reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Kwota wolna od podatku w 2017 roku

Kwota wolna od podatku w 2017 roku

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje ruchoma kwota zmniejszająca podatek. Jej wysokość zależy od wysokości podstawy obliczenia podatku. Ile wynosi nowa kwota wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych od 1 stycznia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. będzie obowiązywać nowa roczna kwota wolna od podatku od 0 zł do 6600 zł, której wysokość będzie uzależniona od podstawy opodatkowania osiągniętej przez podatników w 2017 r. Kwota zmniejszająca podatek stosowana miesięcznie nie ulegnie zmianie i nadal będzie wynosić 46,33 zł.

Obecnie kwota zmniejszająca podatek ma stałą wysokość i wynosi 556,02 zł. Powoduje to, że roczna podstawa obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (czyli dochodu po dokonaniu najczęściej odliczenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne) jest zwolniona z podatku dochodowego w wysokości 3091 zł. Jest to tzw. kwota wolna od podatku.

Od 1 stycznia 2017 r. będzie obowiązywać ruchoma kwota zmniejszająca podatek. Jej wysokość będzie zależeć od wysokości podstawy obliczenia podatku. W konsekwencji od 1 stycznia 2017 r. ruchoma będzie również kwota wolna od podatku. Po zmianie przepisów podatników będących osobami fizycznymi będzie można podzielić na trzy grupy, w zależności od osiągniętej przez nich wysokości podstawy obliczenia podatku.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Konsekwencje wprowadzenia od 1 stycznia 2017 r. nowej kwoty zmniejszającej podatek i kwoty wolnej od podatku

Podstawa obliczenia podatku od 1 stycznia 2017 r.

Konsekwencje zmiany dla podatnika

nie przekracza 11 000 zł

zmiana jest korzystna, ponieważ powoduje zwiększenie kwoty zmniejszającej podatek, a w konsekwencji zwiększenie kwoty wolnej od podatku

wynosi 11 000 zł i nie więcej niż 85 528 zł

zmiana jest neutralna, ponieważ nie powoduje zmiany kwoty zmniejszającej podatek, a w konsekwencji kwota wolna od podatku będzie taka sama jak obecnie

wynosi więcej niż 85 528 zł

zmiana jest niekorzystna, ponieważ powoduje zmniejszenie kwoty zmniejszającej podatek, a w konsekwencji zmniejszenie kwoty wolnej od podatku

Nowe kwoty zmniejszające podatek nie będą uwzględniane w ciągu roku, gdyż przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy będzie obowiązywać, co do zasady, kwota zmniejszająca podatek w obecnej wysokości 556,02 zł. Wyjątek dotyczy podatników, których dochody przekroczą kwotę 85 528 zł. Wówczas zaliczki na podatek od dochodów tych osób nie będą pomniejszane o kwotę zmniejszającą podatek (art. 1 pkt 4 ustawy nowelizującej). Kwoty zmniejszające podatek będą uwzględniane dopiero w zeznaniu rocznym PIT (po raz pierwszy składanym w 2018 r. za 2017 r.), co w przypadku podatników, u których podstawa obliczenia podatku:

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

doradca podatkowy, prawnik, właściciel kancelarii podatkowej, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Kwota wolna od podatku w 2017 roku/fot.shutterstock
Kwota wolna od podatku w 2017 roku/fot.shutterstock

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama