REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Polecenie pozostawania w gotowości do pracy a odmowa

Beata Skrobisz-Kaczmarek

REKLAMA

Pracodawca może wydać pracownikowi polecenie pozostawania w gotowości do pracy, czyli pełnienia dyżuru w domu. Czy pracownik ma prawo odmówić wykonania plecenia pracodawcy?

Prowadzę hurtownię artykułów elektrycznych, zatrudniam 18 pracowników. Często otrzymuję informacje o dostawie towaru popołudniu czy wieczorem, gdy już brak jest pracowników. Chciałbym w związku z tym polecić kilku pracownikom „pozostawanie w gotowości do pracy”, czyli pełnienia dyżuru w domu. Czy pracownik może odmówić wykonania tego polecenia?

REKLAMA

Autopromocja

Nie. Pracownik, jeżeli jest zdolny do pracy nie może odmówić wykonania takiego polecenia.

Pełnienie dyżuru jest obowiązkiem pracownika wynikającym ze stosunku pracy chyba, że polecenie to dotyczy osób, których zatrudnianie w godzinach nadliczbowych jest zakazane.
Każda z osób związanych z pracodawcą stosunkiem pracy zobowiązana jest na podstawie art. 100 k.p. do stosowania się do poleceń przełożonych, jeżeli:

  • dotyczą one pracy,
  • nie są sprzeczne z przepisami prawa,
  • nie są sprzeczne z zawartą umową o pracę.

Pracodawca może wydane pracownikowi polecenie pełnienia dyżuru poza normalnymi godzinami pracy. Natomiast pracownik ma obowiązek wykonać to polecenie, które powinno dotyczyć obowiązków wynikającej z jego umowy o pracę. Dyżur pracowniczy polega na pozostawaniu pracownika poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy przy założeniu, że faktyczne jej wykonywanie może wcale nie nastąpić. Zadaniem pracownika jest samo oczekiwanie na pracę. Musi być on przy tym zdolny i gotowy do jej podjęcia w razie zaistnienia takiej konieczności.

Odmowa pełnienia dyżuru czy też faktyczne jego niewykonywanie, gdy pracownik został do tego zobowiązany jest naruszeniem obowiązków wynikających ze stosunku pracy i może nawet być podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy pamiętać, że każda praca wykonywana podczas dyżuru wliczana jest w całości do czasu pracy. Konsekwencją tego jest konieczność wypłaty wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych lub udzielenie czasu wolnego. Wynika to z faktu, że dyżur pełniony jest poza normalnymi godzinami pracy, czyli po przepracowaniu przez pracownika dobowego wymiaru czasu pracy zgodnego z jego rozkładem czasu pracy.

Niedopuszczalne jest polecenie pełnienia dyżuru pracownikom, którzy nie mogą być zatrudniani w godzinach nadliczbowych (kobiety w ciąży, pracownicy młodociani, pracownicy niepełnosprawni, pracownicy opiekujący się dzieckiem do lat 4 bez ich zgody).

Przepisy prawa pracy nie wskazują, ile godzin na dobę lub w tygodniu może pracownik pełnić dyżur domowy. Jednak pełnienie dyżuru nie może naruszać prawa do wypoczynku pracownika, czyli do:

  • minimum 11 godzin nieprzerwanego wypoczynku w każdej dobie i
  • minimum 35 godzin nieprzerwanego wypoczynku tygodniowego w każdym tygodniu, obejmujący 11 godzin wypoczynku dobowego. W związku z przejściem na inną zmianę roboczą może on zostać skrócony, jednak nie więcej niż do 24 godzin.

Jedynie pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy nie muszą mieć zagwarantowanego prawa do takiego wypoczynku.

Podstawa prawna:

Art.1515 k.p.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Czy minimalne wynagrodzenie będzie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W przyszłym roku wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

REKLAMA