Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minimalne wynagrodzenie 2022

Emilia Panufnik
Minimalne wynagrodzenie 2022 - ile wyniesie?
Minimalne wynagrodzenie 2022 - ile wyniesie?
Emilia Panufnik
INFOR
Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 r. - ile płaca minimalna wyniesie brutto i netto?

Minimalne wynagrodzenie - co to jest?

Minimalne wynagrodzenie to kwota, jaką pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę powinien zarabiać minimum na pełnym etacie. W przypadku wypłaty niższego wynagrodzenia pracodawca zobowiązany jest do wyrównania pensji do minimum ustawowego. Od wysokości minimalnej płacy zależy również wiele innych świadczeń, takich jak: dodatek za pracę w porze nocnej, odprawa pieniężna, odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, odszkodowanie z tytułu rozwiązania przez pracownika umowy o pracę na skutek stosowania mobbingu, wynagrodzenie przestojowe, podstawa wymiaru zasiłków. Wraz ze wzrostem minimalnej płacy rosną również koszty zatrudnienia pracownika. Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę zmienia się każdego roku z dniem 1 stycznia. Nowa kwota podawana jest w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów do dnia 15 września roku poprzedzającego (czyli do 15 września 2021 r. musi zostać podana kwota minimalnej krajowej na 2022 r.).

Przy ustalaniu najniższej krajowej bierze się pod uwagę wysokość przeciętnego wynagrodzenia w I kwartale roku poprzedniego, a więc w tym przypadku roku 2021 r. GUS podał już tę kwotę i jest to 5681,56 zł, w zaokrągleniu 5682,00 zł brutto, czyli 4095,00 zł netto. W związku z powyższym minimalna podwyżka najniższego wynagrodzenia w 2022 r. musi wynosić 184,70 zł. Na pewno wzrośnie więc do poziomu 2985,00 zł brutto (2203,00 zł netto).

Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość płacy minimalnej? Przeczytaj: Zerowy PIT dla płacy minimalnej

Minimalne wynagrodzenie 2022 - propozycje

Wysokość minimalnego wynagrodzenia ustalana jest w Komisji Trójstronnej (Rady Dialogu Społecznego), w której swoje propozycje podaje strona związkowa, strona pracodawców i strona rządowa. Zazwyczaj ostatecznie minimalna płaca wynosi tyle, ile zaproponował rząd. Wynika to również z tego, iż w razie braku porozumienia trzech stron, płacę minimalną mocą rozporządzenia ustala Rada Ministrów.

Czy znane są już propozycje na 2022 r.? Wiadomo, że strona związkowa proponuje 2562,00 zł netto czyli jest to podwyżka o 500 zł netto. Obecnie płaca minimalna wynosi 2061,67 zł netto. Minimalne wynagrodzenie brutto w 2021 r. to natomiast 2800,00 zł. Warto podkreślić, że zwykle związki zawodowe proponują najwyższą płacę minimalną, co jest podyktowane tym, że stoją oczywiście po stronie pracownika.

Najniższych wzrostów spodziewają się natomiast pracodawcy, dla których wyższa podwyżka oznacza wyższe koszty zatrudnienia pracownika. Stoją więc po stronie minimalnego wzrostu płacy minimalnej, a więc 184,70 zł. Takie rozwiązanie uzasadniają trudną sytuacją ekonomiczną wielu przedsiębiorców wywołaną pandemią koronawirusa. Podwyżka o około 200,00 zł brutto jest prawdopodobna, ponieważ z 2020 r. na 2021 r. (lata pandemii COVID-19) podwyżka wyniosła właśnie 200,00 zł - z 2600,00 zł na 2800,00 zł brutto.

Propozycja rządu na razie nie jest znana, ale wiele osób stawia na okrągłą kwotę 3000,00 zł brutto, a więc podwyżka o 200,00 zł.

Aktualizacja: Znamy już ostateczną decyzję rządu. Płaca minimalna w 2022 r. wyniesie 3010 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 19,70 zł brutto.

Minimalne wynagrodzenie 2022 - ile to netto?

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 r. wyniesie 3010 zł brutto, minimalna płaca netto w 2022 r. osiągnie więc wysokość około 2209,56 zł. Tymczasem propozycja związkowa wynagrodzenia dawałaby kwotę netto 2562,00 zł. Aktualnie minimalne wynagrodzenie na rękę wynosi 2061,67 zł.

