Czy obowiązuje jeszcze wielokrotna kwota wolna od potrąceń ze względu na COVID-19?
REKLAMA
REKLAMA
Kwota wolna od potrąceń ze względu na COVID-19
RADA
REKLAMA
Od 8 października 2022 r. już nie obowiązują podwyższone kwoty wolne od potrąceń.
UZASADNIENIE
Administracja Skarbowa wprowadziła ograniczenie czasowe stosowania art. 52 ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. poz. 875, z późn. zm.6). Dotyczył on podwyższania kwot wolnych od potrąceń w razie egzukucji z wynagrodzenia za pracę, jeżeli pracownikowi zostało obniżone wynagrodzenie lub członek jego rodziny stracił źródło zarobkowania z powodu działań antycovidowych.
Po zmianie wspomniany art. 52 ustawy „covidowej” otrzymał brzmienie: „W przypadku prowadzenia egzekucji z wynagrodzenia za pracę, jeżeli pracownikowi zostało obniżone wynagrodzenie za pracę o więcej niż 25% z powodu podjętych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działań służb sanitarno-epidemiologicznych, służących zapobieganiu zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, kwota określona w art. 871 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320, z 2021 r. poz. 1162 oraz z 2022 r. poz. 655) ulega zwiększeniu o 25% na każdego nieosiągającego dochodu członka rodziny, którego pracownik ma na utrzymaniu, nie dłużej jednak niż do dnia zakończenia stanu epidemii w związku z COVID-19. Kwota dodatkowego zwolnienia nie może przekraczać kwoty, o jaką obniżone zostało wynagrodzenie, ani też nie może być łącznie wyższa niż 50% kwoty, o której mowa w art. 871 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.”
Generalnie przepis ten wszedł w życie od 7 lipca 2022 r. czyli w terminie 14 dni od ogłoszenia ustawy z Dzienniku Ustaw. Jednak na mocy art. 26 wprowadzono jako przejściowy następujący zapis:
„W przypadku egzekucji z wynagrodzenia za pracę, wszczętej i niezakończonej przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, w okresie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy pozostają w mocy zwiększenia kwoty wynagrodzenia za pracę wolnej od zajęcia dokonane na podstawie art. 52 ustawy zmienianej w art. 19, w brzmieniu dotychczasowym.”
To oznacza, że w przypadku egzekucji wszczętej, a niezakończonej przed 7 lipca br. egzekucji przedłużono jeszcze obowiązywanie wyższych kwot wolnych o 3 miesiące czyli do 7 października 2022 r.
Tym samym, tylko do 7 października br. można było korzystać z podwyższonych kwot wolnych. Natomiast od 8 października pracodawca musi już stosować standardowe kwoty wolne wynikające z Kodeksu pracy.
Podstawa prawna:
art. 19, art. 26 ustawy z 8 czerwca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową (Dz.U. z 2022 r. poz. 1301).
Izabela Nowacka
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat