REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekompensata za nadgodziny w podróży służbowej

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).

REKLAMA

Podczas wyjazdów służbowych bardzo często powstają godziny nadliczbowe, za które pracodawca wypłaca wynagrodzenie wraz z dodatkiem. Ustalając podstawę obliczania dodatku, należy pamiętać, że uwzględnia się w niej jedynie wynagrodzenie zasadnicze.

Za pracę w godzinach nadliczbowych uważana jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy. A zatem za wykonywanie pracy ponad 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo pracownikowi należy udzielić czasu wolnego lub wypłacić wynagrodzenie z odpowiednim dodatkiem.

Autopromocja

Rekompensata za godziny nadliczbowe

Pracodawca ma ograniczony wybór sposobów rekompensaty pracy w godzinach nadliczbowych.

Godziny nadliczbowe niepełnoetatowca >>

Pracodawca udziela czasu wolnego:

 • na wniosek pracownika – w tym przypadku w wymiarze 1:1,
 • bez wniosku pracownika – za każdą godzinę nadliczbową udzielone jest 1,5 godziny czasu wolnego.

Drugim sposobem rozliczenia jest wypłata wynagrodzenia wraz z dodatkiem. Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownik powinien otrzymać normalne wynagrodzenie za pracę powiększone o dodatek z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych w wysokości 50% lub 100% wynagrodzenia (art. 1511 k.p.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia przysługuje za pracę w godzinach nadliczbowych dobowych przypadających:

 • w nocy,
 • w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
 • w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub święto zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

W pozostałych dniach za pracę nadliczbową przysługuje dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia.

Należy pamiętać, że dodatek do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych uzupełnia wynagrodzenie za pracę wykonaną i nie może być jedynym składnikiem wynagrodzenia (wyrok SN z 5 listopada 1999 r., I PKN 348/99).

Zasady określania wysokości dodatku

Przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych pracodawca musi pamiętać o różnym sposobie ustalania wynagrodzenia za czas pracy w godzinach nadliczbowych i podstawy obliczania dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.

Czy można obniżyć ryczałt za godziny nadliczbowe >>

Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczania dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych obejmuje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia (art. 1511 § 3 k.p.).

Składniki wynagrodzenia wykraczające poza wynagrodzenie zasadnicze wliczamy tylko do wynagrodzenia za przepracowany w godzinach nadliczbowych czas, natomiast przy ustalaniu dodatków za nadgodziny uwzględnia się tylko wynagrodzenie zasadnicze. Taką opinię wyraził Sąd Najwyższy w uchwale z 3 kwietnia 2007 r. (II PZP 4/07). W uzasadnieniu uchwały Sąd wyraził pogląd, że „wynagrodzenie zasadnicze jest jedynym koniecznym i występującym w każdym wynagrodzeniu za pracę ekwiwalentem świadczonej przez pracownika pracy. Jest ono główną częścią wynagrodzenia, ale może być też jego składnikiem wyłącznym. Wynagrodzenie zasadnicze najściślej łączy się z rodzajem wykonywanej pracy (tj. pracą określonego rodzaju lub na określonym stanowisku), stanowiąc bezpośrednią zapłatę za tę pracę i wymagane do jej wykonywania kwalifikacje (...). W odróżnieniu od wynagrodzenia zasadniczego inne (dodatkowe) składniki wynagrodzenia nie wynikają z osobistego zaszeregowania pracownika określonego stawką godzinową lub miesięczną”.


Przykład

Autopromocja

Pracownik pracuje od poniedziałku do piątku w godz. 7.30–15.30 i nie jest objęty indywidualnym rozkładem czasu pracy. W zakładzie pracy obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy. Pora nocna została określona na godz. 22.00–6.00.

3 marca 2011 r., w związku z kończeniem prac nad projektem, pracownik musiał przyjść do pracy na godz. 6.00, pracę zakończył o zwykłej porze. Następnie 15 marca wyjechał w jednodniową podróż służbową, której czas przedstawiał się następująco:

 • 5.30 – odjazd pociągu,
 • 8.00 – przyjazd do miasta docelowego,
 • 9.30–12.00 – spotkanie z klientem,
 • 14.00–16.30 – udział w negocjacjach dotyczących nowego zlecenia dla firmy,
 • 17.00–19.00 – powrót.

Pracownik otrzymuje pensję zasadniczą w kwocie 4000 zł i dodatek za realizację projektu w wysokości 600 zł miesięcznie.

Krok 1. Ustalamy nadpracowany czas pracy pracownika w marcu

Pracownik pracuje w stałych dniach i godzinach. Nadgodziny wystąpiły 3 marca podczas pracy w firmie oraz 15 marca podczas podróży służbowej – razem 2,5 godziny.

3 marca 2011 r. pracownik przyszedł do pracy 1,5 godziny wcześniej. W tym przypadku pracownik przepracował półtorej godziny nadliczbowej, ale z tytułu przekroczenia normy czasu pracy 2 marca 2011 r. Wynika to z konstrukcji doby pracowniczej, którą stanowią 24 godziny od godziny określonej jako godzina rozpoczęcia pracy. Dla wskazanej w przykładzie osoby doba pracownicza trwa od godz. 7.30 do 7.30 następnego dnia.

Podczas przejazdu w delegacji pracownik nie świadczył pracy, a więc samych przejazdów do czasu pracy nie zaliczymy. Wliczymy cały czas przypadający na godziny pracy wynikające z rozkładu czasu pracy (7.30–15.30) oraz czas przepracowany przypadający poza tymi godzinami (czas negocjacji w przedziale czasowym 15.30–16.30). Tym samym pracownik przepracował jedną godzinę nadliczbową.

Krok 2. Ustalamy wynagrodzenie i dodatek za nadgodziny

W obu przypadkach mamy do czynienia z nadgodzinami dobowymi, przypadającymi w dniach pracy wynikających z rozkładu czasu pracy pracownika. A zatem przysługuje za nie wynagrodzenie i 50% dodatek.

W marcu 2011 r. wymiar czasu pracy pracownika wynosi 184 godziny.

Obliczamy wynagrodzenie za nadpracowane 2,5 godziny:

4600 zł (wynagrodzenie zasadnicze i dodatek projektowy) : 184 = 25 zł,

 • 62,50 zł – wynagrodzenie zasadnicze za 2,5 godziny przepracowane ponad obowiązującą pracownika normę:

25 zł × 2,5 = 62,50 zł,

 • 10,87 zł dodatek 50% za jedną godzinę pracy ponad normę:

4000 zł (wynagrodzenie zasadnicze) : 184 = 21,74 zł,

21,74 zł × 50% = 10,87 zł,

 • 27,17 zł wysokość dodatku za 2,5 godziny pracy ponad obowiązującą pracownika normę:

10,87 zł × 2,5 = 27,17 zł.

Łącznie po zsumowaniu wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych pracownik w marcu powinien otrzymać wynagrodzenie w wysokości 4689,67 zł (4000 + 600 + 62,50 + 27,17 = 4689,67 zł).

Podstawa prawna:

Orzecznictwo:

 • wyrok SN z 5 listopada 1999 r. (I PKN 348/99, OSNP 2001/6/191),
 • uchwała SN z 3 kwietnia 2007 r. (II PZP 4/07, OSNP 2007/21–22/307).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  REKLAMA

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  REKLAMA

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  REKLAMA