REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownicy zatrudnieni na część etatu: Praca ponad wymiar czasu pracy nie jest pracą w godzinach nadliczbowych

nadgodziny niepełny wymiar czasu pracy czas pracy etat pół etatu godziny nadliczbowe Trybunał Sprawiedliwości UE
Pracownicy zatrudnieni na część etatu: Praca ponad wymiar czasu pracy nie jest pracą w godzinach nadliczbowych
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Normy czasu pracy nie ulegają proporcjonalnemu obniżeniu w razie zatrudnienia pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ma to zasadnicze znaczenie przy ustalaniu rekompensaty za pracę ponad wymiar czasu pracy.

Normy czasu pracy

Według Kodeksu pracy czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.

Autopromocja

Należy pamiętać, że normy czasu pracy i wymiar czasu pracy to dwie różne kwestie. Normy czasu pracy nie ulegają bowiem proporcjonalnemu obniżeniu w razie zatrudnienia pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Wynagradzanie za pracę w godzinach nadliczbowych 

Pracę w godzinach nadliczbowych stanowi praca wykonywana ponad normy czasu pracy obowiązujące pracownika, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy. 

Pracownikowi zatrudnionemu na cały etat za każdą godzinę pracy nadliczbowej przysługuje czas wolny lub wynagrodzenie oraz dodatek.

Wynagradzanie za pracę ponad ustalony wymiar

W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy prawo do dodatku za pracę ponad ustalony wymiar czasu pracy (tzw. godziny ponadwymiarowe) uzależniony jest od postanowień umowy o pracę. Strony umowy powinny ustalić limit, czyli dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika, które nie są traktowane jako godziny pracy nadliczbowej, co skutkuje brakiem prawa do dodatku za pracę w nadgodzinach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Godzinami ponadwymiarowymi są zatem godziny pracy, które:

 • mieszczą się w przedziale między indywidualnym wymiarem czasu pracy a wskazanym w umowie o pracę limitem godzin lub
 • wykraczają ponad obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy oraz jednocześnie limit ustalony w umowie o pracę, lecz nie przekraczają powszechnych, kodeksowych norm czasu pracy.

Godzin ponadwymiarowych, a więc pracy poniżej norm czasu pracy, lecz powyżej wymiaru czasu pracy wynikającego z niepełnego etatu i/lub powyżej limitu godzin zapisanego w umowie o pracę z pracownikiem zatrudnionym na część etatu, nie traktuje się jako godziny nadliczbowe. Uniemożliwia to udzielanie w zamian czasu wolnego, gdyż ta forma rekompensaty jest przewidziana wyłącznie w przypadku godzin przepracowanych ponad normy czasu pracy.

Godziny pracy przekraczające wskazany w umowie limit, lecz nienaruszające norm czasu pracy, nie stanowią nadgodzin w rozumieniu Kodeksu pracy, a jedynie uprawniają do należności tak jak za pracę nadliczbową.

Brak ustalonego limitu w umowie o pracę

W praktyce często można spotkać się z sytuacją, gdy przy zawieraniu umowy o pracę pracownik i pracodawca w ogóle nie określają limitu godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, albo określają, że pracą w godzinach nadliczbowych jest np. praca przekraczająca normy obowiązujące pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze. 

W konsekwencji za pracę w godzinach ponadwymiarowych pracownik ma prawo jedynie do zwykłego wynagrodzenia. Dopiero przekroczenie obowiązujących norm uprawnia pracownika, oprócz zwykłego wynagrodzenia, do dodatku do tego wynagrodzenia. Oznacza to, że pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy musi przepracować taką samą liczbę godzin jak pracownik zatrudniony na cały etat, żeby otrzymać dodatek za nadgodziny.

Godziny ponadwymiarowe w Trybunale Sprawiedliwości UE

Zagadnieniem godzin ponadwymiarowych zajmował się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Niemiecki sąd pracy zwrócił się do Trybunału z pytaniem, czy dyskryminujące są przepisy krajowe wymagające, aby pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy przepracował taką samą liczbę godzin jak zatrudniony w pełnym wymiarze w celu uzyskania dodatkowego wynagrodzenia. 

Trybunał Sprawiedliwości udzielił odpowiedzi twierdzącej. Zdaniem Trybunału takie przepisy prowadzą do mniej korzystnego traktowania pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, co jest niezgodne z prawem Unii Europejskiej (wyrok z 19 października 2023 r. w sprawie C-660/20).

Podstawa prawna

art. 129 § 1, art. 151 § 1 i § 5, art. 1511 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Przekornik
  2024-03-06 13:57:03
  Czyli pracownikowi który zatrudniony jest na niepełny.etat nie wolno zlecić pracy ponad wymiar wskazany w umowie ponieważ nie podlega on przepisom o pracy i wynagrodzeniu za pracę w godzinach nadliczbowych
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • AMŁDFM
  2024-03-06 19:34:02
  Śmieszne, sprawdzać powinni firmy korporacyjne Pracuje się od rana do wieczora luźnego i co to normy i kasa się należy - a jak że.Ale wszyscy są wypaleni i dwóch pensji nie ma na wyjazdach w chorobie nie ma możliwości aby nikt nic nie robił.Wszyscy wiedzą nikt nic nie robi z tym.I takim sposobem społeczeństwo zmęczone ........
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto dominuje w zawieraniu umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni?

Kto w Polsce zawiera więcej umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni? ZUS podaje statystyki umów o dzieło. Na ile dni i w jakich rodzajach działalności umowy o dzieło zawierane są najczęściej?

Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne

Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne będę organizowane już tego lata. Dla kogo są skierowane i jakie obowiązują zasady naboru? Poniżej wykaz dokumentów, które należy złożyć, aby móc korzystać z darmowej rehabilitacji, opieki medycznej i regeneracji. 

Świadczenie AKTYWNIE W DOMU: Kto otrzyma świadczenie, w jakiej wysokości, przez jaki okres, w pieniądzach czy w formie rzeczowej

Trwają prace nad projektem ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka. Ustawa ma zapewnić rodzicom wsparcie w zależności od ich potrzeb i sytuacji życiowej. Jedną z form wsparcia będzie świadczenie „Aktywnie w domu”.

Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

REKLAMA

Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

REKLAMA

Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

REKLAMA