| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Kiedy można wypłacić wynagrodzenie pracownika innej osobie

Kiedy można wypłacić wynagrodzenie pracownika innej osobie

Wysokość wynagrodzenia pracownika to dane osobowe, które podlegają szczególnej ochronie. Jeżeli pracodawca chce przekazywać wynagrodzenia pracowników ich bezpośrednim przełożonym, to musi uzyskać na to zgodę wyrażoną na piśmie.

Wypłata na rzecz osoby trzeciej

Pracownik jest jedyną osobą, która może decydować o swoim wynagrodzeniu. W związku z tym może również złożyć pracodawcy upoważnienie do wypłacania wynagrodzenia osobie trzeciej (niekoniecznie z nim spokrewnionej). Osoba ta może odbierać wynagrodzenie zarówno w gotówce, jak i w postaci przelewu na konto bankowe. Decyzja w tej kwestii należy do pracownika, a pracodawca nie może jej kwestionować. Ważne jest, aby pisemne oświadczenie pochodziło bezpośrednio od pracownika albo żeby osoba, która zgłosi się po wynagrodzenie w imieniu pracownika, posiadała pisemne upoważnienie od podwładnego opatrzone jego podpisem.

Przykład

Pracownik żyje w konkubinacie. Złożył u pracodawcy dyspozycję, aby od kwietnia 2011 r. wypłacał jego pensję wskazanej osobie trzeciej, czyli konkubinie. Podwładny wskazał numer rachunku bankowego konkubiny oraz jej dane.
Inny pracownik zwrócił się do pracodawcy z prośbą, aby jego wynagrodzenie przelewał na konto pełnoletniego syna.
W obu przypadkach pracodawca musi dostosować się do wniosku pracownika.

Przymusowa wypłata na konto innej osoby

Co do zasady to pracownik decyduje, komu i w jakiej formie pracodawca ma wypłacić jego pensję. Niemniej jednak są sytuacje, gdy to sąd zadecyduje, kto ma otrzymać pensję za pracownika. Dzieje się tak, gdy jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny. W takiej sytuacji sąd może nakazać, aby wynagrodzenie za pracę albo inne należności przypadające temu małżonkowi były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka. Co ważne, nakaz ten zachowuje moc mimo ustania po jego wydaniu wspólnego pożycia małżonków. Sąd może jednak na wniosek każdego z małżonków nakaz ten zmienić albo uchylić.

Czy pracownik może żądać wypłaty wynagrodzenia na konto po ustaniu zatrudnienia >>

Wypłata do rąk przełożonego

Wysokość wynagrodzenia pracownika to dane osobowe, które podlegają szczególnej ochronie. Jeżeli pracodawca chce przetwarzać te dane, musi mieć na to osobną zgodę pracownika. W związku z tym, jeżeli w zakładzie pracy jest zwyczaj, że pracodawca przekazuje wynagrodzenia pracowników ich bezpośrednim przełożonym, to musi mieć na to zgodę pracowników, a przełożeni muszą mieć upoważnienie do przetwarzania danych osobowych od administratora danych, czyli od pracodawcy. Ujawnienie przez pracodawcę bez zgody pracownika wysokości jego wynagrodzenia za pracę może stanowić naruszenie dobra osobistego w rozumieniu art. 23 i 24 k.c. (uchwała SN z 16 lipca 1993 r., I PZP 28/93).

Umowy cywilnoprawne

W przypadku pracy wykonywanej na podstawie umowy cywilnoprawnej (zlecenie czy dzieło) o możliwości wypłaty wynagrodzenia osobie trzeciej decyduje zasada swobody umów. Oznacza to, że strony tej umowy mają pełną swobodę w kwestii wynagrodzenia za zlecenie czy dzieło. Mogą więc w umowie lub innych obustronnych dokumentach ustalić, że wynagrodzenie wypłacane jest do rąk wykonawcy, na jego numer konta bankowego lub na rachunek osoby trzeciej.

Podstawa prawna:

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 21 lutego 2002 r. (I PKN 917/00, OSNP 2004/4/61),
  • wyrok SN z 16 lipca 1993 r. (I PZP 28/93, OSNC 1994/1/2).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »