reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Rozliczenie podróży krajowej połączonej z podróżą zagraniczną

Rozliczenie podróży krajowej połączonej z podróżą zagraniczną

Z tytułu podróży służbowej krajowej lub zagranicznej pracowniko­wi przysługują diety. Jak zgodnie z prawem naliczać diety, gdy część podróży służbowej przypada na terenie kraju, a część za granicą.

Jak rozliczyć podróż krajową, która jest połączona z podróżą zagraniczną

W firmie podróże służbowe pracowników rozliczamy według rozporządzenia dla sfery budżetowej. Wysyłamy jednego z naszych pracowników w zagraniczną delegację. Stałym miejscem wykonywania przez niego pracy jest Lublin i w tym miejscu rozpoczyna się jego podróż służbowa. Pracownik musi dojechać na lotnisko w Warszawie, skąd ma wylot do Berlina, gdzie będzie przebywał cały tydzień. Jest to jedna podróż służbowa (krajowa i zagraniczna). Czy odcinki podróży krajowej Lublin–Warszawa i Warszawa–Lublin (łącznie 6 godzin podróży) powinniśmy traktować jak podróż służbową krajową dłuższą niż dobę (zaliczając do długości tej podróży również pobyt za granicą), czy nie dłuższą niż dobę (zaliczając do tej podróży wyłącznie delegację krajową) – pyta Czytelnik z Lublina.

Według stanowiska resortu pracy i GIP każdy odcinek podróży służbowej należy traktować (i tym samym rozliczać) oddzielnie. Zatem za odbycie podróży krajowej, która trwała 6 godzin, Państwa pracownikowi nie przysługuje dieta.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

W przypadku odbywania podróży zagranicznej w połączeniu z przejazdem na obszarze Polski odpowiednio stosuje się przepisy dotyczące podróży krajowej. Zatem należność z tytułu diet za podróż krajową oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży krajowej (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania służbowego (§ 7 ust. 2 rozporządzenia w sprawie podróży służbowych).

Diety za służbową podróż krajową

Długość służbowej podróży krajowej

nie dłuższa niż doba

dłuższa niż doba

mniej niż 8 godzin - dieta nie przysługuje

za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości

od 8 do 12 godzin - przysługuje 50% diety

za niepełną, ale rozpoczętą dobę:

● do 8 godzin - przysługuje 50% diety,

● ponad 8 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości

ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości

W przypadku odbywania podróży krajowej poprzedzającej podróż zagraniczną trudno uznać, że mamy do czynienia z powrotem z podróży krajowej po wykonaniu zadania. Podróż krajową kończy bowiem dopiero odcinek podróży krajowej następujący po podróży zagranicznej. Ponadto pracownik zazwyczaj otrzymuje jedno polecenie odbycia podróży służbowej na wszystkie jej odcinki, bez względu na rodzaj delegacji (krajowa czy zagraniczna). Jednak inne stanowisko w tej kwestii zajmuje resort pracy. Jego zdaniem odcinki podróży krajowej - odpowiednio poprzedzający moment rozpoczęcia podróży zagranicznej i odbywany po przekroczeniu granicy polskiej w drodze powrotnej należałoby traktować rozdzielnie. Oznaczałoby to, że czas tych podróży nie podlegałby sumowaniu. Rozpoczęcie podróży zagranicznej w chwili przekroczenia granicy polskiej, w ocenie Ministerstwa, oznacza przerwanie czasu trwania podróży krajowej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Miżołębska

biuro prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama