REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2015 r.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia. /Fot. Fotolia
Wzrost minimalnego wynagrodzenia. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Każdy kolejny rok kalendarzowy przynosi wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile płaca minimalna wynosi w 2015 roku? Propozycje rządu i strony związkowej znacznie się od siebie różniły. Ostatecznie wynagrodzenie minimalne wynosi 1750 zł.

1750 zł czy 1797 zł?

Zgodnie z ustaloną zasadą corocznie do 15 czerwca rząd przedstawia Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych propozycję wysokości płacy minimalnej na kolejny rok. W 2014 roku ostatecznie zaproponował 1750 zł, chociaż początkowo mówiło się o ustawowo gwarantowanej kwocie 1731 zł. Oznacza to wzrost na poziomie 70 zł.

REKLAMA

Autopromocja

Dla porównania poprzednia podwyżka płacy minimalnej wynosiła 80 zł. Już w 2013 r. strona związkowa nie akceptowała tej podwyżki (zawiesiła swój udział w pracach komisji), tym bardziej później uważała, że propozycja rządowa na 2015 rok jest nie do przyjęcia.

Szefowie trzech największych centrali związkowych (Solidarność, OPSS, Forum ZZ) uzgodnili własną propozycję wysokości najniższego wynagrodzenia. Wzrost minimalnego wynagrodzenia nie powinien wynosić mniej niż 7%. W ich opinii powinno było przedstawiać wartość 1797 zł. To aż o 47 zł więcej niż przewidywał rząd. Związki argumentowały swoją propozycję poziomem wzrostu gospodarczego, który ma być wyższy niż przewidywano oraz PKB, które ma wynieść więcej niż 3%.

Rozlicz się: PITY 2015 z płytą CD

Wysokość płacy minimalnej w 2015 r.

Zgodnie z prawem w komisji trójstronnej można wynegocjować wyższą kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę. Uzgodnienie kwoty powinno nastąpić do 15 lipca. W praktyce związki zawodowe nie zgadzają się na propozycje rządowe i próbują przeforsować wyższą płacę minimalną, jednak robią to bezskutecznie. W przypadku braku porozumienia w ramach komisji trójstronnej ostateczną decyzję w sprawie minimalnego wynagrodzenia podejmuje rząd do dnia 15 września. Ostatnie lata są przykładem jednostronnego ustalania wysokości płacy minimalnej przez stronę rządową bez uwzględniania opinii związków zawodowych. Można więc było się spodziewać, że i w 2014 roku decyzja zostanie podjęta przez rząd i minimalne wynagrodzenie za pracę osiągnie wysokość 1750 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Płaca minimalna w całej Unii Europejskiej

Propozycja nowej procedury

Warto wspomnieć w tym miejscu, że istnieje obywatelski projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (ponad 350 tys. podpisów), który wprowadza nową procedurę ustalania płacy minimalnej. Zgodnie z projektem najniższe wynagrodzenie wzrastałoby corocznie do poziomu 50% przeciętnego wynagrodzenia. Każda podwyżka wiązałaby się ściśle ze wzrostem PKB. Projekt od kilku lat znajduje się w sejmie. Pierwsze czytanie odbyło się 15 lutego 2012 r. Ostatni etap prac nad projektem zakończył się na skierowaniu go do komisji.

Odwiedź: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA