REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak otrzymać rentę wdowią w 2025 r. Ile po waloryzacji?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
pogrzeb trumna śmierć zgon zejście żałoba rozpacz odszkodowanie zus ubezpieczenie wdowa wdowiec pogrzeb, śmierć małżonka cmentarz znicz renta wdowia renta rodzinna świadczenie emerytalno-rentowe ZUS wniosek kalkulator ankieta waloryzacja
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

1 stycznia 2025 r. zmieniły się zasady przyznawania świadczeń osobom owdowiałym. Nowe przepisy umożliwiły łączenie wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym. Chodzi tu o tzw. rentę wdowią. Wnioski o rentę wdowią można już składać, ale wdowy i wdowcy otrzymają wypłatę najwcześniej od lipca bieżącego roku. Mimo to wysokość renty wdowiej zostanie zwaloryzowana od 1 marca 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. osoby owdowiałe mogą ubiegać się o tzw. rentę wdowią. Tak przyjęło się nazywać połączenie wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem.

REKLAMA

Autopromocja

Konieczne prawo do renty rodzinnej oraz innego świadczenia emerytalno-rentowego

Do uzyskania renty wdowiej nie wystarczy tylko prawo do renty rodzinnej. Należy także mieć prawo do jednego ze świadczeń:

  • emerytury,
  • emerytury rolniczej,
  • emerytury z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin,
  • emerytury wojskowej,
  • emerytury policyjnej,
  • zasiłku przedemerytalnego,
  • świadczenia przedemerytalnego,
  • emerytury pomostowej,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Może to być także prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym renty szkoleniowej, renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, renty rolniczej szkoleniowej, renty z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, wojskowej renty inwalidzkiej albo policyjnej renty inwalidzkiej.

Przed zmianą przepisów w razie zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych obowiązywała zasada wypłaty jednego świadczenia. Osoba uprawniona do kilku świadczeń musiała dokonać wyboru, które świadczenie chce otrzymywać.

Ważne

Zainteresowani mogą sprawdzić, czy będą mogli pobierać rentę wdowią. W tym celu mogą skorzystać ze specjalnego narzędzia przygotowanego przez ZUS. Wystarczy otworzyć ANKIETĘ i odpowiedzieć na kilka pytań.

Renta wdowia w dwóch wariantach

Tak więc, renta wdowia będzie wypłacana w razie zbiegu prawa do renty rodzinnej oraz do świadczeń emerytalno-rentowych. Przepisy przewidują dwa warianty renty wdowiej, do wyboru przez osobę uprawnioną. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według pierwszego wariantu osoba uprawniona otrzyma pełną rentę rodzinną po zmarłym małżonku powiększoną o 15 proc. przysługującego jej świadczenia. Z kolei drugi wariant zakłada, że osoba uprawniona otrzyma przysługujące jej pełne świadczenie powiększone o 15 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku.

Należy dodać, wielkość części przysługującego drugiego świadczenia ulegnie zmianie. Mianowicie od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie będzie zwiększone z 15 proc. do 25 proc.

Jaka będzie wysokość renty wdowiej

Wysokość renty wdowiej nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności miesięcznej kwoty najniższej emerytury wypłacanej przez ZUS. Od 1 marca 2025 r. najniższa emerytura wynosi 1878,91 zł. Oznacza to, że z ZUS maksymalne można będzie otrzymać rentę wdowią w wysokości 5636,73 zł.

Ważne

Dla zainteresowanych ZUS przygotował użyteczne narzędzie. W KALKULATORZE można wyliczyć szacunkową wysokość łączonych świadczeń, czyli renty rodzinnej po zmarłym małżonku i własnego świadczenia.

Wniosek ERWD

ZUS przyjmuje już wnioski o rentę wdowią. W tym celu należy złożyć Wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD).

Wnioskodawca, który ma już przyznane prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, do wniosku ERWD nie musi dołączać dodatkowych dokumentów. Jednak jeżeli wdowa lub wdowiec nie złożyli jeszcze wniosku o rentę rodzinną lub własne świadczenie, to muszą taki wniosek złożyć.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy w lipcu 2025 r. będzie podwyżka najniższej krajowej?

Czy lipiec 2025 r. to drugi termin podwyżki najniższej krajowej w tym roku? W 2023 i 2024 r. dwa razy w roku podnoszono wysokość płacy minimalnej. Jak będzie w tym roku?

Dla kogo renta socjalna i dodatek dopełniający? Kiedy ZUS obniży rentę socjalną?

Renta socjalna to świadczenie, którego przyznanie nie jest uzależnione od stażu pracy ani od pobytu na terytorium Polski. Osobom, które dostają rentę socjalną i posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji przysługuje dodatek dopełniający.

Czy okres wypowiedzenia wlicza się do stażu pracy?

Okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Czy wlicza się on do stażu pracy? Czy można go skrócić? Warto wiedzieć, gdy planujemy złożyć wypowiedzenie.

Jakie choroby zalicza się do niepełnosprawności? [LISTA]

Jakie choroby zalicza się do niepełnosprawności? Okazuje się, że tych chorób jest bardzo dużo, bowiem są związane one z 12 kodami i przyczynami niepełnosprawności, które w zależności od danego naruszenia sprawności organizmu są bardzo zróżnicowane. Poniżej przykłady.

REKLAMA

Choroby neurologiczne a niepełnosprawność. Co z orzeczeniem po zmianach wytycznych dla komisji orzeczniczych w 2025 r.?

Na jakie choroby neurologiczne można dostać orzeczenie o niepełnosprawności? Co klasyfikuje się jako niepełnosprawność neurologiczną? Jaki symbol niepełnosprawności oznacza choroby neurologiczne? Czy na nerwicę można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

Urlop wypoczynkowy 2025 i 2026 [dla pracownika poniżej i powyżej 18 roku życia, w wieku emerytalnym, osób niepełnosprawnych]

Jednym z praw przysługujących pracownikom jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop jest udzielany w wymiarze zależnym od stażu pracy pracownika i – w pewnym sensie – jego wykształcenia. Wpływ na wymiar urlopu może mieć także wiek pracownika i niepełnosprawność.

Ważne terminy na kwiecień 2025 r. dla pracodawcy i pracownika

Od 1 kwietnia zaczął się kolejny II kwartał w 2025 r. W kwietniu jest sporo ważnych terminów, o których muszą pamiętać w szczególności pracodawcy, ale i pracownicy bo te kwestie z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczą ich bezpośrednio. Podpowiadamy jakie dokumenty powinny wygenerować, złożyć działy księgowe czy kadr oraz jakie należności i składki powinny być opłacone w kwietniu 2025 r.

MRPiPS: negatywnie opiniuje petycję w sprawie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorców

Poznaliśmy długo wyczekiwaną odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakresie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorców, w szczególności jednocześnie zatrudnionych na część etatu. Stanowisko wyrażone przez resort pracy nie jest zadowalające dla przedsiębiorców. Nie takiej odpowiedzi oczekiwali.

REKLAMA

Uwaga: zaczęła się inwazja kleszczy. Ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową, wypadek przy pracy i świadczenia z ZUS

Jak podaje w swoim komunikacje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zaczął się już "sezon" na kleszcze. Nie wiele osób wie, ale ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową czy nawet wypadek przy pracy, a co się z tym wiąże możliwość otrzymywania świadczenia z ZUS czy KRUS. Przytaczamy też mity dotyczące kleszczy ale i niezbędne informacje.

Co się należy oprócz wynagrodzenia? 3 świadczenia wynikające ze stosunku pracy

Wynagrodzenie to świadczenie dla pracownika wynikające ze stosunku pracy. Przepisy prawa pracy przewidują jeszcze trzy inne świadczenia, które należą się pracownikowi. Jakie i co należy o nich wiedzieć?

REKLAMA