REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PPE

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

PPK. Czy Pracowniczy Plan Emerytalny zwalnia pracodawcę z tworzenia PPK

Jesteśmy nowym podmiotem zatrudniającym. W czerwcu 2023 roku zatrudniliśmy 20 osób na podstawie umowy o pracę. Czy jeśli utworzymy Pracowniczy Plan Emerytalny – spełniające warunki określone przepisami ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych – to będziemy zwolnieni z wdrożenia PPK? Opowiadamy.

Prowadzenie PPE nie zawsze zwalnia z obowiązku uruchomienia PPK

Uprawnienie podmiotu zatrudniającego do niewdrożenia pracowniczego planu kapitałowego (PPK) z uwagi na prowadzenia pracowniczego programu emerytalnego (PPE) przewidziano w przepisach przejściowych ustawy o PPK. Z takiego rozwiązania nie może skorzystać nowy pracodawca, uruchamiający PPK w terminach określonych w przepisach ogólnych.

Czym PPK różni się od PPE?

Uczestnik PPK może w dowolnym momencie skorzystać ze zgromadzonych oszczędności. Z PPK można na preferencyjnych zasadach wypłacić środki w sytuacjach szczególnych.

Pracodawca musi sprawdzić partycypację w PPE według stanu na 1 lipca

Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o PPE, pracodawca ma obowiązek informować Polski Fundusz Rozwoju o liczbie swoich pracowników i uczestników PPE według stanu na 1 lipca i na 1 stycznia. Jeżeli pracodawca nie wdrożył PPK z uwagi na prowadzenie PPE, spadek partycypacji w PPE może spowodować, że będzie musiał uruchomić PPK.

REKLAMA

Mniej obowiązków dla pracodawców w ramach PPE

Już nie pracodawcy u których prowadzone są Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) a podmioty zarządzające kontami oszczędnościowymi w ramach PPE będą składały Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) roczną informację dotyczącą realizacji prowadzonego programu. Nowe wzory i zasady wchodzą w życie 1.1.2023 r.

Nowelizacja ustawy o PPE, IKE i IKZE z podpisem Prezydenta

Prezydent 25 kwietnia 2022 r. podpisał ustawę z dnia 7 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o pracowniczych programach emerytalnych oraz ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Celem ustawy jest poprawa funkcjonowania PPE. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2022 r.

PPE, IKE, IKZE zmiany od 1 lipca 2022 r.

Celem nowelizacji jest wprowadzenie ułatwień w prowadzeniu PPE przez pracodawców. Sprawdź co się zmieni dla uczestników pracowniczych planów emerytalnych.

Komisje pozytywnie o poprawkach Senatu do noweli o PPE, IKE i IKZE

Komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały w środę poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o PPE, IKE i IKZE. Zmiany dotyczą m.in. warunków uczestnictwa w PPE - zrezygnowano z tzw. zakazu fakultatywnego, polegającego na ograniczeniu wnoszenia składki dodatkowej do programu.

REKLAMA

Senat zgłosił poprawki do nowelizacji ustawy o PPE, IKE i o IKZE

Senat w czwartkowym głosowaniu zgłosił poprawki do nowelizacji ustawy o PPE, IKE i IKZE, która wprowadza zmiany w warunkach uczestnictwa w pracowniczych programach emerytalnych. Poprawkami Senatu zajmie się teraz Sejm.

Zmiany w IKE, IKZE i PPE od 1 kwietnia 2022 r.

Rząd szykuje zmiany przepisów dotyczących indywidualnych kont emerytalnych (IKE), indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) a także pracowniczych programów emerytalnych (PPE). Zmiany te mają wejść w życie (z nielicznymi wyjątkami) od 1 kwietnia 2022 r. Co się zmieni w zasadach tworzenia i funkcjonowania IKE, IKZE i PPE?

Partycypacja w PPE a zwolnienie ze stosowania ustawy o PPK

Partycypacja w PPE - kiedy zwalnia ze stosowania ustawy o PPK? Czy nowo powstały podmiot, który tworzy PPE, zwolniony jest ze stosowania przepisów ustawy o PPK?

Składka dodatkowa PPE 2022

Składka dodatkowa PPE w 2022 roku - ile wynosi limit składek dodatkowych w Pracowniczych Programach Emerytalnych?

Stan partycypacji w PPE a zwolnienie z ustawy o PPK

PPE - jak stan partycypacji w Pracowniczych Programach Emerytalnych wpływa na zwolnienie ze stosowania ustawy o PPK?

1 lipca - obowiązek zbadania stanu partycypacji w PPE

PPE zwalania z PPK tylko przy określonym stanie partycypacji pracowników. Co pół roku pracodawca ma obowiązek weryfikować ten stan - 1 stycznia i 1 lipca.

Nowy pracodawca - termin na wdrożenie PPK

Termin na wdrożenie PPK dla nowego pracodawcy jest inny niż 23 kwietnia 2021 r. Pracodawca, który rozpoczął działalność w 2021 r., sam oblicza kiedy musi podpisać umowę o zarządzanie PPK. Jakie są uprawnienia mikroprzedsiębiorcy? Jak PPE wpływa na PPK?

Zawieszenie składek do PPE a tworzenie PPK

Zawieszenie składek do PPE na okres przekraczający 90 dni powoduje powstanie obowiązku utworzenia w firmie PPK. W jakim terminie należy to zrobić? Kiedy wznowić odprowadzanie składek do PPE, aby nie powstał obowiązek stosowania ustawy o PPK?

REKLAMA