REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tylko cztery dni pracy! Czy będziemy mieć weekend od czwartku?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Czy w Polsce będzie 4 dniowy system pracy?
Czy w Polsce będzie 4 dniowy system pracy?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Cztery dni pracy i trzy dni wolnego – brzmi nierealnie? A tymczasem w Sejmie jest już projekt ustawy dotyczącej skrócenia czasu pracy z 40 na 35 godzin tygodniowo przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzeń. Czy Polacy są gotowi na taką rewolucję?
rozwiń >

Rewolucja, czy może raczej ewolucja, bo proponowany przez partię Razem projekt ustawy o skróceniu czasu pracy zakłada, że zmiany wprowadzane byłyby stopniowo. – Chodzi o to, żeby nie ucierpiała na tym gospodarka i usługi publiczne – tłumaczyła na konferencji prasowej Magdalena Biejat, współprzewodnicząca partii. Podkreśliła również, że w stronę coraz krótszego pracy idą już Francja, Dania, Niemcy czy Holandia. Czy Polska będzie następna?

REKLAMA

Autopromocja

Czterodniowy tydzień pracy – to możliwe

Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy to według posłów i posłanek partii Razem wielki i konieczny krok do przodu, biorąc pod uwagę fakt, iż 8-godzinny dzień pracy wprowadzono w Polsce ponad 100 lat temu! Ponadto rozwijająca się robotyzacja i cyfryzacja, które napędzają dzisiejszą gospodarkę pozwalają myśleć o czterodniowym tygodniu pracy jako o czymś oczywistym do osiągnięcia. A dlaczego to takie ważne, aby pracować krócej?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto?

Już od dawna mówi się o zachowaniu tzw. work-life balance, czyli odpowiednich proporcji między pracą zawodową a odpoczynkiem. Polacy pracują dużo, są przemęczeni. Według danych OECD jest to średnio aż 1830 godzin rocznie, co oznacza, że plasujemy się na szóstym miejscu wśród wszystkich państw OECD i na drugim, jeśli chodzi o państwa europejskie. To nie nastraja optymistycznie.

– W Polsce mamy istną epidemię chorób związanych z przepracowaniem, takich jak choroby układu krążenia, problemy z kręgosłupem czy depresja. Co trzeci polski pracownik umysłowy czuje się wypalony zawodowo. To wszystko wpływa na wydajność pracowników, na koszty leczenia i na całą gospodarkę – podsumowuje Bartosz Grucela z zarządu krajowego Razem, czytamy na stronie klubu Lewicy.

Niektóre firmy, głównie te z sektora IT, testują już czterodniowy tydzień pracy. Posłowie partii Razem zauważają, że w tych przypadkach zadowolony jest nie tylko pracownik, ale i pracodawca. Wypoczęty pracownik jest o wiele bardziej wydajny, kreatywny i zmotywowany. Po prostu pracuje lepiej, co jest wymierną korzyścią dla przełożonych. A krótszy tydzień pracy daje zatrudnionym więcej czasu dla rodziny, na odpoczynek, na rozwijanie swoich pasji czy kompetencji zawodowych. Warto zauważyć również jednak, że jest wiele firm które zdecydowały się na takie rozwiązanie już teraz, ale z pobudek czysto ekonomicznych, np. aby oszczędzić na energii elektrycznej. Niekiedy nawet bez zmniejszania liczby godzin, a po prostu rozciągnięcia dniówki tak, aby czas pracy skumulował się w czterech lub nawet trzech dniach w tygodniu. Oszczędności mogą być bardzo zauważalne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na czym polega czterodniowy tydzień pracy?

Proponowane brzmienie przepisu art. 129 § 1 Kodeksu pracy zakłada, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 35 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Oznacza to dość dużą swobodę w opracowywaniu harmonogramów czasu pracy, bo może to być np. praca przez pięć dni po siedem godzin dziennie, albo rozłożenie godzin pracy na cztery tygodnie tak, aby zyskać dodatkowy dzień wolny i wówczas ziścić marzenia o trzydniowym weekendzie. Wariantów jest wiele.

Czy w Polsce będzie 4 dniowy tydzień pracy?

Wiceminister finansów Artur Soboń pytany w Polskim Radiu 24 o możliwość wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy sceptycznie odniósł się do proponowanego rozwiązania - To jest przykład idealnego oderwania od rzeczywistości. Polska gospodarka potrzebuje dzisiaj podniesienia produktywności, poniesienia innowacyjności, podniesienia wydajności. Potrzebujemy nadrabiać ten czas, który nam ukradziono po drugiej wojnie światowej, tak abyśmy byli społeczeństwem coraz bogatszym, społeczeństwem coraz silniejszym także gospodarczo, także demograficznie, militarnie, kulturowo, tożsamościowo – przekonywał krótko po złożeniu projektu ustawy przez opozycję.

Jeśli w przypadku biur i korporacji skrócenie czasu pracy nie wiązałoby się z utrudnieniami dla pracodawcy, ani – bardzo możliwe – ze zwiększonymi kosztami, tak w usługach, handlu, budownictwie i tym podobnych fizycznych profesjach wygląda to już inaczej. Krócej dostępny pracownik, ale z tym samym wynagrodzeniem generuje większe koszty dla pracodawcy, ktoś przecież musi wykonać zadania, które były przewidziane i rozłożone na określoną liczbę godzin. Jeśli pracodawca oczekiwałby tych samych wyników, ale wykonanych w krótszym czasie, to dla pracownika oznacza to, że musi pracować w pośpiechu i z większą intensywnością. A to może skutkować nadużyciami w zakresie wewnętrznego regulaminu firmy, czy nawet ryzykiem wypadku. Niezbędne jest więc przeanalizowanie już teraz jak efektywnie skrócić czas pracy z zachowaniem bezpiecznego środowiska dla pracowników.

Gdzie pracuje się 4 dni w tygodniu?

Krótszy tydzień pracy to nie jest nowe rozwiązanie, wiele krajów na świecie z powodzeniem pracuje krócej niż wynosi norma w Polsce. Według danych Eurostatu za 2021 rok w Holandii przeciętnie pracuje się 31,6 godzin tygodniowo. W Norwegii to mniej niż 35 godzin, a w Niemczech niewiele ponad 35 godzin tygodniowo. Z drugiej strony w Grecji oraz Serbii jest to już ponad 40 godzin. Kolejne kraje również planują skrócenie czasu pracy. Premierka Finlandii jest wielką zwolenniczką czterodniowego tygodnia pracy, na Islandii eksperyment ze skróceniem roboczego tygodnia do 4 dni okazał się olbrzymim sukcesem. W Belgii wprowadzono możliwość wyboru rozplanowania godzin pracy na 4 lub 5 dni. W Wielkiej Brytanii w kilkudziesięciu firmach pilotażowo sprawdzano, jak skrócenie czasu pracy wpłynie na produktywność.

Co z krótszym tygodniem pracy?

Z badania ManpowerGroup z 2022 r. wynika, że aż 73 proc. ankietowanych chciałoby pracować 4 dni w tygodniu z zachowaniem wynagrodzenia za 5 dni. Respondenci wskazują również, że ważna jest dla nich elastyczność - możliwość wyboru godzin i miejsca pracy wpływa na jakość i zadowolenie z pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA