Nadgodziny pracowników zarządzających (art. 151(4))
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z powyższą regulacją, prawo do oddzielnego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych nie będzie więc przysługiwało pracownikom zarządzającym, w imieniu pracodawcy, zakładem pracy np. dyrektorom, bez względu na ilość czasu przepracowanego ponad normę, jak i świąteczny charakter dnia, w którym świadczyli pracę. Natomiast kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych prawo do oddzielnego wynagrodzenia oraz do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych (lub innego dnia wolnego od pracy) pod warunkiem, że pracę ponad normę wykonywali w niedzielę lub święto.
REKLAMA
Polecamy: Dodatek za nadgodziny kierownika
Należy także pamiętać, że Kodeks pracy wprowadził definicję pracownika zarządzającego. Zgodnie z nią jest to pracownik kierujący jednoosobowo zakładem pracy i jego zastępcy lub pracownicy wchodzących w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy oraz główni księgowi.
Przepis ten nie upoważnia pracodawców do stosowania takich rozwiązań organizacyjnych, które w samym swoim założeniu rodzą konieczność wykonywania pracy stale w godzinach nadliczbowych. Pracownik nawet na kierowniczym stanowisku nie może być zobowiązany przez pracodawcę do stałego świadczenia pracy ponad ustawowy czas pracy i to bez wynagrodzenia, tylko dlatego, że jest to potrzebne dla zachowania ciągłości pracy. Jeżeli z przyczyn organizacyjnych nie jest możliwe takie zorganizowanie pracy, aby nie zachodziła potrzeba stałego zatrudniania pracowników poza ustawowym czasem pracy, pracownikowi zajmującemu kierownicze stanowisko należy się wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych.
Polecamy: Czas pracy menedżera - uważaj na pracoholizm
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat