reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Przepisy ogólne > Do jakiego sądu złożyć pozew w prawie pracy?

Do jakiego sądu złożyć pozew w prawie pracy?

Osoby chcące złożyć pozew w sprawach z zakresu prawa pracy wielokrotnie zastanawiają się, jaki sąd będzie właściwy do rozpatrywania konkretnej sprawy. W tym zakresie, odpowiednie zastosowanie będą miały przepisy prawa cywilnego.

Co do zasady właściwość sądu możemy podzielić na dwa jej rodzaje, właściwość miejscową (w jakiej miejscowości należy złożyć pozew) oraz rzeczową (czy właściwy będzie sąd rejonowy, czy sąd okręgowy).

Zasada ogólna jest taka, że powództwo w sprawach z zakresu prawa pracy może być wytoczone bądź przed sąd właściwości ogólnej pozwanego, bądź przed sąd, w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana, bądź też przed sąd, w którego okręgu znajduje się zakład pracy.

Pan Tomek był zatrudniony w oddziale jednego z banków w Warszawie, jednak swoją pracę wykonywał głównie w swoim miejscu zamieszkania, czyli w Radomiu. Obecnie chce wytoczyć przeciwko swojemu byłemu pracodawcy powództwo o wypłatę zaległego wynagrodzenia. W zależności od jego wyboru sądem właściwym może być zarówno sąd w Warszawie, gdzie znajduje się oddział banku, jak i sąd w Radomiu, gdzie Pan Tomek świadczył prace.

Jeżeli chodzi o właściwość rzeczową sądu, to ogólna zasada (z pewnymi wyjątkami) jest taka, że sprawy, których wartość przedmiotu sporu nie przekracza 75.000 zł należą do właściwości sądu rejonowego, natomiast jeżeli roszczenie przewyższa tę kwotę, wtedy właściwy będzie sąd wyższego rzędu, czyli sąd okręgowy.

Polecamy: Równe traktowanie w zatrudnieniu (art.11(2))

W prawie pracy wskazana wyżej zasada została trochę zmodyfikowana, gdyż do właściwości sądów rejonowych, bez względu na wartość przedmiotu sporu, należą sprawy z zakresu prawa pracy o ustalenie istnienia stosunku pracy, o uznanie bezskuteczności wypowiedzenia stosunku pracy, o przywrócenie do pracy i przywrócenie poprzednich warunków pracy lub płacy oraz łącznie z nimi dochodzone roszczenia i o odszkodowanie w przypadku nieuzasadnionego lub naruszającego przepisy wypowiedzenia oraz rozwiązania stosunku pracy, a także sprawy dotyczące kar porządkowych i świadectwa pracy oraz roszczenia z tym związane.

Polecamy: Państwowa Inspekcja Pracy i Państwowa Inspekcja Sanitarna (art.18(4))

Pani Anna została niezgodnie z prawem zwolniona z pracy. Wskazując wartość przedmiotu sporu w sprawie powództwa o przywrócenie do pracy uznała, że realne straty jakie poniosła (niezapłacone wynagrodzenie, zaległe wynagrodzenie za nadgodziny) wynoszą ok. 85.000 zł. Według zasad ogólnych, właściwy w tym wypadku byłby sąd okręgowy, w związku jednak z faktem, że jest to powództwo o przywrócenie do pracy, właściwy będzie sąd rejonowy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Właściwość sądu w sprawach pracowniczych.
Właściwość sądu w sprawach pracowniczych.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Nogacki

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama