| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2015 r.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2015 r.

Każdy kolejny rok kalendarzowy przynosi wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile płaca minimalna wynosi w 2015 roku? Propozycje rządu i strony związkowej znacznie się od siebie różniły. Ostatecznie wynagrodzenie minimalne wynosi 1750 zł.

1750 zł czy 1797 zł?

Zgodnie z ustaloną zasadą corocznie do 15 czerwca rząd przedstawia Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych propozycję wysokości płacy minimalnej na kolejny rok. W 2014 roku ostatecznie zaproponował 1750 zł, chociaż początkowo mówiło się o ustawowo gwarantowanej kwocie 1731 zł. Oznacza to wzrost na poziomie 70 zł.

Dla porównania poprzednia podwyżka płacy minimalnej wynosiła 80 zł. Już w 2013 r. strona związkowa nie akceptowała tej podwyżki (zawiesiła swój udział w pracach komisji), tym bardziej później uważała, że propozycja rządowa na 2015 rok jest nie do przyjęcia.

Szefowie trzech największych centrali związkowych (Solidarność, OPSS, Forum ZZ) uzgodnili własną propozycję wysokości najniższego wynagrodzenia. Wzrost minimalnego wynagrodzenia nie powinien wynosić mniej niż 7%. W ich opinii powinno było przedstawiać wartość 1797 zł. To aż o 47 zł więcej niż przewidywał rząd. Związki argumentowały swoją propozycję poziomem wzrostu gospodarczego, który ma być wyższy niż przewidywano oraz PKB, które ma wynieść więcej niż 3%.

Rozlicz się: PITY 2015 z płytą CD

Wysokość płacy minimalnej w 2015 r.

Zgodnie z prawem w komisji trójstronnej można wynegocjować wyższą kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę. Uzgodnienie kwoty powinno nastąpić do 15 lipca. W praktyce związki zawodowe nie zgadzają się na propozycje rządowe i próbują przeforsować wyższą płacę minimalną, jednak robią to bezskutecznie. W przypadku braku porozumienia w ramach komisji trójstronnej ostateczną decyzję w sprawie minimalnego wynagrodzenia podejmuje rząd do dnia 15 września. Ostatnie lata są przykładem jednostronnego ustalania wysokości płacy minimalnej przez stronę rządową bez uwzględniania opinii związków zawodowych. Można więc było się spodziewać, że i w 2014 roku decyzja zostanie podjęta przez rząd i minimalne wynagrodzenie za pracę osiągnie wysokość 1750 zł.

Zobacz: Płaca minimalna w całej Unii Europejskiej

Propozycja nowej procedury

Warto wspomnieć w tym miejscu, że istnieje obywatelski projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (ponad 350 tys. podpisów), który wprowadza nową procedurę ustalania płacy minimalnej. Zgodnie z projektem najniższe wynagrodzenie wzrastałoby corocznie do poziomu 50% przeciętnego wynagrodzenia. Każda podwyżka wiązałaby się ściśle ze wzrostem PKB. Projekt od kilku lat znajduje się w sejmie. Pierwsze czytanie odbyło się 15 lutego 2012 r. Ostatni etap prac nad projektem zakończył się na skierowaniu go do komisji.

Odwiedź: Forum

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »