REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 1 stycznia 2010 r.

Anna Stykowska-Sikora

REKLAMA

Od 1 stycznia 2010 r. składki na ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorców będą obowiązkowe, bez względu na miejsce wykonywania przez nich pracy.

Od 1 stycznia 2010 r. weszło w życie wiele zmian w ubezpieczeniach społecznych wprowadzonych przez ustawodawcę w 2009 r.

REKLAMA

Autopromocja

Ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorców

Ubezpieczony, który wykonuje pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, bądź osoba współpracująca z takimi osobami, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Do ubezpieczenia chorobowego osoba taka może przystąpić dobrowolnie.

Do 1 stycznia 2010 r., jeżeli ubezpieczony wykonywał pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej w siedzibie zleceniodawcy bądź w miejscu, gdzie prowadzi on swoją działalność, to oprócz ubezpieczeń emerytalnego i rentowych dodatkowo obowiązkowe było dla niego również ubezpieczenie wypadkowe (finansowane przez zleceniodawcę jako płatnika składek).

Od 1 stycznia 2010 r., tj. od wejścia w życie art. 1 pkt 2 ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy – Prawo bankowe, obowiązkowi ubezpieczenia wypadkowego podlegają wszyscy zleceniobiorcy, bez względu na miejsce wykonywania pracy w ramach umowy cywilnoprawnej.

Jakie zmiany dotyczące uprawnień rodzicielskich wejdą w życie od 1 stycznia 2010 r. >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe wzory dokumentów ubezpieczeniowych

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych, które np. umożliwiły zawieszanie działalności gospodarczej, wprowadziły nową składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych i wymusiły konieczność wprowadzenia zmian we wzorach druków ubezpieczeniowych oraz kodach wykorzystywanych przy wypełnianiu tych dokumentów. Stąd też od 1 stycznia 2010 r. obowiązują zmienione wzory druków ubezpieczeniowych – zgłoszeniowych i rozliczeniowych. Przedmiotowe zmiany wprowadzone zostały rozporządzeniem z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów.

Rozporządzenie zmieniło niektóre kody lub ich opisy, a pewne kody zostały usunięte.


W związku ze zmianą przepisów i wprowadzeniem zasady, która nakazuje objęcie obowiązkowym ubezpieczeniem wypadkowym wszystkich zleceniobiorców, bez względu na miejsce wykonywania przez nich pracy, od 1 stycznia 2010 r. przestały obowiązywać kody:

  • 04 12 – osoba wykonująca umowę agencyjną, umowę-zlecenia lub umowę o świadczenie usług i praca nie jest wykonywana w siedzibie lub w miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy,
  • 04 18 – osoba wykonująca umowę agencyjną, umowę-zlecenia lub umowę o świadczenie usług i praca nie jest wykonywana w siedzibie lub w miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy, z mocy przepisów szczególnych niepodlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu,
  • 04 22 – osoba współpracująca z osobą wykonującą umowę agencyjną, umowę-zlecenie lub umowę o świadczenie usług i praca nie jest wykonywana w siedzibie lub w miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy,
  • 04 25 – osoba współpracująca z osobą wykonującą umowę agencyjną, umowę-zlecenie lub umowę o świadczenie usług i praca nie jest wykonywana w siedzibie lub w miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy, z mocy przepisów szczególnych niepodlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu,
  • 04 27 – osoba wykonująca umowę agencyjną, umowę-zlecenie lub umowę o świadczenie usług i praca nie jest wykonywana w miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy, opłacająca składki na własne ubezpieczenia w przypadku określonym w art. 109 rozporządzenia Rady (EWG) nr 574/72,
  • 04 29 – osoba wykonująca umowę agencyjną, umowę-zlecenie lub umowę o świadczenie usług i praca nie jest wykonywana w miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy, z mocy przepisów szczególnych niepodlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu, opłacająca składki na własne ubezpieczenia w przypadku określonym w art. 109 rozporządzenia Rady (EWG) nr 574/72.

Czy okres prac interwencyjnych na podstawie skierowania z urzędu pracy jest wliczany do okresu wyczekiwania >>

W związku ze zmianą przepisów, które wprowadziły możliwość zawieszenia działalności gospodarczej, wprowadzono nowe kody przyczyny wyrejestrowania:

  • 700 – dla ubezpieczonego,
  • 210 – dla płatnika składek.

Nowe rozporządzenie wprowadza również nowe wzory formularzy ubezpieczeniowych. W związku ze zmianą dotyczącą opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych za osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. zatrudnione przy pracach w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych wprowadzony został nowy formularz o symbolu ZUS ZSWA „Zgłoszenie/korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze”.


Płatnik składek powinien składać ten dokument:

  • jako roczne zestawienie zbiorcze za ubezpieczonych wykonujących pracę w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze, składane do końca marca roku następnego za rok poprzedni,
  • jako jednorazowe (imienne) zgłoszenie w sytuacji, gdy ubezpieczony w trakcie roku wystąpi z wnioskiem o przyznanie emerytury pomostowej,
  • jako korekta zgłoszenia imiennego (pojedynczego ubezpieczonego),
  • jako zgłoszenie zbiorcze w sytuacji, gdy płatnik jest w stanie likwidacji lub upadłości.

Zmienione zostały formularze o symbolach ZUS ZUA i ZUS DRA.

Od 1 stycznia 2010 r. obowiązuje nowa wersja programu Płatnik, która umożliwi przekazywanie elektronicznych dokumentów według ich zmienionych wzorów.

Wcześniej na emeryturę >>

Płatnicy składek, którzy przekazują dokumenty w formie papierowej, mogą korzystać z dotychczasowych formularzy do czasu wyczerpania ich zapasów (z wyjątkiem raportów ZUS RSA i ZUS DRA).

Fundusz Emerytur Pomostowych

Z dniem 1 stycznia 2010 r. weszło w życie część przepisów ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych. Stąd też od początku roku na zakładach pracy będzie spoczywał obowiązek opłacania nowego rodzaju składki, tj. składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). Składka na ten Fundusz będzie opłacana w wysokości 1,5% podstawy wymiaru za każdego pracownika, bez względu na jego wymiar czasu pracy.

Podstawa prawna:

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS. Ile wynoszą w 2025 r. i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

REKLAMA

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA

Trzynasta emerytura już we wtorek 1 kwietnia 2025 r.

Trzynasta emerytura trafi do emerytów już we wtorek 1 kwietnia 2025 r. Otrzyma ją 889 tys. osób. Kiedy będą kolejne wypłaty trzynastek? Czy można je dostać kilka razy? Czy każdy je otrzyma? Ile wynosi trzynastka w 2025 roku?

Dodatkowe pieniądze dla seniorów. 1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów

Pierwszy termin wypłaty trzynastych emerytur przypada na wtorek, 1 kwietnia 2025 r. Trzynastki znajdą się na kontach seniorów razem z ich emeryturą lub rentą. Dodatkowe wypłaty przysługują w wysokości najniższej emerytury.

REKLAMA