REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Środki ochrony osobistej: Klucz do bezpiecznej pracy

Środki ochrony osobistej (PPE, Personal Protective Equipment)
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Środki ochrony osobistej (PPE, Personal Protective Equipment) są nieodłącznym elementem bezpiecznej pracy w różnych środowiskach zawodowych. Obejmują one różnego rodzaju wyposażenie, od kasków i okularów ochronnych po rękawice i maski, które mają na celu chronić pracowników przed zagrożeniami związanymi z ich pracą.

Skuteczne stosowanie PPE ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników, minimalizując ryzyko wypadków i chorób zawodowych.

Autopromocja

Ochrona wzroku i słuchu

W wielu branżach, takich jak budownictwo, przemysł czy obszar produkcji, pracownicy są narażeni na hałas i różnego rodzaju substancje chemiczne, które mogą uszkodzić wzrok i słuch. Okulary ochronne i zatyczki do uszu są podstawowym wyposażeniem, które chroni te zmysły przed uszkodzeniem, zapewniając pracownikom bezpieczne środowisko pracy.

Ochrona głowy

Kaski ochronne są kluczowe w branżach budowlanych, przemysłowych i innych, gdzie istnieje ryzyko urazów głowy spowodowanych upadkiem przedmiotów czy wypadkiem. Odpowiednio dobrany kask chroni pracownika przed poważnymi obrażeniami głowy, zapewniając mu bezpieczne środowisko pracy.

Ochrona rąk i nóg

Ręce pracowników są często narażone na urazy i kontakty z substancjami chemicznymi. Rękawice ochronne stanowią podstawowy element ochrony przed zranieniem lub oparzeniem. Podobnie, w przypadku prac, gdzie istnieje ryzyko upadku ciężkich przedmiotów czy kontakty z ostryimi materiałami, obuwie ochronne z metalowym noskiem chroni stopy przed urazami.

Ochrona układu oddechowego

W środowiskach zawodowych, gdzie występują szkodliwe substancje chemiczne lub pyły, maski ochronne lub respiratory są niezbędne dla pracowników, aby unikać wdychania niebezpiecznych cząstek. Te urządzenia ochrony osobistej pomagają w utrzymaniu zdrowia układu oddechowego pracowników, minimalizując ryzyko związanego z ich pracą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Regularna konserwacja i użytkowanie

Skuteczność PPE zależy nie tylko od ich jakości, ale również od tego, czy są one odpowiednio utrzymane i używane zgodnie z instrukcjami. Pracownicy powinni być odpowiednio przeszkoleni w zakresie prawidłowego zakładania i zdejmowania środków ochrony osobistej oraz w ich konserwacji. Regularna inspekcja i wymiana zużytych lub uszkodzonych elementów są kluczowe dla zachowania ich skuteczności.

Podsumowując, środki ochrony osobistej są kluczowym elementem w zapewnianiu bezpieczeństwa pracowników w miejscu pracy. Ich prawidłowe stosowanie może znacząco zmniejszyć ryzyko wypadków i chorób zawodowych, przyczyniając się do utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników. Pracodawcy mają moralny i prawny obowiązek dostarczenia odpowiedniego PPE, a pracownicy z kolei powinni być świadomi jego znaczenia i stosować je zgodnie z instrukcjami, dbając tym samym o swoje własne bezpieczeństwo i zdrowie.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. edukacji B. Nowacka: Nauczyciele dalej bez wynagrodzenia za wycieczki. Ale jest dofinansowanie do wycieczek

Podróż z klasą to nowy program dofinansowania 100% wycieczek szkolnych. Zapowiedziała go min. edukacji Barbara Nowacka. W odróżnienia od programów wprowadzonych przez P. Czarnka, szkoły mają większą swobodę wyboru celu wycieczki. Dalej nauczyciele nie mają przewidzianego wynagrodzenia za opiekę nad uczniami w czasie wycieczki.

Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę. Polacy rozstrzygnęli

Według sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Radia ZET, nieco więcej niż 47% Polaków popiera pomysł skrócenia tygodnia pracy do czterech dni. Z drugiej strony, prawie 40% respondentów nie chce skrócenia tygodnia pracy, jeśli to oznacza utrzymanie obecnych wynagrodzeń.

MRPiPS: Podwyżka o 1000 zł prawnie niemożliwa. Od 1 lipca 2024 r. pracownicy poniżej 4300 zł pensji minimalnej [projekt rozporządzenia]

Problem dotyczy VI grup zaszeregowania pracowników samorządowych. Rząd nie może im dać pensji minimalnej 4300 zł brutto. Bo wymaga to podwyżki 30%, a w budżecie zapisano 20%. Rozwiązaniem jest dorzucenie pracownikom brakujących pieniędzy przez samorządy.

We wrześniu emeryci i renciści otrzymają czternastą emeryturę. Ile to będzie?

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie określające termin wypłaty czternastej emerytury. Zgodnie z nim wypłata czternastki nastąpi we wrześniu. Jaka będzie wysokość świadczenia?

REKLAMA

Dzień Dziecka 2024 r.: Prezenty z zakładu pracy. Czy to możliwe

Z okazji Dnia Dziecka niektórzy pracodawcy przygotowują paczki dla dzieci pracowników. Paczki mogą być finansowane nie tylko ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W zależności od źródła finansowania, różne będą zasady przyznawania paczek.

Wybory do europarlamentu 2024 r. Dieta

9 czerwca 2024 r. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należy się wynagrodzenie w formie zryczałtowanej diety oraz inne świadczenia.

Termin złożenia wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

20 maja 2024 r. minął termin na rozliczenie rocznej składki zdrowotnej za 2023 r. Przedsiębiorcy mają coraz mniej czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty.

Zasiłek dla bezrobotnych wyższy od 1 czerwca 2024 r. Znamy kwoty brutto i netto

Od 1 czerwca 2024 r. rosną kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych. Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych od czerwca? Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA

Rodzice wcześniaków z nowymi uprawnieniami

W ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej trwają prace nad projektem ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Ustawa ma wydłużyć urlop macierzyński pracownikom-rodzicom dzieci przedwcześnie urodzonych oraz pracownikom-rodzicom dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji.

Zbliża się ważny termin. Trzeba wpłacić pierwszą ratę odpisu na ZFŚS

31 maja mija termin wpłaty pierwszej raty odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pracodawca powinien przekazać na konto funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości odpisu.

REKLAMA