reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Czas pracy > Nadgodziny pracowników zarządzających (art. 151(4))

Nadgodziny pracowników zarządzających (art. 151(4))

Pracownicy, których dotyczy zadaniowy system pracy, czyli pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych zakładu pracy, w razie konieczności mogą wykonywać pracę poza normalnymi godzinami pracy, bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

Zgodnie z powyższą regulacją, prawo do oddzielnego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych nie będzie więc przysługiwało pracownikom zarządzającym, w imieniu pracodawcy, zakładem pracy np. dyrektorom, bez względu na ilość czasu przepracowanego ponad normę, jak i świąteczny charakter dnia, w którym świadczyli pracę. Natomiast kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych prawo do oddzielnego wynagrodzenia oraz do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych (lub innego dnia wolnego od pracy) pod warunkiem, że pracę ponad normę wykonywali w niedzielę lub święto.

Polecamy: Dodatek za nadgodziny kierownika

Należy także pamiętać, że Kodeks pracy wprowadził definicję pracownika zarządzającego. Zgodnie z nią jest to pracownik kierujący jednoosobowo zakładem pracy i jego zastępcy lub pracownicy wchodzących w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy oraz główni księgowi.

Przepis ten nie upoważnia pracodawców do stosowania takich rozwiązań organizacyjnych, które w samym swoim założeniu rodzą konieczność wykonywania pracy stale w godzinach nadliczbowych. Pracownik nawet na kierowniczym stanowisku nie może być zobowiązany przez pracodawcę do stałego świadczenia pracy ponad ustawowy czas pracy i to bez wynagrodzenia, tylko dlatego, że jest to potrzebne dla zachowania ciągłości pracy. Jeżeli z przyczyn organizacyjnych nie jest możliwe takie zorganizowanie pracy, aby nie zachodziła potrzeba stałego zatrudniania pracowników poza ustawowym czasem pracy, pracownikowi zajmującemu kierownicze stanowisko należy się wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych.

Polecamy: Czas pracy menedżera - uważaj na pracoholizm

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo do oddzielnego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych nie przysługuje pracownikom zarządzającym, w imieniu pracodawcy, zakładem pracy.
Prawo do oddzielnego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych nie przysługuje pracownikom zarządzającym, w imieniu pracodawcy, zakładem pracy.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Graboś

Doradca podatkowy, Head of Tax w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama