Wypowiedzenie zmieniające a czasowe powierzenie innej pracy
31 maja 2021
Wypowiedzenie zmieniające z art. 42 Kodeksu pracy pozwala na zmianę warunków umowy o pracę. Czy jest wymagane w przypadku czasowego powierzenia innej pracy?
Odrabianie godzin pracy za czas przestoju
18 sty 2021
Odrabianie godzin pracy za czas przestoju spowodowanego COVID-19 stosowane jest przez niektórych pracodawców. Czy pracownik może pracować 12 godzin dziennie, co daje 68 godzin tygodniowo? Czy można powierzyć pracownikowi inną pracę na czas przestoju?
Czasowe powierzenie pracownikowi innej pracy
02 lis 2020
Czasowe powierzenie innej pracy nie wymaga składania wypowiedzenia zmieniającego. Aby można było zastosować czasowe powierzenie pracy, należy spełnić 4 warunki. Czym są uzasadnione potrzeby pracodawcy? Co z kwalifikacjami pracownika? Jakie wynagrodzenie należy się po zmianie pracy? Czy wymagana jest forma pisemna? Czy to dobre rozwiązanie na czas pandemii?
Okresowe powierzenie pracownikowi innej pracy w trybie art. 42 § 4 K.p.
14 gru 2016
Pracodawca ma prawo powierzyć pracownikowi w formie polecenia służbowego inną pracę, bez konieczności zachowania określonej formy, czy dokonywania zmiany umowy. Aby do tego skutecznie doszło muszą zostać łącznie spełnione warunki określone w art. 42 § 4 Kodeksu pracy.
Powierzenie pracownikowi innej pracy bez wypowiedzenia zmieniającego
14 lip 2014
Powierzenie pracownikowi innej pracy niż przewidziana w umowie o pracę nie zawsze wymaga wypowiedzenia warunków pracy lub płacy. Kiedy możliwe jest powierzenie pracownikowi innej pracy bez zastosowania wypowiedzenia zmieniającego?
Prawidłowe powierzenie pracownikowi innej pracy
20 gru 2013
Pracodawca ma możliwość powierzenia pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę, bez konieczności wypowiadania dotychczasowych warunków pracy lub płacy. Powierzenie pracownikowi innej pracy może nastąpić na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym. Na przełomie roku więc pracodawca może powierzyć taką
pracę nawet na 6 miesięcy, tj. od 1 października 2013 r. do 31
marca 2014 r.
Ponadto obwarowane jest określonymi w Kodeksie pracy warunkami.
W jaki sposób zastąpić nieobecnego pracownika
23 lut 2012
Pracodawca, chcąc zastąpić nieobecnego pracownika, może zatrudnić nową osobę na podstawie umowy na zastępstwo. W takiej umowie może on określić inne warunki zatrudnienia niż te zawarte w umowie o pracę pracownika zastępowanego, np. zmienić warunki wynagradzania.
Jak zmienić stanowisko pracy bez zmiany umowy o pracę
18 sty 2012
Kształtowanie zatrudnienia w okresie spowolnienia gospodarczego wymaga od pracodawcy zlecania pracownikom nowych zadań, przenoszenia dotychczas zatrudnionych pracowników na inne stanowiska pracy bądź ograniczania lub zwiększania wymiaru ich etatów. O tym, czy pracownika uda się przesunąć do innej pracy w drodze polecenia służbowego, czy też wypowiedzenia zmieniającego, przesądza często treść umowy o pracę.
Wypowiedzenie umowy - uprawnienia pracodawcy
01 wrz 2011
Podczas okresu wypowiedzenia pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy bądź powierzyć mu w tym czasie inną pracę. Co do zasady na zwolnienie ze świadczenia pracy pracownik musi się zgodzić.
Prace wzbronione kobietom w ciąży
12 lip 2011
Jedna z pracownic powiedziała mi, że jest w ciąży i w związku z tym powinienem przenieść ją do lżejszej pracy. Czy pracownica ma rację i czy powinna przedstawić mi zaświadczenie stwierdzające ciążę? W jakich przepisach mogę znaleźć wykaz prac, które nie mogą być wykonywane przez kobiety w ciąży? Czy mam obowiązek zwalniać pracownicę w godzinach pracy na badania lekarskie? Czy pracownicę w ciąży można zatrudniać w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej?
Dieta z tytułu podróży służbowej a czasowe powierzenie wykonywania pracy w innym miejscu
07 lip 2011
Czy pracownikowi, któremu powierzono wykonywanie pracy w innym miejscu niż wskazane w umowie o pracę w trybie art. 42 § 4 k.p., przysługuje dieta z tytułu podróży służbowej?
Powierzenie pracownikowi innej pracy bez wypowiedzenia zmieniającego
21 kwi 2011
Pracodawca ma prawo powierzyć podwładnemu na czas nieprzekraczający 3
miesięcy wykonywanie innej pracy niż uzgodniona w umowie o pracę. Musi jednak wykazać po swojej stronie
istnienie uzasadnionych bądź szczególnych potrzeb.
Czy pracę przy usuwaniu awarii należy wliczać do okresu, na jaki można powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy
18 mar 2011
Jednej z naszych pracownic chcemy powierzyć wykonywanie innej pracy niż wynikająca z umowy o pracę, na okres 3 miesięcy na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy (skierowanie do innej pracy bez zmiany umowy o pracę). W tym roku pracownica przez tydzień uczestniczyła w akcji ratunkowej w związku z awarią, jaka miała miejsce w naszym zakładzie. Cała załoga pomagała przy porządkowaniu magazynów firmy, które zostały zalane. Czy czas, w którym ta pracownica wykonywała inną pracę, niż określona w umowie, w związku z akcją ratowniczą, należy zaliczyć do limitu 3 miesięcy powierzenia innej pracy na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy?
Czy przepisy ustawy o czasie pracy kierowców stosujemy do pracownika, który wykonuje pracę kierowcy, ale w umowie o pracę ma inne stanowisko
03 sty 2011
Zatrudniamy magazyniera, który w zakresie czynności ma m.in. wskazane prowadzenie samochodów. Przez kilka miesięcy, ze względu na zmiany organizacyjne w firmie, osoba ta w rzeczywistości wykonywała tylko czynności kierowcy. Czy powinna być traktowana jak kierowca w kontekście przepisów o czasie pracy kierowców?
Czy do zmiany warunków płacowych konieczne jest wypowiedzenie zmieniające
10 sie 2010
Powierzenie innych obowiązków niż wskazane w umowie na okres dłuższy niż 3 miesiące za zgodą pracownika powoduje faktyczną zmianę treści umowy o pracę. Zmiana uprawnień przez pracodawcę, np. cofnięcie dodatku do wynagrodzenia, jest dopuszczalna tylko za wypowiedzeniem (wyrok Sądu Najwyższego z 14 stycznia 2010 r., I PK 155/09).
Wypowiedzenie zmieniające czy porozumienie zmieniające
10 cze 2010
Kryzys gospodarczy wymusza na pracodawcach redukcję kosztów prowadzenia działalności m.in. przez zmianę warunków pracy lub płacy. Można wtedy skorzystać z 2 trybów wprowadzenia zmian – wypowiedzenia lub porozumienia zmieniającego.
Czy w przypadku powierzenia pracownikowi podczas przestoju innej pracy na okres przekraczający 3 miesiące należy wypowiadać warunki pracy i płacy
07 maja 2010
Z przyczyn organizacyjnych nie możemy dopuścić pracownika do pracy. Przestój w jego dziale będzie trwał dłużej niż 3 miesiące. Pracownik ma określone w umowie o pracę wynagrodzenie zasadnicze 3000 zł oraz premię uzależnioną od wyników sprzedaży. Czy możemy mu na tak długi okres powierzyć wykonywanie innej pracy, za którą przysługuje niższe wynagrodzenie, tj. w kwocie 3000 zł bez dodatkowej premii? Czy w takiej sytuacji należy dokonywać zmiany do umowy o pracę?
Kwalifikacje pracownika przy czasowym powierzeniu innej pracy
13 kwi 2010
Powierzenie pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę wymaga z reguły dokonania wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Przepisy prawa pracy przewidują sytuacje wyjątkowe, które dopuszczają skierowanie pracownika, w drodze ustnego polecenia służbowego, do innej pracy niż pierwotnie świadczona.
Powierzenie innej pracy
19 sie 2009
Zasadą jest, że pracownik wykonuje pod kierownictwem pracodawcy jedynie
pracę określoną w umowie, a skonkretyzowaną przez polecenia służbowe.
Jednak w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy możliwe jest
powierzenie pracownikowi innej pracy niż określona w umowie. Zanim
pracodawca podejmie decyzję o powierzeniu pracownikowi innej pracy,
musi wiedzieć, na jaki okres chce przenieść pracownika.
Jak przenieść pracownika do innej pracy w tym samym mieście
20 kwi 2009
Pracownik jest zatrudniony w centrali firmy w Łodzi. Chcemy go przenieść do pracy do oddziału firmy, który również znajduje się w Łodzi, tylko w innej dzielnicy. Pracownik byłby zatrudniony w oddziale na takim samym stanowisku jak w centrali, otrzymywałby wynagrodzenie w takiej samej wysokości jak dotychczas. Inne warunki zatrudnienia również pozostałyby bez zmian. Czy w takim przypadku możemy przenieść na stałe pracownika do oddziału firmy bez zmiany umowy o pracę? Jeśli nie, to czy możemy skierować go czasowo do pracy w oddziale nie dokonując zmiany umowy?
Czy w czasie przestoju pracodawca może powierzyć pracownikowi inną pracę z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy
24 lut 2009
W naszym zakładzie występują ostatnio często przestoje w pracy. Wynika to z coraz mniejszej liczby zamówień od klientów. Czy w czasie przestoju w pracy mogę powierzyć pracownikom inną pracę w trybie art. 42 § 4 Kodeksu pracy, czyli bez zmiany umowy o pracę, za wynagrodzeniem nie niższym od dotychczas otrzymywanego, maksymalnie na okres 3 miesięcy?
Wypowiedzenie zmieniające nie zawsze jest konieczne
06 lis 2007
Czasowe oddelegowanie pracownika do innej pracy jest wyjątkiem od zasady, zgodnie z którą zmiana rodzaju pracy wymaga wypowiedzenia zmieniającego.