REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Ryszard Sadlik
Ryszard Sadlik

REKLAMA

Podstawową korzyścią płynącą z zawarcia porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę jest to, że strony mogą go podpisać w każdym czasie, nawet podczas urlopu czy choroby pracownika. Takie rozwiązanie stosunku pracy jest możliwe także w przypadku pracowników szczególnie chronionych, np. kobiet w ciąży.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron jest najprostszym sposobem rozwiązania umowy o pracę. W porównaniu do innych trybów rozwiązania umowy o pracę dla pracodawców jest to tryb najbardziej korzystny i zazwyczaj gwarantuje rozstanie się z pracownikiem w zgodzie.

Autopromocja

Formalne warunki zawarcia porozumienia

Zawarcie porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę nie zostało szczegółowo określone w Kodeksie pracy. Brak jest jakichkolwiek wymagań co do jego formy lub treści. Strony nie mają też obowiązku podawania przyczyny jego zawarcia. Pracodawca nie musi również pouczać pracowników o ewentualnym prawie występowania do sądu pracy. Ponadto przy zastosowaniu rozwiązania umowy za porozumieniem stron pracodawca nie musi konsultować tej czynności z zakładową organizacją związkową, co także znacznie ułatwia i przyśpiesza rozwiązanie umowy o pracę.

Wzór porozumienia rozwiązującego umowę o pracę >>

Porozumienie nie musi być sporządzone w formie pisemnej, choć z pewnością dla celów dowodowych zawsze lepiej jest, gdy zostało zawarte na piśmie. Zwykle następuje to w wyniku złożenia pisemnej propozycji przez pracownika i wyrażenia na nią zgody przez pracodawcę. W porozumieniu oprócz wskazania chęci rozwiązania umowy o pracę należy też podać datę, kiedy ma nastąpić rozwiązanie. Można więc wskazać, że umowa przestanie obowiązywać od konkretnej daty kalendarzowej, np. od 1 maja 2011 r. Datę można też określić bardziej opisowo, np. rozwiązanie nastąpi w ciągu 3 tygodni od daty porozumienia. Przy czym może to być również data odległa od chwili zawarcia porozumienia nawet o kilka miesięcy (wyrok SN z 4 listopada 2004 r., I PK 653/03). Jeśli zaś strony wprost nie określiły tego terminu, przyjmuje się, że zmiana treści umowy następuje w dacie zawarcia porozumienia zmieniającego. Sąd Najwyższy w wyroku z 11 stycznia 2001 r. stwierdził, że nieokreślenie – choćby dorozumiane – w porozumieniu stron o rozwiązaniu stosunku pracy terminu jego ustania powoduje (podobnie jak przy zawarciu umowy o pracę – art. 26 k.p.) rozwiązanie tego stosunku w dniu zawarcia porozumienia (I PKN 844/00).

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ze względu na możliwość natychmiastowego rozwiązania umowy zawarcie porozumienia jest znacznie korzystniejszą formą rozwiązania umowy o pracę niż wypowiedzenie, w przypadku którego skutek w postaci rozwiązania umowy następuje dopiero po upływie okresu wypowiedzenia, który może trwać nawet 3 miesiące.

Porozumienie w każdym czasie

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumiem stron może nastąpić w każdym czasie trwania stosunku pracy. Oznacza to, że może być również zawarte w czasie przebywania pracownika na urlopie lub zwolnieniu lekarskim lub gdy jest nieobecny w pracy z innej nieusprawiedliwionej przyczyny.

Terminy dotyczące rozwiązania umowy o pracę >>

Ten sposób rozwiązania umowy o pracę może także dotyczyć pracowników, których stosunek pracy jest szczególnie chroniony, np. pracowników w wieku przedemerytalnym czy szczególnie chronionych związkowców. Wskazywał na to wyraźnie Sąd Najwyższy, stwierdzając m.in., że zakaz wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem będącym członkiem zarządu zakładowej organizacji związkowej nie dotyczy rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron oraz zmiany jej warunków w tym trybie (wyrok SN z 7 czerwca 1994 r., I PRN 29/94).

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron może dotyczyć także kobiet w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego, ponieważ przepis art. 177 § 1 k.p. tego nie zakazuje.


Nie można swobodnie odwołać

Zawarcie porozumienia przewidującego rozwiązanie umowy o pracę jest wiążące dla obu stron. Dlatego też strony nie mogą swobodnie zmienić zdania i wycofać się z zawartego już porozumienia. W szczególności pracownik, który podpisał porozumienie, nie ma możliwości dowolnego odwołania swojego oświadczenia. Oświadczenie woli, które zostało złożone pracodawcy, może być skutecznie odwołane tylko, gdy doszło do pracodawcy jednocześnie ze złożonym oświadczeniem lub wcześniej (art. 61 k.c.). A zatem późniejsza zmiana stanowiska przez pracownika nie jest wiążąca dla pracodawcy. Pracownik mógłby wtedy jedynie próbować uchylić się od skutków swojego oświadczenia przez powołanie się na wady swojego oświadczenia woli. W takim przypadku skuteczność takiego odwołania należy oceniać na podstawie przepisów art. 82–88 k.c.

Wady oświadczenia woli

Wady oświadczenia woli, które mogłyby powodować nieważność oświadczenia pracownika o zawarciu porozumienia o rozwiązaniu umowy, to przede wszystkim brak możliwości świadomego i swobodnego podjęcia takiej decyzji, a także błąd, podstęp lub groźba. Dają one możliwość uchylenia się od skutków takiego oświadczenia.

Jak uniknąć błędów przy określeniu przyczyny zwolnienia z pracy >>

Jeżeli chodzi o często podnoszony przez pracowników brak świadomości, to należy przypomnieć, że nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych (art. 82 k.c.).

WAŻNE!

Każdego zwykłego zdenerwowania lub stresu pracownika nie można utożsamiać ze stanem wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli.

Przykład

Spółka X z powodu braku zamówień postanowiła zwolnić część pracowników. Prezes Spółki pisemnie zaproponował Adamowi Z., że od 15 maja 2011 r. ulegnie rozwiązaniu jego umowa o pracę za porozumieniem stron. Adam Z. zgodził się na tę propozycję, składając swój podpis pod treścią porozumienia. Po kilku dniach jednak zmienił zdanie i w piśmie skierowanym do zarządu Spółki wskazał, że cofa swoje oświadczenie. Spółka X nie wyraziła na to zgody. Wówczas Adam Z. wystąpił z pozwem do sądu, domagając się ustalenia istnienia stosunku pracy. Podnosił, że w chwili składania podpisu pod propozycją rozwiązania umowy był w tak silnym stresie, że nie wiedział, co podpisuje. Po zbadaniu Adama Z. przez psychiatrę okazało się, że jego zdenerwowanie w takiej sytuacji nie stanowiło braku możliwości świadomego i swobodnego podjęcia decyzji i wyrażenia woli.

Podstawa prawna:

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 7 czerwca 1994 r. (I PRN 29/94, OSNP 1994/12/189),
  • wyrok SN z 11 stycznia 2001 r. (I PKN 844/00, OSNP 2002/18/432),
  • wyrok SN z 4 listopada 2004 r. (I PK 653/03, OSNP 2005/14/204).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

REKLAMA

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

REKLAMA

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

REKLAMA