Kiedy można wnosić o sprostowanie świadectwa pracy?
REKLAMA
REKLAMA
Świadectwo pracy określa informacje na temat okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania umowy lub okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy a także informacje o wykorzystanym urlopie.
REKLAMA
Błędne świadectwo
Jeżeli pracodawca wydaje błędne świadectwa pracy wtedy pracownik może w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie go. Jeżeli pracodawca nie zmieni świadectwa pracy wtedy pracownik może wystosować do sądu pozew o sprostowanie świadectwa pracy. Ma na to 7 dni.
Zobacz: Termin rozpoczęcia pracy (art.26)
Właściwość sądu
W sprawach o sprostowanie świadectwa pracy właściwy jest sąd rejonowy. Przy czym powód może skierować sprawę do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania powoda, sądu właściwego ze względu na miejsce wykonywania pracy, sądu właściwego ze względu na miejsce położenia zakładu pracy.
Wpis
Pozew o sprostowanie świadectwa pracy jest zwolniony od opłat sądowych.
Strony
Stronami w sprawie o sprostowanie świadectwa pracy są pracownik (powód) i pracodawca (pozwany)
Żądanie
Powód wnosi o sprostowanie wydanego przez pozwanego świadectwa pracy po przez …………………..
Uzasadnienie
W uzasadnieniu pracownik podaje całokształt okoliczności związanych z nawiązaniem stosunku pracy i jego przebiegiem jak również z jego rozwiązaniem. Przedstawia To jest błędnie sformułowane w świadectwie pracy oraz co powinno być wpisane.
Zobacz serwis: Urlopy
Podpis
Pozew o sprostowanie świadectwa pracy powinien być opatrzony datą oraz miejscem sporządzenia. Musi również zawierać podpis powoda.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat