Renta wdowia – ostatni etap. Czy prezydent podpisze ustawę?
REKLAMA
REKLAMA
- Senat przyjął ustawę wprowadzającą rentę wdowią
- Najważniejsze informacje o rencie wdowiej
- Będzie weryfikacja rozwiązań ustawy
Senat przyjął ustawę wprowadzającą rentę wdowią
W środę, 31 lipca 2024 r., Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Teraz nowelizacja czeka na podpis prezydenta.
REKLAMA
Ustawa wprowadzająca rentę wdowią umożliwia wdowom i wdowcom pobieranie łącznie renty rodzinnej oraz innego świadczenia emerytalno-rentowego (np. emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy). Głównym celem nowych przepisów ma być ochrona przed pogorszeniem sytuacji materialnej osób starszych po śmierci małżonka.
- Renta wdowia to odpowiedź na zagrożenie ubóstwem osób starszych. To wsparcie dla nawet dwóch milionów seniorów, którym wzrosną świadczenia emerytalno-rentowe – mówiła w Sejmie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Najważniejsze informacje o rencie wdowiej
Ustawa wprowadzająca rentę wdowią zakłada wypłatę świadczenia:
- od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. w wysokości 15 proc.,
- od 1 stycznia 2027 r. w wysokości 25 proc.
Co ważne, limit sumy świadczeń ma wynieść trzykrotność minimalnej emerytury.
Osoba owdowiała będzie miała prawo do wypłaty świadczeń w przypadku:
- osiągnięcia wieku emerytalnego,
- pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka,
- nabycia prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
Wypłata świadczeń ustanie z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną.
Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r. Prawo do korzystania ze świadczeń według reguły zbiegu i wypłata świadczeń na jej podstawie następowałyby od 1 lipca 2025 r. Rozwiązanie to jest konieczne, aby ZUS oraz inne organy emerytalno-rentowe mogły odpowiednio przygotować się do wykonywania tego zadania.
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu wynosi ok. 2 mln osób.
Będzie weryfikacja rozwiązań ustawy
Kształtowanie wysokości drugiego świadczenia pozostającego w zbiegu musi być traktowane jako instrument polityki społecznej, który ma przeciwdziałać zubożeniu gospodarstw emerytów i rencistów wskutek śmierci małżonka. Wysokość świadczenia ma być rozpatrywane w szerszym kontekście sytuacji społeczno-ekonomicznej osób starszych. W związku z tym w 2028 r. Rada Ministrów dokona weryfikacji wskaźnika wysokości świadczeń w zbiegu, by móc ocenić możliwość i zasadności jego podwyższenia – maksymalnie do poziomu 50 proc.
Weryfikacja uwzględniać będzie, na tle sytuacji społeczno-gospodarczej kraju, sytuację dochodową grup osób uprawnionych na mocy ustawy do wypłaty świadczeń w zbiegu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat