| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wysokość wynagrodzenia > Płaca minimalna 2015 r.

Płaca minimalna 2015 r.

Rząd zdecydował, że płaca minimalna ulegnie podwyższeniu od 2015 r. do 1750 zł. Obecnie wynosi 1680 zł. Minimalne wynagrodzenie wzrośnie więc o 70 zł.

Płaca minimalna 2015 r.

Płaca minimalna to taka kwota, której ustalenie jest ustawowym obowiązkiem rządu. Jej propozycję musi przedstawić do 15 czerwca danego roku Komisji Trójstronnej. Ostateczny termin na określenie minimalnego wynagrodzenia na przyszły rok kalendarzowy to 15 września. Jest ona jednolita dla całego kraju i ma na celu chronić pracownika. Wliczają się do niej nagrody oraz premie. Osoby zatrudnione w pełnym wymiarze godzin nie mogą zarabiać poniżej niej. Co ważne, nie dotyczy ona tzw. „umów śmieciowych” – czyli umów na zlecenie oraz dzieło.

15 września 2014 r. zostało przesądzone, że wynagrodzenie minimalne w od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 r. będzie wynosiło 1750 zł. Oznacza to wzrost o 70 zł. Obecnie płaca minimalna wynosi bowiem 1680 zł. Poprzedni wzrost z 2013 r. do 2014 r. osiągnął wartość 80 zł.

Protesty

Przeciwko podwyższeniu płacy minimalnej najbardziej protestowali pracodawcy. Często zatrudniają oni słabo wykwalifikowanych pracowników za najniższą stawkę i nie jest im na rękę płacenie wyższego wynagrodzenia. Warto podkreślić, że wypłata netto to jedynie 60% kosztów, które pracodawca ponosi w związku z zatrudnianiem pracowników.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Warto pamiętać o tym, że dla osób dopiero zaczynających karierę zawodową w czasie pierwszego roku zatrudnienia wynagrodzenie nie może być niższe niż 80 % płacy minimalnej.

Z czym wiąże się wzrost płacy minimalnej?

Wzrost płacy minimalnej wpływa na wiele świadczeń pracowniczych, oznacza wzrost składek na ubezpieczenie społeczne, fundusz pracy i fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych.

Płaca minimalna 2015 uderzy w początkujących przedsiębiorców

Od czego zależy płaca minimalna?

Ustalając płacę minimalną, brana jest pod uwagę prognozowana wysokość wzrostu cen oraz - jeśli płaca minimalna jest niższa od połowy wysokości średniej krajowej - również o dwie trzecie realnego wzrostu gospodarczego. W niektórych krajach minimalna płaca zależy od wieku, wykształcenia czy regionu. W Polsce jednak takie czynniki nie mają na nią wpływu.

Płaca minimalna w 2015 r. - 1750 zł

Inne kraje

Nie we wszystkich krajach ustalona jest kwota minimalnego wynagrodzenia (np. w Niemczech ma być ona ustalona dopiero w 2015 r.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »