reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak należy prawidłowo zawrzeć umowę o pracę nakładczą

Jak należy prawidłowo zawrzeć umowę o pracę nakładczą

Umowa o pracę nakładczą powinna być zawarta na piśmie. Należy w niej określić m.in. rodzaj umówionej pracy, zasady wynagradzania oraz minimalną miesięczną ilość pracy. Strony mogą także ustalić, że wykonawca będzie korzystał w pracy z własnych maszyn lub urządzeń.

Elementy umowy

Stronami umowy o pracę nakładczą są: nakładca i wykonawca. Nakładca jest stroną zlecającą wykonanie pracy i zobowiązaną do zapłaty wynagrodzenia. Wykonawca natomiast przyjmuje na siebie obowiązek wykonania pracy na zlecenie nakładcy zgodnie z warunkami umowy.

Umowa o pracę nakładczą ma wiele cech wspólnych z umową o pracę uregulowaną w kodeksie pracy. Jest to jednak odrębna forma zatrudnienia. Wykonujący pracę nakładczą zobowiązuje się bowiem wobec nakładcy do osiągnięcia określonych rezultatów, za które otrzymuje wynagrodzenie. Przepisy prawa nakładają na nakładcę dodatkowe obciążenia, np. jeżeli nie dostarczył on materiałów i praca nie została wykonana, nakładca będzie musiał wypłacić wykonawcy wynagrodzenie obliczone według zasad ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Maksymalnie może być to kwota równa najniższemu wynagrodzeniu, które zostało przewidziane przez przepisy prawa pracy (czyli 760 zł).

Umowa o pracę nakładczą powinna być zawarta na piśmie. Może być ona zawarta, podobnie jak umowa o pracę, na czas nieokreślony, istnieje także możliwość sprawdzenia kandydata na podstawie umowy zawartej na okres próbny nie przekraczający trzech miesięcy. Poza tym strony mogą zawrzeć umowę na czas określony i na czas wykonania określonej pracy.

Umowa, poza określeniem jej stron oraz wskazaniem, że jest to umowa o pracę nakładczą, powinna określać rodzaj umowy oraz jej podstawowe warunki. W szczególności chodzi tu o rodzaj pracy i termin jej rozpoczęcia oraz o wysokość wynagrodzenia. W umowie należy także określić minimalną miesięczną ilość pracy, której wykonanie należy do obowiązków wykonawcy.

Strony mogą również ustalić w umowie maksymalną ilość pracy zlecanej miesięcznie wykonawcy, a także ustalić, że wykonawca będzie korzystał w pracy z własnych maszyn lub urządzeń. W tym przypadku należy dodatkowo unormować kwestię odpłatności z tytułu użytkowania maszyn lub urządzeń stanowiących własność wykonawcy - w wysokości odpowiadającej wartości ich odtworzenia.

Praca nakładcza najczęściej polega na wykonywaniu na zlecenie nakładcy czynności w zakresie wytwarzania przedmiotów z powierzonych materiałów, naprawiania i konserwacji przedmiotów czy też świadczenia różnych usług. Generalnie umowa tego rodzaju może dotyczyć każdego rodzaju pracy nie tylko polegającej na wykonywaniu prostych czynności, jak np. składanie długopisów czy klejenie kopert. Jej przedmiotem może być także wykonanie bardziej skomplikowanych rzeczy lub urządzeń.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama