| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy spóźnienie się pracownika do pracy narusza dobę pracowniczą

Czy spóźnienie się pracownika do pracy narusza dobę pracowniczą

Pracownik pracuje w systemie pracy zmianowej zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Cały tydzień miał pracować od godz. 6.00 do 14.00. W środę spóźnił się do pracy, ponieważ zaspał i przyszedł na godzinę 8.00 i pracował do godz. 16.00. Odpracował w ten sposób 2 godziny spóźnienia. W czwartek przyszedł na godz. 6.00 zgodnie z rozkładem i pracował do godz. 14.00. W piątek pracował od godz. 6.00 do 14.00. Czy w tym przypadku postąpiliśmy prawidłowo? Czy nie doszło do naruszenia doby pracowniczej i dodatkowo przekroczenia normy dobowej w środę w związku z pracą od godz. 14.00 do 16.00, czyli niezgodnie z harmonogramem?

RADA
Pracownik nie naruszył doby pracowniczej. Ponadto, mimo że w środę nie wykonywał pracy zgodnie z obowiązującym go harmonogramem, nie naruszył obowiązującej dobowej normy czasu pracy. Państwa postępowanie w tym przypadku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
Zgodnie z obowiązującymi przepisami przez dobę pracowniczą należy rozumieć 24 kolejne godziny, zaczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. W Państwa przypadku obowiązujący pracownika rozkład czasu pracy został ustalony odpowiednim harmonogramem zakładającym pracę w całym tygodniu w godzinach od 6.00 do 14.00.

Taki rozkład czasu pracy wyznaczył zatem godziny rozpoczynania i kończenia się dób pracowniczych w każdym z dni tego tygodnia. Doba rozpoczynała się dla tego pracownika każdego dnia o godz. 6.00 i kończyła o godz. 6.00 dnia następnego.

To, że pracownik spóźnił się w środę do pracy i zamiast o godz. 6.00 gotowość do wykonywania obowiązków służbowych wykazał dopiero o godz. 8.00, nie oznacza, że jego doby pracownicze automatycznie uległy przesunięciu i od tego dnia będą rozpoczynały się o godz. 8.00.

Doba pracownicza tego pracownika rozpoczęła swój bieg zarówno w środę, jak i w pozostałe dni tego tygodnia od godz. 6.00, tak jak to było zaplanowane w obowiązującym pracownika harmonogramie. Fakt rozpoczęcia przez pracownika pracy o godz. 8.00 w środę nie był zgodny z zaplanowanym na ten dzień rozkładem, który przy ustalaniu początku biegu doby pracowniczej ma decydujące znaczenie.

Świadczy o tym definicja kodeksowa doby, zgodnie z którą początek jej 24-godzinnego biegu ma miejsce w godzinie, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym rozkładem czasu pracy.

Jeżeli natomiast chodzi o pracę Państwa pracownika w godz. od 14.00 do 16.00 w środę, to nie można jej uznać za pracę w godzinach nadliczbowych. Taka praca występuje bowiem w dwóch przypadkach: po pierwsze, gdy jest wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, po drugie ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy.

W przedstawionej przez Państwa sytuacji pracownik wykonując w środę pracę w godzinach od 8.00 do 16.00 świadczył ją przez równe 8 godzin. Nie naruszył zatem obowiązującej dobowej normy czasu pracy, a co za tym idzie nie wykonywał pracy w godzinach nadliczbowych.

WAŻNE!
Podstawowa dobowa norma czasu pracy zgodna z obowiązującymi przepisami to 8 godzin.

Ponadto praca wykonywana przez Państwa pracownika w czwartek między godz. 6.00 a 8.00 nie może zostać zaliczona do poprzedniej doby pracowniczej mimo rozpoczęcia przez pracownika w środę pracy o godz. 8.00. Doba tego pracownika w środę rozpoczęła się bowiem o godz. 6.00 zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy na ten dzień.


Podstawa prawna:
• art. 128 § 3 pkt 1, art. 129 § 1, art. 151 § 1 Kodeksu pracy.

 

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK