Urlop wychowawczy w częściach
REKLAMA
REKLAMA
Pracownik składając wniosek o urlop wychowawczy, z reguły występuje o udzielenie go w wymiarze 3 lat. Trzy lata to, bowiem maksymalny czas, na jaki pracodawca może udzielić wychowawczego.
REKLAMA
Warto przypomnieć, że urlop wychowawczy ma na celu sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. Opieka w ramach urlopu wychowawczego, nie może trwać dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4 roku życia.
Wyjątkiem jest urlop wychowawczy przysługujący pracownikowi, który opiekuje się niepełnosprawnym dzieckiem. Nie zależnie od tego, czy pracownik wykorzystał już 3 letni urlop wychowawczy, może skorzystać z urlopu wychowawczego w wymiarze 3 lat. Jest to dodatkowy urlop, który pracownik musi wykorzystać do ukończenia przez niepełnosprawne dziecko 18 roku życia.
Urlop wychowawczy może zostać podzielony na części. Części nie może być jednak więcej niż cztery.
Zobacz: Przejście zakładu pracy a urlop wychowawczy - porada
Nie ma przepisów, które decydowałyby, ile musi trwać każda z poszczególnych części urlopu. Nie ma także wskazania, co do tego, ile najmniej dniu urlopu wychowawczego musi zawierać jedna część urlopu.
O podziale urlopu wychowawczego decyduje pracownik, a nie pracodawca. Pracownik decyduje na ile części chce podzielić urlop oraz ile będę trwały poszczególne części wychowawczego.
Należy wiedzieć, że pracownik nie ma obowiązku podziału urlopu wychowawczego na części. Jest to prawo pracownika, a nie jego obowiązek. Pracownik może wykorzystać urlop wychowawczy w całości, czyli trzy lata bez przerwy.
Pracownik występując z wnioskiem o urlop wychowawczy nie musi powiadamiać pracodawcy, o tym jak rozłoży swój urlop wychowawczy. Występuje on, bowiem z wnioskiem o udzielenie urlopu oddzielnie na każdą jego część.
W przypadku, kiedy pracownik złoży wniosek o urlop w niższym wymiarze niż 3 lata, może w przyszłości ponownie złożyć wniosek o urlop wychowawczy. Granicą jest ukończenie przez dziecko 4 roku życia.
W sytuacji, kiedy pracownik wykorzystał już wszystkie części urlopu, ale łącznie nie wykorzystał 3 lat, nie będzie mógł skorzystać z pozostałej części urlopu.
Zobacz serwis: Zatrudnienie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat