Kategorie

Ile wynosi najniższa krajowa?

Emilia Panufnik
Najniższa krajowa 2021-2022 - ile wynosi płaca minimalna? Jakie jest wynagrodzenie minimalne i stawka godzinowa? Kalkulator brutto netto.
Najniższa krajowa 2021-2022 - ile wynosi płaca minimalna? Jakie jest wynagrodzenie minimalne i stawka godzinowa? Kalkulator brutto netto.
Shutterstock
Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

Najniższa krajowa 2021 brutto

W 2021 r. najniższa krajowa (czyli płaca minimalna albo minimalne wynagrodzenie za pracę wykonywaną w ramach umowy o pracę) wynosi w Polsce 2800 zł brutto. Kwota ta wzrosła od 2020 r. o 200 zł - wówczas najniższa krajowa wynosiła 2600 zł brutto. Tabelę z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę w latach 2010-2021 znajdziesz tutaj >>> Najniższa krajowa i stawka godzinowa w 2021 r. netto. Sprawdź, jak co roku rośnie płaca minimalna.

Najniższa krajowa 2021 netto

Najniższa krajowa netto w 2021 r. to kwota, którą pracownik otrzymuje na rękę czyli po odliczeniu składek ZUS i zaliczki na podatek dochodowy. Płaca minimalna netto w tym roku wynosi 2061,67 zł. Na składki i podatek przeznacza się więc aż 738,33 zł z wynagrodzenia brutto pracownika.

Najniższa krajowa 2021 - stawka godzinowa

Opisana wyżej najniższa krajowa to minimalna kwota, którą może otrzymać pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę na pełen etat. Od kilku lat funkcjonuje w Polsce także "minimalne wynagrodzenie" przy umowach zlecenie i umowach o świadczenie usług w ramach samozatrudnienia. Jest to tzw. minimalna stawka godzinowa. Ona również rośnie z każdym rokiem - tak jak płaca minimalna. W 2021 r. wynosi 18,30 zł brutto w przeliczeniu na godzinę pracy. W celu ustalenia odpowiedniego wynagrodzenia dla zleceniobiorcy ważne jest ustalenie sposobu potwierdzenia czasu poświęconego na wykonanie zlecenia. Stawka godzinowa netto to 12,00 zł.

Wysokość stawki godzinowej w 2021 r., sposób jej wyliczenia i kwoty brutto netto od 2017 r. znajdziesz w artykule >>> Stawka godzinowa 2021 - netto, zlecenie

Najniższa krajowa 2022 brutto netto

Znamy już rządową propozycję najniższej krajowej na 2022 r. Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r., który dnia 23 lipca 2021 r. pojawił się w Rządowym Centrum Legislacji, minimalne wynagrodzenie za pracę miało wynosić 3000 zł brutto. Zgodnie z powyższym płaca minimalna netto w 2022 r. wynosiłaby 2202,72 zł. Tymczasem rząd podniósł swoją propozycję o 10 zł i ostatecznie minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3010 zł brutto. Ile będzie to netto? Zgodnie z dotychczasowymi zasadami, najniższa krajowa netto w 2022 r. miałaby wysokość 2209,56 zł. Nie jest to jednak pewne, ponieważ planowane zmiany podatkowe wynikające z Polskiego Ładu (płaca minimalna bez podatku) mają wejść w życie już w przyszłym roku. Zgodnie z nowymi zasadami pracownik zarabiający najniższą krajową otrzyma więcej na rękę i będzie to 2363,56 zł. Kwota netto nie zostanie więc pomniejszona o zaliczkę na podatek czyli o 154,00 zł..

Natomiast najniższa stawka godzinowa stosowana przy zleceniu czy umowach o świadczenie usług w 2022 r. wyniesie ostatecznie 19,70 zł brutto czyli 14,47 zł netto.

Kalkulator wynagrodzeń

W celu obliczenia wysokości wynagrodzenia brutto i netto można skorzystać z kalkulatora:

Natomiast kalkulator wynagrodzeń przy umowie o pracę w 2022 r. z uwzględnieniem Nowego/Polskiego Ładu znajdziesz tutaj:

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT +  VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Polak
    2021-09-11 18:44:35
    Nie znalazłem informacji na temat najniższej stawki godzinowej na umowę o pracę na czas nieokreślony.
    0
    pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Home office albo rezygnacja z pracy - pracownicy stawiają warunek

Home office w pełnym wymiarze albo rezygnacja z pracy - taki warunek stawiają brytyjscy pracownicy. Nie chcą wracać do pracy stacjonarnej, gdy komunikacja wciąż odbywa się za pomocą komunikatorów i wideokonferencji.

Pracodawca jako źródło informacji o PPK

PPK - skąd pracownicy czerpią informacje o Pracowniczych Planach Kapitałowych? To pracodawca jest zwykle pierwszym źródłem informacji.

Jakie są nowoczesne formy zatrudnienia w 2021 r.?

Nowoczesne formy zatrudnienia w 2021 r. sprowadzają się do pracy czasowej. Należą do nich praca tymczasowa, B2B, outsourcing i projekty interimowe. Jakie są ich zalety?

Kontrola BHP za pomocą drona

Kontrola BHP będzie odbywała się za pomocą drona. Dnia 22 września odbył się pierwszy test drona kontrolującego bezpieczeństwo na budowie.

Niedziela handlowa - październik 2021

Niedziela handlowa - październik 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 3 października, 10 października, 17 października, 24 października, 31 października to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

Lata pracy a urlop

Lata pracy a urlop - staż pracy ma znaczenie. Ile dni urlopu przysługuje w pierwszej pracy, a jaki jest wymiar urlopu po pierwszym roku pracy i w późniejszych latach? Sprawdź.

Czy kwarantanna przerywa urlop?

Czy kwarantanna przerywa urlop wypoczynkowy? Co na to Kodeks pracy? Czy można pracować na kwarantannie?

Wypłata wynagrodzenia za pracę po ustaniu zatrudnienia

Wypłata wynagrodzenia za pracę po ustaniu zatrudnienia to obwiązek pracodawcy. Kiedy wypłaca się ekwiwalent za urlop, odprawę i odszkodowanie? Co w przypadku śmierci pracownika lub pracodawcy?

Dofinansowanie pensji z tarczy - zmiany w rozliczaniu

Dofinansowanie pensji pracowników z tarczy antykryzysowej trzeba rozliczyć. Co się zmieni? Pracodawca zwróci środki pobrane na jednego pracownika, a nie wszystkie dopłaty.

Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

Potrącenie zaległości składkowych z emerytury i renty będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości? Co z zasiłkami?

Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

Praca zdalna a work-life balance

Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

Kodeks pracy art. 30

Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

Kontroferta dla pracownika - co to jest?

Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?