reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 1 stycznia 2010 r.

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 1 stycznia 2010 r.

Od 1 stycznia 2010 r. składki na ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorców będą obowiązkowe, bez względu na miejsce wykonywania przez nich pracy.

Od 1 stycznia 2010 r. weszło w życie wiele zmian w ubezpieczeniach społecznych wprowadzonych przez ustawodawcę w 2009 r.

Ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorców

Ubezpieczony, który wykonuje pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, bądź osoba współpracująca z takimi osobami, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Do ubezpieczenia chorobowego osoba taka może przystąpić dobrowolnie.

Do 1 stycznia 2010 r., jeżeli ubezpieczony wykonywał pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej w siedzibie zleceniodawcy bądź w miejscu, gdzie prowadzi on swoją działalność, to oprócz ubezpieczeń emerytalnego i rentowych dodatkowo obowiązkowe było dla niego również ubezpieczenie wypadkowe (finansowane przez zleceniodawcę jako płatnika składek).

Od 1 stycznia 2010 r., tj. od wejścia w życie art. 1 pkt 2 ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy – Prawo bankowe, obowiązkowi ubezpieczenia wypadkowego podlegają wszyscy zleceniobiorcy, bez względu na miejsce wykonywania pracy w ramach umowy cywilnoprawnej.

Jakie zmiany dotyczące uprawnień rodzicielskich wejdą w życie od 1 stycznia 2010 r. >>

Nowe wzory dokumentów ubezpieczeniowych

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych, które np. umożliwiły zawieszanie działalności gospodarczej, wprowadziły nową składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych i wymusiły konieczność wprowadzenia zmian we wzorach druków ubezpieczeniowych oraz kodach wykorzystywanych przy wypełnianiu tych dokumentów. Stąd też od 1 stycznia 2010 r. obowiązują zmienione wzory druków ubezpieczeniowych – zgłoszeniowych i rozliczeniowych. Przedmiotowe zmiany wprowadzone zostały rozporządzeniem z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów.

Rozporządzenie zmieniło niektóre kody lub ich opisy, a pewne kody zostały usunięte.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0 (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama