Dodatkowe zasady dotyczące czasu pracy młodocianych (art. 203)
REKLAMA
REKLAMA
Młodocianego pracownika nie można zatrudniać w godzinach nadliczbowych, nawet gdyby wyraził na to zgodę, jak i w porze nocnej.
REKLAMA
Przerwa w pracy młodocianego w porze nocnej, określonej w regulaminie pracy pracodawcy, przypadającej dla ogółu pracowników między 21.00 a 7.00 rano dnia następnego i wynosząca dla pracowników, którzy ukończyli 18 lat, 8 godzin, powinna być uregulowana dla pracowników młodocianych odrębnie z wydłużeniem jej o dodatkowe 6 godzin, czyli do 14 godzin.
Zobacz: Czas pracy młodocianego (art. 202)
Zakaz zatrudniania młodocianych w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej ma charakter bezwzględnie obowiązujący, a pracodawca naruszający ten zakaz ponosi odpowiedzialność za wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Gdyby jednak doszło do naruszenia tego zakazu, to bez względu na ewentualną odpowiedzialność pracodawcy za wykroczenie przeciwko prawom pracownika młodocianemu przysługuje wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych.
Nieprzerwany tygodniowy odpoczynek, który musi trwać co najmniej 48 godzin i obejmować niedzielę, oznacza, że praca w niedzielę jest dla młodocianego niedopuszczalna.
Regulacje dotyczące czasu pracy pracownika młodocianego stosuje się w sytuacji, gdy np. w okresie szkolnych ferii zimowych nie korzysta on z urlopu wypoczynkowego przysługującego mu z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy (na I roku nauki zawodu) i nie uczęszcza w tym czasie do szkoły - czas jego pracy w tym okresie powinien być zgodny z art. 202 kodeksu pracy. W pozostałych kwestiach przepisy dotyczące czasu pracy osób dorosłych stosuje się odpowiednio względem młodocianych, z uwzględnieniem specyfiki regulacji dotyczącej pracy osób młodocianych.
Zobacz serwis: Urlopy pracownicze
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat