REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
PIT-11 za 2023
PIT-11 za 2023
do kiedy wysyłka?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy pracownik otrzymuje PIT od pracodawcy, który zatrudniał go w poprzednim roku? Jaki termin podaje ustawa o PIT? Kiedy rozlicza się PIT w 2024 roku?
rozwiń >

PIT-11 – co to jest?

PIT-11 to formularz zawierający informacje o uzyskanych przez podatnika dochodach w poprzednim roku kalendarzowym, zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz kwotach potrąconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. PIT-11 stanowi podstawę do rozliczenia rocznego PIT-36 i PIT-37.

Autopromocja

Należy podkreślić, że nie dotyczy wynagrodzeń, nagród, dodatków wypłacanych za miesiąc grudzień poprzedniego roku, ale wypłaconych w styczniu kolejnego roku. Dla przykładu wynagrodzenie za grudzień 2023 roku wypłacone w styczniu 2024 roku zostanie ujęte w formularzu PIT-11 za 2024 rok, które pracodawca sporządzi na początku 2025 roku.

PIT-11 – formularz

Pobierz formularz PIT-11 INFORMACJA O PRZYCHODACH Z INNYCH ŹRÓDEŁ ORAZ O DOCHODACH I POBRANYCH ZALICZKACH NA PODATEK DOCHODOWY do wypełnienia za rok 2023.

PIT-11 formularz informacja o przychodach

 

PIT-11 formularz do pobrania

gov.pl

Do kiedy PIT od pracodawcy?

W świetle art. 42g ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) płatnicy oraz podmioty, o których mowa w art. 42a, przesyłają roczne obliczenie podatku, o którym mowa w art. 34 ust. 7, oraz informacje, o których mowa w art. 34 ust. 8, art. 35 ust. 6, art. 39 ust. 1 i 3, art. 42 ust. 2 pkt 1, art. 42a ust. 1 oraz art. 42e ust. 6:

 • urzędowi skarbowemu – w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym;
 • podatnikowi – w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym.

Jeśli dany podmiot przed upływem wskazanych terminów zaprzestał prowadzenia działalności, obowiązek przesłania rocznego obliczenia podatku oraz podanych wyżej informacji musi być wykonywany nie później niż w dniu zaprzestania prowadzenia działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PIT-11 za 2023 – do kiedy?

Podsumowując, pracodawca przesyła PIT-11 pracownikowi do końca lutego. W tym roku ostateczny termin na przekazanie PIT podatnikom to 29 lutego 2024 r. Pracodawca może to zrobić w dowolnej formie. Nie musi być to forma elektroniczna (jak przekazywana do urzędu skarbowego do końca stycznia). Pracodawca może więc wysłać PIT do pracownika elektronicznie z podpisem elektronicznym albo po wydrukowaniu i podpisaniu w sposób tradycyjny. Powinien stworzyć trzy egzemplarze – dla podatnika, dla urzędu skarbowego i dla siebie.

Ważne

PIT można otrzymać również od innego podmiotu niż pracodawca, jeśli w poprzednim roku odliczył od wynagrodzenia zaliczkę na podatek i wpłacił do US. Taki płatnik również powinien wysłać PIT podatnikowi do końca lutego.

Płatnikiem podatku zgodnie z art. 8 ordynacji podatkowej może być osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, które przepisy prawa podatkowego zobowiązują do obliczania i pobierania od podatnika podatku, a następnie wpłacania go w ustalonych terminach organowi podatkowemu.

Pracodawca nie przekazał PIT

Co jeśli pracodawca nie przekazał pracownikowi PIT-11 do 29 lutego 2024 roku? Nie zwalnia to podatnika z obowiązku przekazania deklaracji PIT-37 lub PIT-36 do urzędu skarbowego. Musi wówczas samodzielnie dokonać stosownych obliczeń i przesłać deklarację do US.

Ważne

Pracodawca nie sporządza i nie wysyła PIT-11 dla umowy zlecenia i o dzieło, jeśli określone wynagrodzenie nie przewyższało kwoty 200,00 zł.

Kiedy rozlicza się PIT w 2024 roku?

PIT za 2023 rok można rozliczyć w terminie od 15 lutego 2024 roku do 30 kwietnia 2024 roku. Dnia 15 lutego uruchamiany jest Twój e-PIT. Po wysyłce rozliczenia podatkowego za poprzedni rok podatnik otrzymuje urzędowe poświadczenie odbioru (UPO).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  REKLAMA

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA