedziany projekt Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie nowelizacji czasu pracy. Dlatego z tym większym zaskoczeniem Pracodawcy RP przyjęli wiadomość, że Komisja Trójstronna nie podejmie prac nad zmianą tych przepisów.
Konsekwencje wprowadzenia pracy zmianowej
27.07.2010
Zastosowanie systemu pracy zmianowej umożliwia zatrudnienie pracownika w niedziele i święta, jak również skrócenie tygodniowego okresu odpoczynku. Należy jednak pamiętać o zakazie pracy w święta w placówkach handlowych.
Pracownicy są zatrudnieni w podstawowym czasie pracy. Pracują od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 14.35. Jesteśmy zakładem opieki zdrowotnej, więc pracownicy pracują po 7 godzin 35 minut dziennie. Pracodawca chce wprowadzić na okres 3 miesięcy na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy (skierowanie pracownika do innej pracy ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy) pracę zmianową ze względu na konieczność wykonywania dodatkowych badań pacjentów do czasu wprowadzenia nowego zapisu w regulaminie pracy. Pracownicy nie wyrażają na to zgody. Nadmieniam, że mamy zapis w regulaminie pracy, że rozkład czasu pracy może zostać zmieniony, gdy wymaga tego konieczność obsługi bądź wykonania pilnych badań laboratoryjnych. Bez wprowadzenia pracy zmianowej pracownik pracowałby dłużej w godzinach nadliczbowych, czego chcemy uniknąć. Jak najlepiej rozwiązać ten problem?
Czy można udzielić pracownikowi urlopu w dniu, w którym zakończył pracę po nocnej zmianie
07.08.2009
Pracownik kończy nocną zmianę o godz. 7.00. W tym dniu ma zaplanowany pierwszy dzień urlopu. Czy w takiej sytuacji powinniśmy udzielić urlopu od dnia, w którym pracownik zakończył nocną zmianę?
Czy można polecić pracę w niedzielę i święta pracownikowi, który zajmuje się naprawą telefonów
18.02.2009
Nasza firma zajmuje się naprawą telefonów stacjonarnych. Czy pracownikom, którzy naprawiają telefony, możemy polecić pracę w niedzielę i święta? Dodam, że praca w naszym zakładzie nie odbywa się w systemie zmianowym.
 Pracownicy zatrudnieni w naszej firmie wykonują pracę w systemie 3-zmianowym, tj. w godz. od 6.00 do 14.00, w godz. od 14.00 do 22.00, a następnie w godz. od 22.00 do 6.00. Pracując przy linii produkcyjnej korzystają z odzieży roboczej i ochronnej. Czy możemy im nakazać przychodzenie do pracy 15 minut wcześniej, aby przez ten czas mogli się przebrać i zacząć pracę równo o godzinie rozpoczęcia danej zmiany, tj. np. o 6.00? Czy czas poświęcony przez pracowników na przekazanie zmiany zalicza się do ich czasu pracy?
Wprowadzenie pracy zmianowej w zakładzie
11.12.2008
W naszym przedsiębiorstwie nie było jak dotąd konieczności wprowadzenia zmianowej organizacji pracy. Obecnie ze względu na zmieniający się profil produkcji chcemy ustalić w zakładzie pracę zmianową. W radzie pracowników są członkowie organizacji związkowej naszego zakładu. Czy wprowadzając pracę zmianową, wystarczy, że poinformuję tylko radę pracowników o swoim zamiarze, czy muszę dodatkowo poinformować o tym związki zawodowe? Dodam, że nasz zakład zatrudnia 84 pracowników.
Dla kogo dodatek zmianowy?
19.09.2011
Na pieniądze, jakie otrzymujemy od pracodawcy składa się nasze wynagrodzenie oraz dodatki do niego. Niektóre z nich muszą być obowiązkowo wypłacane pracownikom, niektóre zależą od dobrej woli pracodawcy. Do dodatków nieobowiązkowych zaliczymy między innymi dodatek zmianowy.
Praca na zmiany
05.12.2008
Czy w zakładzie pracy, w którym pracownicy pracują od godziny 8.00 do 16.00, można wprowadzić system zmianowy dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy? Jak w takim systemie należy wynagradzać pracowników? - pyta Czytelnik z Krakowa.
Wprowadzenie danego systemu czasu pracy w zakładzie pracy jest uwarunkowane organizacją pracy lub jej rodzajem. Jednak ostateczna decyzja co do przyjęcia określonego systemu należy do pracodawcy, choć w niektórych przypadkach do zastosowania danego systemu czasu pracy konieczny będzie wniosek pracowników.
Każdy pracownik może wnioskować o zastosowanie wobec niego indywidualnego rozkładu czasu pracy. Decyzja o jego wprowadzeniu pozostaje jednak w gestii pracodawcy.
Praca na zmiany
05.12.2008
Czy w zakładzie pracy, w którym pracownicy pracują od godziny 8.00 do
16.00, można wprowadzić system zmianowy? Jak w takim systemie należy
wynagradzać pracowników?
Pracownik pracuje w systemie pracy zmianowej zgodnie z zaplanowanym
harmonogramem. Cały tydzień miał pracować od godz. 6.00 do 14.00. W
środę spóźnił się do pracy, ponieważ zaspał i przyszedł na godzinę 8.00
i pracował do godz. 16.00. Odpracował w ten sposób 2 godziny
spóźnienia. W czwartek przyszedł na godz. 6.00 zgodnie z rozkładem i
pracował do godz. 14.00. W piątek pracował od godz. 6.00 do 14.00. Czy
w tym przypadku postąpiliśmy prawidłowo? Czy nie doszło do naruszenia
doby pracowniczej i dodatkowo przekroczenia normy dobowej w środę w
związku z pracą od godz. 14.00 do 16.00, czyli niezgodnie z
harmonogramem?
Jak prawidłowo zorganizować pracę na zmiany
05.12.2008
Często pracodawcy decydują się na zastosowanie pracy zmianowej. Czasem
firmy muszą pracować non stop, ale w takich sytuacjach nie zawsze musi
być stosowany tzw. ruch ciągły, można też zastosować odpowiednik dawnej
czterobrygadówki, czy też system równoważnego czasu pracy połączony z
pracą zmianową. Kiedy dopuszczalna jest praca zmianowa? Jaki jest
wymiar czasu pracy w ruchu ciągłym? Na ile brygad należy podzielić
pracowników w tzw. czterobrygadówce?