Kategorie

Wypłata wynagrodzenia za pracę w obcej walucie

Katarzyna Tomaszewska
Wynagrodzenie w umowie o pracę może być określone w złotówkach, a także innej walucie, której średni kurs ogłaszany jest przez Narodowy Bank Polski. Jednak niezależnie od waluty, w jakiej będzie wypłacane, pracodawca musi pamiętać, że nie może ono wynosić mniej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Wynagrodzenie za pracę to jeden z najistotniejszych elementów umowy o pracę. Powinno ono przede wszystkim odpowiadać rodzajowi pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniać ilość i jakość świadczonej pracy (art. 78 § 1 k.p.). Co do zasady wypłaty wynagrodzenia pracodawca powinien dokonać w formie pieniężnej (art. 86 § 2 k.p.). Niemniej jednak pracodawca może pensję „wypłacić” częściowo w innej formie niż pieniężna, ale tylko wówczas, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy.

Jak ustalić wynagrodzenie za urlop szkoleniowy >>

Waluta wynagrodzenia

Kodeks pracy nie przewiduje jednak, w jakiej walucie powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Od 2009 r. pracodawca może wypłacać wynagrodzenie zarówno w polskich złotych, jak i w obcej walucie. Zgodnie z art. 300 k.p. w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy. W związku z tym do umów o pracę możemy stosować cywilistyczną zasadę, że jeżeli przedmiotem zobowiązania jest suma pieniężna wyrażona w walucie obcej, dłużnik może spełnić świadczenie w walucie polskiej, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe będące źródłem zobowiązania lub czynność prawna zastrzega spełnienie świadczenia w walucie obcej (art. 358 § 1 k.c.). Oznacza to, że jeżeli pracodawca i pracownik określili w umowie o pracę, że wynagrodzenie zostanie wypłacone w walucie obcej, pracodawca może je wypłacić w polskich złotych, chyba że z umowy, ustawy lub orzeczenia sądu wynika, że pensja powinna być wypłacona w konkretnej walucie.

Przykład

Pracodawca w porozumieniu z pracownikiem ustalił w umowie o pracę wynagrodzenie w euro. Strony zastrzegły, że wypłata nastąpi również w tej walucie. W związku z tym pracodawca nie może wypłacić wynagrodzenia w złotówkach, zawsze będzie musiał przygotować do wypłaty określoną w umowie liczbę euro.

Przeliczanie waluty

Wartość waluty obcej określa się według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia wymagalności roszczenia, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe lub czynność prawna stanowi inaczej.

Wynagrodzenie za czas dyżuru >>

Przykład

W umowie o pracę wynagrodzenie pracownika zostało określone na 1000 dolarów amerykańskich. W zakładzie pracy wynagrodzenie płatne jest 10. dnia każdego miesiąca. W związku z tym pracodawca powinien przeliczyć wynagrodzenie pracownika według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w dniu wypłaty, czyli 10. każdego miesiąca.

Jednak czasem zdarza się tak, że pracodawcy opóźniają się z wypłatą wynagrodzenia. W takiej sytuacji pracownik może żądać spełnienia świadczenia w walucie polskiej według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia, w którym zapłata jest dokonana.


Przykład

Pracodawca w umowie z pracownikiem ustalił, że pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 1200 euro. Strony ustaliły również, że będzie ono wypłacane w złotówkach do 28. każdego miesiąca. W kwietniu pracodawca spóźnił się z wypłatą wynagrodzenia i zamiast 28. kwietnia zostało ono wypłacone 4 maja. Kurs euro z 28 kwietnia i 4 maja różnił się. Pracodawca wypłacił zaległe wynagrodzenie po kursie z dnia wymagalności świadczenia, czyli z 28 kwietnia, natomiast gdyby wypłacił je po kursie z dnia rzeczywistej wypłaty (4 maja), pracownik otrzymałby o 57 zł więcej. W takiej sytuacji, ponieważ pracodawca „był w zwłoce”, pracownik będzie mógł żądać, aby nastąpiło ponowne przeliczenie wynagrodzenia w euro na złoty po kursie z dnia, w którym wynagrodzenie zostanie faktycznie wypłacone.

WAŻNE!

W związku z tym, że wartość waluty obcej określa się według kursu ogłaszanego przez NBP, strony stosunku pracy nie mogą ustalić wynagrodzenia w walucie, której kurs nie jest ogłaszany przez NBP.

Wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia

Niezależnie od waluty, w jakiej będzie wypłacane wynagrodzenie pracodawca musi pamiętać, że nie może ono wynosić mniej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. W związku z tym pracodawca przeliczający wynagrodzenie wyliczone w obcej walucie na złotówki powinien zwrócić uwagę, czy po przeliczeniu do wypłaty w złotówkach pozostaje nie mniej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Delegacja do innego kraju

Prowadzenie działalności w dzisiejszych czasach często wymaga, aby pracownicy wykonywali pracę za granicą. W takiej sytuacji określenie wynagrodzenia zależy od tego, czy wysyłamy pracownika do kraju będącego członkiem Unii Europejskiej czy też nie.

Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzenia w przypadku kilku zajęć komorniczych >>

Gdy pracownik zostanie skierowany do pracy do państwa będącego członkiem Unii Europejskiej, jego warunki zatrudnienia nie mogą być gorsze niż przewidują to przepisy państwa, w którym pracownik ma wykonywać pracę. W związku z tym, jeżeli wynagrodzenie za daną pracę w unijnym kraju oddelegowania jest wyższe niż ustalone w umowie o pracę zawartej w Polsce, to delegowany pracownik powinien otrzymać stawkę wyższą – obowiązującą w kraju, w którym świadczy pracę. W takiej sytuacji nie ma potrzeby zmieniania umowy o pracę pracownikowi w zakresie wynagrodzenia za pracę ani wskazywania waluty, w jakiej pracownik będzie otrzymywał pensję.

Natomiast w sytuacji, gdy pracownik przez ponad miesiąc będzie wykonywał pracę na obszarze państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej, pracodawca w jego umowie o pracę powinien wpisać:

 • czas wykonywania pracy za granicą,
 • walutę, w której będzie wypłacane pracownikowi wynagrodzenie w czasie wykonywania pracy za granicą.

Przeważnie będzie to oznaczać, że dotychczasowa umowa będzie musiała ulec zmianie. Można tego dokonać za pomocą porozumienia zmieniającego lub wypowiedzenia zmieniającego. W takiej sytuacji pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie zawsze w obcej walucie, bez przeliczania jej na złotówki.

Podstawa prawna:

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Lata pracy a urlop

  Lata pracy a urlop - staż pracy ma znaczenie. Ile dni urlopu przysługuje w pierwszej pracy, a jaki jest wymiar urlopu po pierwszym roku pracy i w późniejszych latach? Sprawdź.

  Czy kwarantanna przerywa urlop?

  Czy kwarantanna przerywa urlop wypoczynkowy? Co na to Kodeks pracy? Czy można pracować na kwarantannie?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę po ustaniu zatrudnienia

  Wypłata wynagrodzenia za pracę po ustaniu zatrudnienia to obwiązek pracodawcy. Kiedy wypłaca się ekwiwalent za urlop, odprawę i odszkodowanie? Co w przypadku śmierci pracownika lub pracodawcy?

  Dofinansowanie pensji z tarczy - zmiany w rozliczaniu

  Dofinansowanie pensji pracowników z tarczy antykryzysowej trzeba rozliczyć. Co się zmieni? Pracodawca zwróci środki pobrane na jednego pracownika, a nie wszystkie dopłaty.

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury i renty będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości? Co z zasiłkami?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.