REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2015 r.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia. /Fot. Fotolia
Wzrost minimalnego wynagrodzenia. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Każdy kolejny rok kalendarzowy przynosi wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile płaca minimalna wynosi w 2015 roku? Propozycje rządu i strony związkowej znacznie się od siebie różniły. Ostatecznie wynagrodzenie minimalne wynosi 1750 zł.

1750 zł czy 1797 zł?

Zgodnie z ustaloną zasadą corocznie do 15 czerwca rząd przedstawia Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych propozycję wysokości płacy minimalnej na kolejny rok. W 2014 roku ostatecznie zaproponował 1750 zł, chociaż początkowo mówiło się o ustawowo gwarantowanej kwocie 1731 zł. Oznacza to wzrost na poziomie 70 zł.

Autopromocja

Dla porównania poprzednia podwyżka płacy minimalnej wynosiła 80 zł. Już w 2013 r. strona związkowa nie akceptowała tej podwyżki (zawiesiła swój udział w pracach komisji), tym bardziej później uważała, że propozycja rządowa na 2015 rok jest nie do przyjęcia.

Szefowie trzech największych centrali związkowych (Solidarność, OPSS, Forum ZZ) uzgodnili własną propozycję wysokości najniższego wynagrodzenia. Wzrost minimalnego wynagrodzenia nie powinien wynosić mniej niż 7%. W ich opinii powinno było przedstawiać wartość 1797 zł. To aż o 47 zł więcej niż przewidywał rząd. Związki argumentowały swoją propozycję poziomem wzrostu gospodarczego, który ma być wyższy niż przewidywano oraz PKB, które ma wynieść więcej niż 3%.

Rozlicz się: PITY 2015 z płytą CD

Wysokość płacy minimalnej w 2015 r.

Zgodnie z prawem w komisji trójstronnej można wynegocjować wyższą kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę. Uzgodnienie kwoty powinno nastąpić do 15 lipca. W praktyce związki zawodowe nie zgadzają się na propozycje rządowe i próbują przeforsować wyższą płacę minimalną, jednak robią to bezskutecznie. W przypadku braku porozumienia w ramach komisji trójstronnej ostateczną decyzję w sprawie minimalnego wynagrodzenia podejmuje rząd do dnia 15 września. Ostatnie lata są przykładem jednostronnego ustalania wysokości płacy minimalnej przez stronę rządową bez uwzględniania opinii związków zawodowych. Można więc było się spodziewać, że i w 2014 roku decyzja zostanie podjęta przez rząd i minimalne wynagrodzenie za pracę osiągnie wysokość 1750 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Płaca minimalna w całej Unii Europejskiej

Propozycja nowej procedury

Warto wspomnieć w tym miejscu, że istnieje obywatelski projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (ponad 350 tys. podpisów), który wprowadza nową procedurę ustalania płacy minimalnej. Zgodnie z projektem najniższe wynagrodzenie wzrastałoby corocznie do poziomu 50% przeciętnego wynagrodzenia. Każda podwyżka wiązałaby się ściśle ze wzrostem PKB. Projekt od kilku lat znajduje się w sejmie. Pierwsze czytanie odbyło się 15 lutego 2012 r. Ostatni etap prac nad projektem zakończył się na skierowaniu go do komisji.

Odwiedź: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

  Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  REKLAMA

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

  Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

  REKLAMA

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  REKLAMA