REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płaca minimalna 2015 r.

Katarzyna Pietrasik
Płaca minimalna 2015. /Fot. Fotolia
Płaca minimalna 2015. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rząd zdecydował, że płaca minimalna ulegnie podwyższeniu od 2015 r. do 1750 zł. Obecnie wynosi 1680 zł. Minimalne wynagrodzenie wzrośnie więc o 70 zł.

Płaca minimalna 2015 r.

Płaca minimalna to taka kwota, której ustalenie jest ustawowym obowiązkiem rządu. Jej propozycję musi przedstawić do 15 czerwca danego roku Komisji Trójstronnej. Ostateczny termin na określenie minimalnego wynagrodzenia na przyszły rok kalendarzowy to 15 września. Jest ona jednolita dla całego kraju i ma na celu chronić pracownika. Wliczają się do niej nagrody oraz premie. Osoby zatrudnione w pełnym wymiarze godzin nie mogą zarabiać poniżej niej. Co ważne, nie dotyczy ona tzw. „umów śmieciowych” – czyli umów na zlecenie oraz dzieło.

REKLAMA

Autopromocja

15 września 2014 r. zostało przesądzone, że wynagrodzenie minimalne w od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 r. będzie wynosiło 1750 zł. Oznacza to wzrost o 70 zł. Obecnie płaca minimalna wynosi bowiem 1680 zł. Poprzedni wzrost z 2013 r. do 2014 r. osiągnął wartość 80 zł.

Protesty

Przeciwko podwyższeniu płacy minimalnej najbardziej protestowali pracodawcy. Często zatrudniają oni słabo wykwalifikowanych pracowników za najniższą stawkę i nie jest im na rękę płacenie wyższego wynagrodzenia. Warto podkreślić, że wypłata netto to jedynie 60% kosztów, które pracodawca ponosi w związku z zatrudnianiem pracowników.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Warto pamiętać o tym, że dla osób dopiero zaczynających karierę zawodową w czasie pierwszego roku zatrudnienia wynagrodzenie nie może być niższe niż 80 % płacy minimalnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z czym wiąże się wzrost płacy minimalnej?

Wzrost płacy minimalnej wpływa na wiele świadczeń pracowniczych, oznacza wzrost składek na ubezpieczenie społeczne, fundusz pracy i fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych.

Płaca minimalna 2015 uderzy w początkujących przedsiębiorców

Od czego zależy płaca minimalna?

Ustalając płacę minimalną, brana jest pod uwagę prognozowana wysokość wzrostu cen oraz - jeśli płaca minimalna jest niższa od połowy wysokości średniej krajowej - również o dwie trzecie realnego wzrostu gospodarczego. W niektórych krajach minimalna płaca zależy od wieku, wykształcenia czy regionu. W Polsce jednak takie czynniki nie mają na nią wpływu.

Płaca minimalna w 2015 r. - 1750 zł

Inne kraje

Nie we wszystkich krajach ustalona jest kwota minimalnego wynagrodzenia (np. w Niemczech ma być ona ustalona dopiero w 2015 r.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przynajmniej 4650 zł płacy minimalnej w 2025 roku (postulat wszystkich związkowców). Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

REKLAMA

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

REKLAMA