Kategorie

Minimalne wynagrodzenie 2022

Emilia Panufnik
Minimalne wynagrodzenie 2022 - ile wyniesie?
Emilia Panufnik
INFOR
Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 r. - ile płaca minimalna wyniesie brutto i netto?

Minimalne wynagrodzenie - co to jest?

Minimalne wynagrodzenie to kwota, jaką pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę powinien zarabiać minimum na pełnym etacie. W przypadku wypłaty niższego wynagrodzenia pracodawca zobowiązany jest do wyrównania pensji do minimum ustawowego. Od wysokości minimalnej płacy zależy również wiele innych świadczeń, takich jak: dodatek za pracę w porze nocnej, odprawa pieniężna, odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, odszkodowanie z tytułu rozwiązania przez pracownika umowy o pracę na skutek stosowania mobbingu, wynagrodzenie przestojowe, podstawa wymiaru zasiłków. Wraz ze wzrostem minimalnej płacy rosną również koszty zatrudnienia pracownika. Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę zmienia się każdego roku z dniem 1 stycznia. Nowa kwota podawana jest w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów do dnia 15 września roku poprzedzającego (czyli do 15 września 2021 r. musi zostać podana kwota minimalnej krajowej na 2022 r.).

Przy ustalaniu najniższej krajowej bierze się pod uwagę wysokość przeciętnego wynagrodzenia w I kwartale roku poprzedniego, a więc w tym przypadku roku 2021 r. GUS podał już tę kwotę i jest to 5681,56 zł, w zaokrągleniu 5682,00 zł brutto, czyli 4095,00 zł netto. W związku z powyższym minimalna podwyżka najniższego wynagrodzenia w 2022 r. musi wynosić 184,70 zł. Na pewno wzrośnie więc do poziomu 2985,00 zł brutto (2203,00 zł netto).

Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość płacy minimalnej? Przeczytaj: Zerowy PIT dla płacy minimalnej

Minimalne wynagrodzenie 2022 - propozycje

Reklama

Wysokość minimalnego wynagrodzenia ustalana jest w Komisji Trójstronnej (Rady Dialogu Społecznego), w której swoje propozycje podaje strona związkowa, strona pracodawców i strona rządowa. Zazwyczaj ostatecznie minimalna płaca wynosi tyle, ile zaproponował rząd. Wynika to również z tego, iż w razie braku porozumienia trzech stron, płacę minimalną mocą rozporządzenia ustala Rada Ministrów.

Czy znane są już propozycje na 2022 r.? Wiadomo, że strona związkowa proponuje 2562,00 zł netto czyli jest to podwyżka o 500 zł netto. Obecnie płaca minimalna wynosi 2061,67 zł netto. Minimalne wynagrodzenie brutto w 2021 r. to natomiast 2800,00 zł. Warto podkreślić, że zwykle związki zawodowe proponują najwyższą płacę minimalną, co jest podyktowane tym, że stoją oczywiście po stronie pracownika.

Najniższych wzrostów spodziewają się natomiast pracodawcy, dla których wyższa podwyżka oznacza wyższe koszty zatrudnienia pracownika. Stoją więc po stronie minimalnego wzrostu płacy minimalnej, a więc 184,70 zł. Takie rozwiązanie uzasadniają trudną sytuacją ekonomiczną wielu przedsiębiorców wywołaną pandemią koronawirusa. Podwyżka o około 200,00 zł brutto jest prawdopodobna, ponieważ z 2020 r. na 2021 r. (lata pandemii COVID-19) podwyżka wyniosła właśnie 200,00 zł - z 2600,00 zł na 2800,00 zł brutto.

Propozycja rządu na razie nie jest znana, ale wiele osób stawia na okrągłą kwotę 3000,00 zł brutto, a więc podwyżka o 200,00 zł.

Minimalne wynagrodzenie 2022 - ile to netto?

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto - jeśli te przewidywania okażą się prawdziwe, minimalna płaca netto w 2022 r. osiągnie wysokość około 2203,00 zł. Tymczasem propozycja związkowa wynagrodzenia netto to 2562,00 zł. Aktualnie minimalne wynagrodzenie na rękę wynosi 2061,67 zł.

Minimalna płaca bez podatku dochodowego - Nowy Polski Ład

W sobotę 15 maja 2021 r. PiS ogłosił założenia tzw. Nowego Ładu (właściwa nazwa to Polski Ład). Znalazła się w nim propozycja zwolnienia minimalnego wynagrodzenia za pracę z podatku dochodowego. To skutek podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Co to oznacza? Przy założeniu najniższej, gwarantowanej ustawowo podwyżki płacy minimalnej w 2022 r. czyli do poziomu 2985,00 zł, pracownik zyskałby 152,01 zł. Od wynagrodzenia brutto odliczałoby się jedynie składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne - bez pomniejszania o podatek dochodowy. Przy zarobkach 2985,00 zł brutto miesięcznie na pełnym etacie pracownik otrzymałby pensję netto w kwocie 2343,94 zł. Natomiast odliczając podatek, byłoby to 2191,93 zł.

Minimalne wynagrodzenie po angielsku - słownik

minimalna płaca - minimum wage, minimum salary

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 2207)

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(4)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Kzau yza qza
  2021-05-16 09:12:31
  Pźąń łza pzau wy tzaoe izae izae qzr vzaye
  1
 • kornel
  2021-05-23 06:09:27
  Odliczając podatek (w 2022 roku) przy płacy minimalnej byłoby to 2035 zł netto? Jakim cudem? Skoro w 2021 najniższa krajowa netto (oczywiście z odliczonym podatkiem) to 2060 zł? Albo błąd w tekście albo autor się pomylił.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Darek
  2021-05-22 18:48:01
  Z tą płaca minimalna to czary Mary jak w tym roku. Miało być 3000 zł brutto
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

PIP kontroluje małe budowy

Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

Przeciętne wynagrodzenie 2021

Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

Pandemia lekcją dla HR-owców

Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

Praca w upały - zalecenia GIP

Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.