reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Minimalna płaca netto w Polsce w 2015 roku

Minimalna płaca netto w Polsce w 2015 roku

Minimalna płaca w Polsce w 2015 roku ulegnie podwyższeniu o 70 zł. Od nowego roku będzie ona więc wynosić 1750 zł brutto. Netto będzie to 1286,16 zł. Podniesienie kwoty minimalnego wynagrodzenia wpłynie na wzrost różnego rodzaju świadczeń pracowniczych.

Płaca minimalna netto w 2015 r.

Od 2015 r. płaca minimalna w Polsce wzrośnie o 70 zł. Pracownik zamiast 1680 zł (2014 r.) będzie otrzymywał 1750 zł brutto. "Na rękę" będzie to 1286,16 zł, czyli o niecałe 50 zł (48,96 zł) więcej niż w 2014 r. Dotychczas osoba zarabiająca płacę minimalną otrzymywała bowiem 1237,20 zł. W skali rocznej zarobi więcej o 587,52 zł.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2015 r. - wpływ na inne świadczenia

Polecamy: Kalkulator brutto-netto

Minimalna płaca dla pracownika rozpoczynającego karierę zawodową

Minimalna wysokość wynagrodzenia różni się w przypadku osób, które niedawno weszły na rynek pracy. Wysokość płacy pracownika w trakcie jego pierwszego roku pracy nie może być niższa niż 80%  wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli od nowego roku będzie wynosić nie mniej niż 1400 zł (brutto).

Skutki zmiany wysokości płacy minimalnej dla pracodawcy

Podniesienie kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę obciąża finansowo pracodawców, którzy, oprócz wypłacania wyższej pensji, będą ponosili większe koszty utrzymania pracownika, m.in. związane ze wzrostem składek na ubezpieczenie społeczne (318,33 zł zamiast dotychczasowych 305,59 zł), fundusz pracy czy fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych (44,63 zł zamiast dotychczasowych 42,84 zł).

Wyższe składki ZUS dla początkujących przedsiębiorców w 2015 r.

Porozmawiaj na forum!

Czynniki wpływające na ustalenie płacy minimalnej

Wysokość płacy minimalnej zależy od wielu czynników, które opierają się głównie na prognozach na kolejny rok. Ustalenie płacy minimalnej odbywa się w oparciu o przewidywaną wysokość wzrostu cen, jak też w przypadku wynagrodzenia niższego od połowy wysokości średniej krajowej, także o dwie trzecie realnego wzrostu gospodarczego.

Jak ustala się minimalne wynagrodzenie za pracę?

Minimalne wynagrodzenie wzrasta o 70 zł

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WspolnyPozew.com

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama