Kategorie

Kwota wolna

Kwota wolna od zajęcia komorniczego w 2021 r. wzrosła o 200 zł brutto. Ile wynosi netto? Czy komornik może potrącić premię uznaniową? Co w przypadku pracy na część etatu? Czy kwota wolna od egzekucji komorniczej dotyczy również zlecenia?
Od 1 marca 2020 r. obowiązują wyższe kwoty wolne od potrąceń z zasiłków (chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych) oraz świadczenia rehabilitacyjnego. Zostały one zwaloryzowane kwotowo jak w poprzednim roku rozliczeniowym trwającym do 29 lutego 2020 r. Płatnicy zasiłków ustalają wysokość potrąceń z zasiłków z zastosowaniem dotychczasowych granic, które nie uległy zmianie.
Zleceniobiorcy i inne osoby fizyczne będące dłużnikami, uzyskujące świadczenia okresowe, które zapewniają im utrzymanie lub stanowią dla nich jedyne źródło przychodów, zostaną objęte od 1 stycznia 2019 r. ochroną przed nadmiernymi potrąceniami. Ta ochrona będzie bardzo zbliżona do tej przysługującej pracownikom. W zakresie granic potrącenia i kwot wolnych od potrąceń należy bowiem stosować zasady wynikające z przepisów Kodeksu pracy (art. 261 pkt 18 lit. b ustawy o komornikach sądowych).
Od 1 stycznia 2018 r. zwiększyły się limity zwolnień podatkowych przyznawanych pracownikom m.in. świadczeń z ZFŚS, kwota wolna od podatku. Ponadto mniejszy podatek zapłacą twórcy.
W związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia w 2018 r., zmienią się kwoty wolne od potrąceń. Ustalając kwotę wolną od potrąceń uwzględniać należy nie tylko ustawową płacę minimalną, ale także rodzaj potrącenia, wymiar etatu, koszty uzyskania przychodu. Jaka jest wysokość kwot wolnych od potrąceń w 2018 r. dla pracowników pełnoetatowych?
Od dnia 1 stycznia 2017 roku obowiązują nowe zasady naliczania kwoty wolnej od podatku w zależności od wysokości rocznego dochodu podatnika. Ile wynosi kwota wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych?
Od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje ruchoma kwota zmniejszająca podatek. Jej wysokość zależy od wysokości podstawy obliczenia podatku. Ile wynosi nowa kwota wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych od 1 stycznia 2017 r.