Wymiar i rozkład czasu pracy młodocianego przy pracach lekkich (art. 200(2))
REKLAMA
REKLAMA
Ustawą z dnia 24 sierpnia 2001 r. o zmianie ustawy - kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw wprowadzona została możliwość zatrudniania młodocianych na podstawie umowy o pracę przy wykonywaniu prac lekkich. Zamiast istniejącej poprzednio regulacji, zgodnie z którą młodociani mogli być zatrudniani wyłącznie przy pracy sezonowej czy dorywczej, obecne ograniczenie zatrudnienia młodocianego na podstawie umowy o pracę sprowadza się do tego, aby powierzona mu praca miała charakter pracy lekkiej.
REKLAMA
Przepis ten nie ogranicza rodzaju umowy o pracę, jaka może być zawarta z młodocianym. Może to być umowa o pracę na czas określony, na czas wykonania określonej pracy, na czas nieokreślony, a każda z tych umów może być poprzedzona umową na okres próbny.
Zobacz: Zatrudnianie młodocianych przy pracach lekkich (art. 200(1))
Młodociani zatrudniani przy pracach lekkich są objęci obowiązkiem dokształcania. Dlatego pracodawca ustala wymiar i rozkład czasu pracy młodocianego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, uwzględniając tygodniową liczbę godzin nauki wynikającą z programu nauczania młodocianego oraz rozkładu zajęć szkolnych.
Tygodniowy wymiar czasu pracy młodocianego w okresie odbywania zajęć szkolnych nie może przekraczać 12 godzin. W dniu uczestniczenia w zajęciach szkolnych wymiar czasu pracy młodocianego nie może przekraczać 2 godzin. Wymiar czasu pracy młodocianego w okresie ferii szkolnych nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Dobowy wymiar czasu pracy młodocianego w wieku do 16 lat nie może jednak przekraczać 6 godzin.
Zobacz serwis: Wynagrodzenie i inne świadczenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat