| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Obow. pracodawcy i pracownika > Wykorzystywanie komputera służbowego do celów prywatnych

Wykorzystywanie komputera służbowego do celów prywatnych

Oczywiste jest, że używanie służbowego sprzętu do celów prywatnych jest z reguły zabronione przez pracodawców, którzy mają też narzędzia do kontrolowania swoich pracowników w zakresie wykorzystywania np. komputera służbowego, szczególnie jeżeli jest to komputer stacjonarny i podłączony do jednej wspólnej sieci. Czy jednak pracodawca może zwolnić pracownika za takie zachowanie?

Jan S. był zatrudniony w dużej firmie handlowej, jako kierownik regionu. W związku z brakiem podwyżek i możliwości rozwoju osobistego, postanowił zmienić pracę i uzgodnił z pracodawcą, że jego umowa zostanie rozwiązana za porozumieniem stron. Kiedy jednak pracodawca odebrał jego służbowy komputer okazało się, że były w nim zainstalowane liczne aplikacje niewykorzystywane do celów służbowych, taki jak programy do ściągania plików z Internetu, czy gry komputerowe. Co więcej, pomimo iż komputer zawierał wiele danych poufnych dotyczących firmy, nie był wystarczająco zabezpieczony przez atakami wirusów bądź hackerów

Polecamy: Co określa regulamin pracy? (art.104 (1))

Wobec powyższego, firma zdecydowała o zwolnieniu Jana S. nie na podstawie porozumienia stron, ale dyscyplinarnie bez wypowiedzenia.

Jan S. odwołał się od tego wypowiedzenia do sądu i w I instancji przegrał. Sąd ten stwierdził, że przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę była uzasadniona wskazanymi wyżej powodami. Jednak Sąd drugiej instancji przychylił się do argumentacji Jana S. uznając, że wskazane przez firmę powody zwolnienia dyscyplinarnego nie były istotne na tyle, aby uzasadniały ten tryb zwolnienia. Sąd II instancji przyznał więc Janowi S. odszkodowanie za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę.

Polecamy: Przeciwdziałanie mobbingowi (art. 94(3))

Od tego wyroku firma wniosła skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, który ją uwzględnił, uchylił wyrok drugiej instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania sądowi I instancji, powołując się na jeszcze inne okoliczności. Otóż Sąd Najwyższy wskazał, że kwestia, czy korzystanie ze sprzętu należącego do pracodawcy do celów niemających związku z wykonywaną pracą jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych, powinna być oceniona z punktu widzenia częstotliwości tych działań. Inaczej powinny być oceniane takie zachowania, jeśli mają one charakter incydentalny, a inaczej, jeśli są swoistego rodzaju praktyką, która uniemożliwia lub poważnie ogranicza wykonywanie obowiązków pracowniczych.

Podsumowując należy wskazać, że pracodawca będzie mógł wypowiedzieć umowę o pracę nawet bez wypowiedzenia z powodów wskazanych powyżej, ale tylko wtedy, gdy charakter tych naruszeń, tj. używanie komputera służbowego do celów prywatnych będzie miało charakter nagminny.

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wykorzystywanie komputera służbowego do celów prywatnych uzasadnia dyscyplinarne zwolnienie pracownika.
Wykorzystywanie komputera służbowego do celów prywatnych uzasadnia dyscyplinarne zwolnienie pracownika.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »