REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 1 stycznia 2010 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Stykowska-Sikora

REKLAMA

Od 1 stycznia 2010 r. składki na ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorców będą obowiązkowe, bez względu na miejsce wykonywania przez nich pracy.

Od 1 stycznia 2010 r. weszło w życie wiele zmian w ubezpieczeniach społecznych wprowadzonych przez ustawodawcę w 2009 r.

REKLAMA

Ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorców

Ubezpieczony, który wykonuje pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, bądź osoba współpracująca z takimi osobami, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Do ubezpieczenia chorobowego osoba taka może przystąpić dobrowolnie.

REKLAMA

Do 1 stycznia 2010 r., jeżeli ubezpieczony wykonywał pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej w siedzibie zleceniodawcy bądź w miejscu, gdzie prowadzi on swoją działalność, to oprócz ubezpieczeń emerytalnego i rentowych dodatkowo obowiązkowe było dla niego również ubezpieczenie wypadkowe (finansowane przez zleceniodawcę jako płatnika składek).

Od 1 stycznia 2010 r., tj. od wejścia w życie art. 1 pkt 2 ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy – Prawo bankowe, obowiązkowi ubezpieczenia wypadkowego podlegają wszyscy zleceniobiorcy, bez względu na miejsce wykonywania pracy w ramach umowy cywilnoprawnej.

Jakie zmiany dotyczące uprawnień rodzicielskich wejdą w życie od 1 stycznia 2010 r. >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe wzory dokumentów ubezpieczeniowych

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych, które np. umożliwiły zawieszanie działalności gospodarczej, wprowadziły nową składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych i wymusiły konieczność wprowadzenia zmian we wzorach druków ubezpieczeniowych oraz kodach wykorzystywanych przy wypełnianiu tych dokumentów. Stąd też od 1 stycznia 2010 r. obowiązują zmienione wzory druków ubezpieczeniowych – zgłoszeniowych i rozliczeniowych. Przedmiotowe zmiany wprowadzone zostały rozporządzeniem z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów.

Rozporządzenie zmieniło niektóre kody lub ich opisy, a pewne kody zostały usunięte.


W związku ze zmianą przepisów i wprowadzeniem zasady, która nakazuje objęcie obowiązkowym ubezpieczeniem wypadkowym wszystkich zleceniobiorców, bez względu na miejsce wykonywania przez nich pracy, od 1 stycznia 2010 r. przestały obowiązywać kody:

  • 04 12 – osoba wykonująca umowę agencyjną, umowę-zlecenia lub umowę o świadczenie usług i praca nie jest wykonywana w siedzibie lub w miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy,
  • 04 18 – osoba wykonująca umowę agencyjną, umowę-zlecenia lub umowę o świadczenie usług i praca nie jest wykonywana w siedzibie lub w miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy, z mocy przepisów szczególnych niepodlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu,
  • 04 22 – osoba współpracująca z osobą wykonującą umowę agencyjną, umowę-zlecenie lub umowę o świadczenie usług i praca nie jest wykonywana w siedzibie lub w miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy,
  • 04 25 – osoba współpracująca z osobą wykonującą umowę agencyjną, umowę-zlecenie lub umowę o świadczenie usług i praca nie jest wykonywana w siedzibie lub w miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy, z mocy przepisów szczególnych niepodlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu,
  • 04 27 – osoba wykonująca umowę agencyjną, umowę-zlecenie lub umowę o świadczenie usług i praca nie jest wykonywana w miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy, opłacająca składki na własne ubezpieczenia w przypadku określonym w art. 109 rozporządzenia Rady (EWG) nr 574/72,
  • 04 29 – osoba wykonująca umowę agencyjną, umowę-zlecenie lub umowę o świadczenie usług i praca nie jest wykonywana w miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy, z mocy przepisów szczególnych niepodlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu, opłacająca składki na własne ubezpieczenia w przypadku określonym w art. 109 rozporządzenia Rady (EWG) nr 574/72.

Czy okres prac interwencyjnych na podstawie skierowania z urzędu pracy jest wliczany do okresu wyczekiwania >>

W związku ze zmianą przepisów, które wprowadziły możliwość zawieszenia działalności gospodarczej, wprowadzono nowe kody przyczyny wyrejestrowania:

  • 700 – dla ubezpieczonego,
  • 210 – dla płatnika składek.

Nowe rozporządzenie wprowadza również nowe wzory formularzy ubezpieczeniowych. W związku ze zmianą dotyczącą opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych za osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. zatrudnione przy pracach w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych wprowadzony został nowy formularz o symbolu ZUS ZSWA „Zgłoszenie/korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze”.


Płatnik składek powinien składać ten dokument:

  • jako roczne zestawienie zbiorcze za ubezpieczonych wykonujących pracę w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze, składane do końca marca roku następnego za rok poprzedni,
  • jako jednorazowe (imienne) zgłoszenie w sytuacji, gdy ubezpieczony w trakcie roku wystąpi z wnioskiem o przyznanie emerytury pomostowej,
  • jako korekta zgłoszenia imiennego (pojedynczego ubezpieczonego),
  • jako zgłoszenie zbiorcze w sytuacji, gdy płatnik jest w stanie likwidacji lub upadłości.

Zmienione zostały formularze o symbolach ZUS ZUA i ZUS DRA.

Od 1 stycznia 2010 r. obowiązuje nowa wersja programu Płatnik, która umożliwi przekazywanie elektronicznych dokumentów według ich zmienionych wzorów.

Wcześniej na emeryturę >>

Płatnicy składek, którzy przekazują dokumenty w formie papierowej, mogą korzystać z dotychczasowych formularzy do czasu wyczerpania ich zapasów (z wyjątkiem raportów ZUS RSA i ZUS DRA).

Fundusz Emerytur Pomostowych

Z dniem 1 stycznia 2010 r. weszło w życie część przepisów ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych. Stąd też od początku roku na zakładach pracy będzie spoczywał obowiązek opłacania nowego rodzaju składki, tj. składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). Składka na ten Fundusz będzie opłacana w wysokości 1,5% podstawy wymiaru za każdego pracownika, bez względu na jego wymiar czasu pracy.

Podstawa prawna:

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

REKLAMA

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

REKLAMA

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia przez GUS wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w pierwszym kwartale bieżącego roku. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

REKLAMA