Minimalna płaca bez podatku dochodowego - Nowy Polski Ład

W sobotę 15 maja 2021 r. PiS ogłosił założenia tzw. Nowego Ładu (właściwa nazwa to Polski Ład). Znalazła się w nim propozycja zwolnienia minimalnego wynagrodzenia za pracę z podatku dochodowego. To skutek podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Co to oznacza? Przy założeniu najniższej, gwarantowanej ustawowo podwyżki płacy minimalnej w 2022 r. czyli do poziomu 2985,00 zł, pracownik zyskałby 152,01 zł. Od wynagrodzenia brutto odliczałoby się jedynie składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne - bez pomniejszania o podatek dochodowy. Przy zarobkach 2985,00 zł brutto miesięcznie na pełnym etacie pracownik otrzymałby pensję netto w kwocie 2343,94 zł. Natomiast odliczając podatek, byłoby to 2191,93 zł.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 r. wyniesie jednak 3010 zł. Biorąc pod uwagę zasady z Polskiego Ładu, które mają zacząć obowiązywać od 2022 r., zmieni się kwota netto przy minimalnej płacy. Pracownik otrzyma na rękę więcej o podatek czyli o 154 zł. W sumie kwota netto wyniesie więc 2363,56 zł.

Minimalne wynagrodzenie po angielsku - słownik

minimalna płaca - minimum wage, minimum salary

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 2207)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Jak przygotować się do zmian 2022. Podatki. Rachunkowość . 75 praktycznych wskazówek
Jak przygotować się do zmian 2022. Podatki. Rachunkowość . 75 praktycznych wskazówek
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(4)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Kzau yza qza
  2021-05-16 09:12:31
  Pźąń łza pzau wy tzaoe izae izae qzr vzaye
  1
 • kornel
  2021-05-23 06:09:27
  Odliczając podatek (w 2022 roku) przy płacy minimalnej byłoby to 2035 zł netto? Jakim cudem? Skoro w 2021 najniższa krajowa netto (oczywiście z odliczonym podatkiem) to 2060 zł? Albo błąd w tekście albo autor się pomylił.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Darek
  2021-05-22 18:48:01
  Z tą płaca minimalna to czary Mary jak w tym roku. Miało być 3000 zł brutto
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawód pilot samolotu [WYWIAD]
Zawód pilot samolotu to często praca marzeń. Jak zostać pilotem? Jakie są nastroje w lotnictwie w czasie pandemii? Jak reguluje się czas pracy i zarobki pilota? Co jest najważniejsze, a co najpiękniejsze w pracy pilota? Na te i inne pytania odpowiada doświadczony pilot i prezes Grupy Bartolini Air - Bartłomiej Walas.
Praca dla par z Ukrainy - logistyka
Praca dla par z Ukrainy znajdzie się w polskiej logistyce. Przed Świętami Bożego Narodzenia rekrutacje są wzmożone. Powstają oferty dla ukraińskich duetów.
Można wycofać środki z PPK i oszczędzać dalej
Wycofanie środków z PPK nie uniemożliwia dalszego oszczędzania w programie. Zwrot środków i rezygnacja z dalszego oszczędzania w PPK to dwie różne czynności.
Hybrydowy model pracy to przyszłość
Hybrydowy model pracy to przyszłość firm. Pracodawcy powinni dostosować biura do potrzeb pracowników. Czym są elastyczne biura?
Powrót do biura po długiej pracy zdalnej. Co wynika z przepisów, co radzą eksperci? [Wywiad]
Praca zdalna, praca hybrydowa, praca stacjonarna. Mimo, że pandemia jeszcze nie odpuszcza a 4. jej fala jest coraz groźniejsza, to wiele firm myśli o powrocie swoich pracowników do mniej zdalnego a bardziej stacjonarnego modelu pracy biurowej. Jak przekonać pracownika do powrotu do pracy stacjonarnej po długim okresie pracy zdalnej? Czy pracownik ma prawo odmówić wykonywania swojej pracy w biurze? Wielu pracodawców rozważa model hybrydowy pracy biurowej. Jak najlepiej zorganizować i uregulować taką pracę? Na te tematy rozmawiamy z Grzegorzem Orłowskim, radcą prawnym.
Monitoring pracowników hybrydowych - negatywne skutki
Monitoring pracowników hybrydowych przynosi negatywne skutki w postaci obniżenia zaufania do pracodawcy i zwiększenia rotacji pracowników. Sprawdź wyniki badania.
Ustawa o sygnalistach - kogo dotyczy?
Ustawa o sygnalistach - kogo dotyczy obowiązek utworzenia procedury zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy? Jakie są problemy?
Polityka prorodzinna ważna dla pracodawców
Polityka prorodzinna jest ważna dla pracodawców - takie wnioski płyną z badania Kantar dla Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Jakie korzyści może przynieść pracodawcom?
Fałszywy certyfikat COVID-19 a zwolnienie z pracy
Fałszywy certyfikat potwierdzający szczepienie przeciw COVID-19 może być przyczyną zwolnienia z pracy. Pracownicy kupują nieprawdziwe zaświadczenia o zaszczepieniu. Jakie konsekwencje takiego procederu mogą ponieść lekarze?
Polski Ład 2022 - jakie zmiany?
Polski Ład od 2022 roku - jakie zmiany w podatkach wchodzą w życie? Składka zdrowotna będzie funkcjonowała na nowych zasadach. Wprowadza się nowe zwolnienia podatkowe i sankcje za nielegalne zatrudnienie.
Liczba ubezpieczonych na 30 listopada - wypłata zasiłków
Liczba ubezpieczonych na 30 listopada decyduje o tym, kto wypłaca zasiłki w następnym roku. Jak ustalić liczbę ubezpieczonych na 30 listopada 2021 r.? Kto w 2022 r. będzie wypłacał zasiłki - pracodawca czy ZUS?
Zasiłek opiekuńczy na dziecko - covid
Zasiłek opiekuńczy na dziecko - kiedy przysługuje? Czy covid, a więc kwarantanna lub izolacja dziecka, uprawniają do pobierania zasiłku opiekuńczego z ZUS? Opieka nad dzieckiem jest wtedy konieczna. Co mogą zrobić rodzice?
Ile można dorobić do renty i emerytury?
Ile można dorobić do renty i emerytury od 1 grudnia 2021 r. do 28 lutego 2022 r.? Jakie są limity dorabiania dla rencistów i emerytów? Ile można dorobić do renty rodzinnej i socjalnej?
Praca w biurze dla mężczyzn a home office dla kobiet [BADANIE]
Praca w biurze dla mężczyzn a home office dla kobiet - takie wnioski wynikają z badania "Biuro czy home office – jakie środowisko pracy preferują polscy pracownicy". Okazuje się, że mężczyźni wolą pracować stacjonarnie, a kobiety zdalnie.
5 sposobów na poprawę samopoczucia pracowników
Oto krótki poradnik dla pracodawców o tym, jak poprawić samopoczucie pracowników. Pandemia koronawirusa pogłębiła stres i niepewność zarówno w sferze prywatnej jak i zawodowej. Psycholog wymienia 5 sposobów na polepszenie kondycji psychicznej pracowników.
Nagroda uznaniowa a podstawa chorobowego
Czy nagroda uznaniowa wlicza się do podstawy zasiłku chorobowego? Należy odpowiedzieć na pytanie - czy nagroda uznaniowa przysługuje za czas pobierania zasiłku.
Odszkodowanie po wypadku w pracy - ZUS
Odszkodowanie po wypadku w pracy - kiedy ZUS wypłaci jednorazowe świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego? Ile wynosi od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r.?
Kwota bazowa do odprawy emerytalnej a premie
Jak wyliczyć kwotę bazową do odprawy emerytalnej dla pracownika samorządowego? Czy należy uwzględnić premie?
Niedziela handlowa - grudzień 2021
Niedziela handlowa - grudzień 2021 ma 4 niedziele. Czy 5 grudnia, 12 grudnia, 19 grudnia, 26 grudnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?
Pakiet mobilności - luty 2022
Pakiet mobilności wchodzi w życie w lutym 2022 roku. Jakie zmiany zaczną obowiązywać tym razem? Wyższe wynagrodzenia kierowców to wzrost kosztów pracy po stronie firm transportowych.
HR w chmurze – 5 mitów
Wokół HR w chmurze pojawiło się wiele mitów. Warto je sprostować i dać innym szansę na wdrożenie nowych możliwości w firmie. Jakie przekonania są nieprawidłowe i wymagają sprostowania? Wyjaśniamy poniżej.
Nakazy PIP a decyzje administracyjne z KPA
Nakazy PIP to decyzje administracyjne uregulowane w KPA. Jakie są różnice w treści decyzji i nakazu z KPA i ustawy o PIP? Jakie nakazy wydaje inspektor pracy?
Wykaz prac wzbronionych dla kobiet – czy jest zgodny z przepisami?
Wykaz prac wzbronionych, uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet jest dokumentem określającym, jakich prac nie powinny wykonywać kobiety. Wielu pracodawców posiada takie wykazy, ale czy na pewno są one zgodne z przepisami? Czy wykaz prac wzbronionych kobietom mógłby narazić pracodawcę na zarzut dyskryminacji? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak wygląda sytuacja prawna wykazu prac wzbronionych dla kobiet.
Dni wolne od pracy - Holandia
Dni wolne od pracy w 2021 i 2022 roku - Holandia ma 9 dni świątecznych w roku kalendarzowym. Kiedy są święta w Holandii? Oto kalendarz.
Weryfikacja szczepień pracowników ważna dla pracodawców
Weryfikacja szczepień pracowników jest ważna dla pracodawców. Ułatwi organizację pracy w firmie. Jakie rozwiązania przewiduje projekt ustawy?