REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minimalne wynagrodzenie 2022

Minimalne wynagrodzenie 2022 - ile wyniesie?
Minimalne wynagrodzenie 2022 - ile wyniesie?
Emilia Panufnik
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 r. - ile płaca minimalna wyniesie brutto i netto?

Minimalne wynagrodzenie - co to jest?

Minimalne wynagrodzenie to kwota, jaką pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę powinien zarabiać minimum na pełnym etacie. W przypadku wypłaty niższego wynagrodzenia pracodawca zobowiązany jest do wyrównania pensji do minimum ustawowego. Od wysokości minimalnej płacy zależy również wiele innych świadczeń, takich jak: dodatek za pracę w porze nocnej, odprawa pieniężna, odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, odszkodowanie z tytułu rozwiązania przez pracownika umowy o pracę na skutek stosowania mobbingu, wynagrodzenie przestojowe, podstawa wymiaru zasiłków. Wraz ze wzrostem minimalnej płacy rosną również koszty zatrudnienia pracownika. Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę zmienia się każdego roku z dniem 1 stycznia. Nowa kwota podawana jest w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów do dnia 15 września roku poprzedzającego (czyli do 15 września 2021 r. musi zostać podana kwota minimalnej krajowej na 2022 r.).

REKLAMA

Autopromocja

Przy ustalaniu najniższej krajowej bierze się pod uwagę wysokość przeciętnego wynagrodzenia w I kwartale roku poprzedniego, a więc w tym przypadku roku 2021 r. GUS podał już tę kwotę i jest to 5681,56 zł, w zaokrągleniu 5682,00 zł brutto, czyli 4095,00 zł netto. W związku z powyższym minimalna podwyżka najniższego wynagrodzenia w 2022 r. musi wynosić 184,70 zł. Na pewno wzrośnie więc do poziomu 2985,00 zł brutto (2203,00 zł netto).

Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość płacy minimalnej? Przeczytaj: Zerowy PIT dla płacy minimalnej

Minimalne wynagrodzenie 2022 - propozycje

Wysokość minimalnego wynagrodzenia ustalana jest w Komisji Trójstronnej (Rady Dialogu Społecznego), w której swoje propozycje podaje strona związkowa, strona pracodawców i strona rządowa. Zazwyczaj ostatecznie minimalna płaca wynosi tyle, ile zaproponował rząd. Wynika to również z tego, iż w razie braku porozumienia trzech stron, płacę minimalną mocą rozporządzenia ustala Rada Ministrów.

Czy znane są już propozycje na 2022 r.? Wiadomo, że strona związkowa proponuje 2562,00 zł netto czyli jest to podwyżka o 500 zł netto. Obecnie płaca minimalna wynosi 2061,67 zł netto. Minimalne wynagrodzenie brutto w 2021 r. to natomiast 2800,00 zł. Warto podkreślić, że zwykle związki zawodowe proponują najwyższą płacę minimalną, co jest podyktowane tym, że stoją oczywiście po stronie pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najniższych wzrostów spodziewają się natomiast pracodawcy, dla których wyższa podwyżka oznacza wyższe koszty zatrudnienia pracownika. Stoją więc po stronie minimalnego wzrostu płacy minimalnej, a więc 184,70 zł. Takie rozwiązanie uzasadniają trudną sytuacją ekonomiczną wielu przedsiębiorców wywołaną pandemią koronawirusa. Podwyżka o około 200,00 zł brutto jest prawdopodobna, ponieważ z 2020 r. na 2021 r. (lata pandemii COVID-19) podwyżka wyniosła właśnie 200,00 zł - z 2600,00 zł na 2800,00 zł brutto.

Propozycja rządu na razie nie jest znana, ale wiele osób stawia na okrągłą kwotę 3000,00 zł brutto, a więc podwyżka o 200,00 zł.

Aktualizacja: Znamy już ostateczną decyzję rządu. Płaca minimalna w 2022 r. wyniesie 3010 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 19,70 zł brutto.

Minimalne wynagrodzenie 2022 - ile to netto?

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 r. wyniesie 3010 zł brutto, minimalna płaca netto w 2022 r. osiągnie więc wysokość około 2209,56 zł. Tymczasem propozycja związkowa wynagrodzenia dawałaby kwotę netto 2562,00 zł. Aktualnie minimalne wynagrodzenie na rękę wynosi 2061,67 zł.

Minimalna płaca bez podatku dochodowego - Nowy Polski Ład

REKLAMA

W sobotę 15 maja 2021 r. PiS ogłosił założenia tzw. Nowego Ładu (właściwa nazwa to Polski Ład). Znalazła się w nim propozycja zwolnienia minimalnego wynagrodzenia za pracę z podatku dochodowego. To skutek podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Co to oznacza? Przy założeniu najniższej, gwarantowanej ustawowo podwyżki płacy minimalnej w 2022 r. czyli do poziomu 2985,00 zł, pracownik zyskałby 152,01 zł. Od wynagrodzenia brutto odliczałoby się jedynie składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne - bez pomniejszania o podatek dochodowy. Przy zarobkach 2985,00 zł brutto miesięcznie na pełnym etacie pracownik otrzymałby pensję netto w kwocie 2343,94 zł. Natomiast odliczając podatek, byłoby to 2191,93 zł.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 r. wyniesie jednak 3010 zł. Biorąc pod uwagę zasady z Polskiego Ładu, które mają zacząć obowiązywać od 2022 r., zmieni się kwota netto przy minimalnej płacy. Pracownik otrzyma na rękę więcej o podatek czyli o 154 zł. W sumie kwota netto wyniesie więc 2363,56 zł.

Minimalne wynagrodzenie po angielsku - słownik

minimalna płaca - minimum wage, minimum salary

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 2207)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA