Śmierć pracownika a stosunek pracy (art. 63 (1))
REKLAMA
REKLAMA
W odróżnieniu od pozostałych sposobów zakończenia zatrudnienia, wygaśnięcie stosunku pracy na skutek śmierci pracownika następuje z mocy prawa i nie wymaga składania jakichkolwiek oświadczeń. Natomiast konieczne jest udokumentowanie śmierci pracownika. Dokumentem stwierdzającym śmierć pracownika jest akt zgonu. Co prawda przepisy prawa nie przyznają pracodawcy prawa do żądania okazania od osoby powiadamiającej o śmierci pracownika tego dokumentu jednak zwykle osoba ta przedstawia zupełny odpis aktu zgonu. Pracodawca, który nie otrzymał takiego odpisu może sam wystąpić o jego wydanie na podstawie art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1986 r. prawo o aktach stanu cywilnego.
REKLAMA
W związku ze śmiercią pracownika na pracodawcy ciąży obowiązek dokonania czynności, które łączą się zawsze z ustaniem stosunku pracy oraz czynności, które muszą zostać dokonane jedynie w przypadku wygaśnięcia umowy o pracę spowodowanego śmiercią pracownika. Należy tutaj w szczególności wymienić obowiązek wystawienia świadectwa pracy.
Przeczytaj także: Śmierć pracodawcy a stosunek pracy (art. 63(2))
Prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku.
Zapoznaj się z serwisem Kodeks pracy
Na podstawie art. 93 kodeksu pracy w razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna. Wysokość odprawy jest uzależniona od stażu pracy u danego pracodawcy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat