REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tylko cztery dni pracy! Czy będziemy mieć weekend od czwartku?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Czy w Polsce będzie 4 dniowy system pracy?
Czy w Polsce będzie 4 dniowy system pracy?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Cztery dni pracy i trzy dni wolnego – brzmi nierealnie? A tymczasem w Sejmie jest już projekt ustawy dotyczącej skrócenia czasu pracy z 40 na 35 godzin tygodniowo przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzeń. Czy Polacy są gotowi na taką rewolucję?
rozwiń >

Rewolucja, czy może raczej ewolucja, bo proponowany przez partię Razem projekt ustawy o skróceniu czasu pracy zakłada, że zmiany wprowadzane byłyby stopniowo. – Chodzi o to, żeby nie ucierpiała na tym gospodarka i usługi publiczne – tłumaczyła na konferencji prasowej Magdalena Biejat, współprzewodnicząca partii. Podkreśliła również, że w stronę coraz krótszego pracy idą już Francja, Dania, Niemcy czy Holandia. Czy Polska będzie następna?

REKLAMA

Autopromocja

Czterodniowy tydzień pracy – to możliwe

Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy to według posłów i posłanek partii Razem wielki i konieczny krok do przodu, biorąc pod uwagę fakt, iż 8-godzinny dzień pracy wprowadzono w Polsce ponad 100 lat temu! Ponadto rozwijająca się robotyzacja i cyfryzacja, które napędzają dzisiejszą gospodarkę pozwalają myśleć o czterodniowym tygodniu pracy jako o czymś oczywistym do osiągnięcia. A dlaczego to takie ważne, aby pracować krócej?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto?

Już od dawna mówi się o zachowaniu tzw. work-life balance, czyli odpowiednich proporcji między pracą zawodową a odpoczynkiem. Polacy pracują dużo, są przemęczeni. Według danych OECD jest to średnio aż 1830 godzin rocznie, co oznacza, że plasujemy się na szóstym miejscu wśród wszystkich państw OECD i na drugim, jeśli chodzi o państwa europejskie. To nie nastraja optymistycznie.

– W Polsce mamy istną epidemię chorób związanych z przepracowaniem, takich jak choroby układu krążenia, problemy z kręgosłupem czy depresja. Co trzeci polski pracownik umysłowy czuje się wypalony zawodowo. To wszystko wpływa na wydajność pracowników, na koszty leczenia i na całą gospodarkę – podsumowuje Bartosz Grucela z zarządu krajowego Razem, czytamy na stronie klubu Lewicy.

Niektóre firmy, głównie te z sektora IT, testują już czterodniowy tydzień pracy. Posłowie partii Razem zauważają, że w tych przypadkach zadowolony jest nie tylko pracownik, ale i pracodawca. Wypoczęty pracownik jest o wiele bardziej wydajny, kreatywny i zmotywowany. Po prostu pracuje lepiej, co jest wymierną korzyścią dla przełożonych. A krótszy tydzień pracy daje zatrudnionym więcej czasu dla rodziny, na odpoczynek, na rozwijanie swoich pasji czy kompetencji zawodowych. Warto zauważyć również jednak, że jest wiele firm które zdecydowały się na takie rozwiązanie już teraz, ale z pobudek czysto ekonomicznych, np. aby oszczędzić na energii elektrycznej. Niekiedy nawet bez zmniejszania liczby godzin, a po prostu rozciągnięcia dniówki tak, aby czas pracy skumulował się w czterech lub nawet trzech dniach w tygodniu. Oszczędności mogą być bardzo zauważalne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na czym polega czterodniowy tydzień pracy?

Proponowane brzmienie przepisu art. 129 § 1 Kodeksu pracy zakłada, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 35 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Oznacza to dość dużą swobodę w opracowywaniu harmonogramów czasu pracy, bo może to być np. praca przez pięć dni po siedem godzin dziennie, albo rozłożenie godzin pracy na cztery tygodnie tak, aby zyskać dodatkowy dzień wolny i wówczas ziścić marzenia o trzydniowym weekendzie. Wariantów jest wiele.

Czy w Polsce będzie 4 dniowy tydzień pracy?

Wiceminister finansów Artur Soboń pytany w Polskim Radiu 24 o możliwość wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy sceptycznie odniósł się do proponowanego rozwiązania - To jest przykład idealnego oderwania od rzeczywistości. Polska gospodarka potrzebuje dzisiaj podniesienia produktywności, poniesienia innowacyjności, podniesienia wydajności. Potrzebujemy nadrabiać ten czas, który nam ukradziono po drugiej wojnie światowej, tak abyśmy byli społeczeństwem coraz bogatszym, społeczeństwem coraz silniejszym także gospodarczo, także demograficznie, militarnie, kulturowo, tożsamościowo – przekonywał krótko po złożeniu projektu ustawy przez opozycję.

Jeśli w przypadku biur i korporacji skrócenie czasu pracy nie wiązałoby się z utrudnieniami dla pracodawcy, ani – bardzo możliwe – ze zwiększonymi kosztami, tak w usługach, handlu, budownictwie i tym podobnych fizycznych profesjach wygląda to już inaczej. Krócej dostępny pracownik, ale z tym samym wynagrodzeniem generuje większe koszty dla pracodawcy, ktoś przecież musi wykonać zadania, które były przewidziane i rozłożone na określoną liczbę godzin. Jeśli pracodawca oczekiwałby tych samych wyników, ale wykonanych w krótszym czasie, to dla pracownika oznacza to, że musi pracować w pośpiechu i z większą intensywnością. A to może skutkować nadużyciami w zakresie wewnętrznego regulaminu firmy, czy nawet ryzykiem wypadku. Niezbędne jest więc przeanalizowanie już teraz jak efektywnie skrócić czas pracy z zachowaniem bezpiecznego środowiska dla pracowników.

Gdzie pracuje się 4 dni w tygodniu?

Krótszy tydzień pracy to nie jest nowe rozwiązanie, wiele krajów na świecie z powodzeniem pracuje krócej niż wynosi norma w Polsce. Według danych Eurostatu za 2021 rok w Holandii przeciętnie pracuje się 31,6 godzin tygodniowo. W Norwegii to mniej niż 35 godzin, a w Niemczech niewiele ponad 35 godzin tygodniowo. Z drugiej strony w Grecji oraz Serbii jest to już ponad 40 godzin. Kolejne kraje również planują skrócenie czasu pracy. Premierka Finlandii jest wielką zwolenniczką czterodniowego tygodnia pracy, na Islandii eksperyment ze skróceniem roboczego tygodnia do 4 dni okazał się olbrzymim sukcesem. W Belgii wprowadzono możliwość wyboru rozplanowania godzin pracy na 4 lub 5 dni. W Wielkiej Brytanii w kilkudziesięciu firmach pilotażowo sprawdzano, jak skrócenie czasu pracy wpłynie na produktywność.

Co z krótszym tygodniem pracy?

Z badania ManpowerGroup z 2022 r. wynika, że aż 73 proc. ankietowanych chciałoby pracować 4 dni w tygodniu z zachowaniem wynagrodzenia za 5 dni. Respondenci wskazują również, że ważna jest dla nich elastyczność - możliwość wyboru godzin i miejsca pracy wpływa na jakość i zadowolenie z pracy.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

REKLAMA

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA