| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Pracownik - rodzic > Praca na urlopie wychowawczym (art. 186(2))

Praca na urlopie wychowawczym (art. 186(2))

Omawiany artykuł zezwala pracownikowi przebywającemu na urlopie wychowawczym na podjęcie pracy zarobkowej u dotychczasowego czy innego pracodawcy lub na podjęcie innej działalności.

Dla przypomnienia należy wskazać, że urlop wychowawczy jest bezpłatnym urlopem, udzielanym na wniosek pracownika, w celu sprawowania osobistej opieki nad małym dzieckiem w wieku do lat 4. Może on zostać udzielony zarówno matce, jak i ojcu dziecka lub jego opiekunom. Przysługuje on z mocy prawa, dlatego jeśli osoba uprawniona wystąpi z takim wnioskiem (minimum na 2 tygodnie przed planowanym rozpoczęciem), pracodawca nie może odmówić. Aby otrzymać urlop wychowawczy, trzeba przepracować minimum 6 miesięcy, przy czym do tego okresu wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia. Maksymalny wymiar takiego urlopu to 3 lata, ale jednocześnie osoba uprawniona nie może z niego skorzystać po ukończeniu przez dziecko 4 lat. Urlop wychowawczy można rozłożyć maksymalnie na 4 części. Pracodawca może odwołać z urlopu pracownika tylko wtedy, jeśli wykorzystuje go niezgodnie z przeznaczeniem. I tutaj powstaje pytanie, czy praca zarobkowa nie jest wykorzystywaniem urlopu niezgodnie z jego przeznaczeniem gdyż co do zasady jest to urlop ściśle związany z wychowywaniem dziecka.

Polecamy: serwis Kodeks pracy

Praca zarobkowa w rozumieniu tego przepisu oznacza także pracę wykonywaną na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło lub umowy o świadczenie usług. Dotyczy to także podjęcia innej działalności, w tym na przykład działalności gospodarczej. W okresie korzystania z urlopu wychowawczego dopuszczalne jest także rozpoczęcie czy kontynuowanie nauki lub szkolenia. Decyzja o podjęciu pracy zarobkowej, działalności czy nauki bądź szkolenia, należy do pracownika korzystającego z urlopu. Oznacza to, że nie ma on obowiązku zawiadamiania pracodawcy ani tym bardziej uzyskania jego zgody na którąkolwiek z form takiej aktywności. Warunkiem podjęcia pracy zarobkowej, nauki czy szkolenia podczas urlopu wychowawczego jest zachowanie możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Ze względu na nadrzędny cel urlopu wychowawczego, jakim jest sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca po ustaleniu, że pracownik zaprzestał trwale sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, wzywa takiego pracownika do pracy.

Polecamy: Urlop wychowawczy w częściach

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »