REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nawet 11 tys. dla pracowników Instytutu Europy Środkowej

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Nawet 11 tys. dla pracowników Instytutu Europy Środkowej
Nawet 11 tys. dla pracowników Instytutu Europy Środkowej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest Instytut Europy Środkowej? Jakie zadania ma Instytut Europy Środkowej? Okazuje się, że pracownicy mogą tam zarabiać nawet 11 tys. przepisy weszły w życie 23 grudnia 2023 r. 

Czym jest Instytut Europy Środkowej?

Instytut Europy Środkowej został utworzony w 2018 r. Ma status państwowej osoby prawnej. Kierownictwo i nadzór nad Instytutem sprawuje Prezes Rady Ministrów. Siedzibą jest Lublin. Instytut ma wiele zadań jednak jednym z podstawowych jest przeprowadzanie badań w zakresie środkowej i wschodniej części Europy. Jak pisze sam Instytut: misją Instytutu Europy Środkowej jest merytoryczne wsparcie polityki zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej poprzez prowadzenie wysokiej jakości działalności badawczej i analitycznej oraz przekazywanie interesariuszom polskim rzetelnej wiedzy na temat procesów społecznych, politycznych, gospodarczych i kulturowych zachodzących w Europie Środkowej i w jej sąsiedztwie oraz dotyczącej miejsca i roli Polski w tych procesach.

Autopromocja
Przykład
Jakie zadania ma Instytut Europy Środkowej? W szczególności są to:
 • Różnego rodzaju badania i analizy w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych;

 • Inicjatywy polityczne, gospodarcze i społeczne w Europie Środkowej i Wschodniej;

 • Współpraca naukowa z partnerami międzynarodowymi (mająca na celu pogłębianie kooperacji między państwami regionu i realizacji celów polityki zagranicznej Polski);

 • Prowadzenie działalności analitycznej wspierającej działania polityczne na rzecz budowania współpracy z państwami Europy Środkowej i Europy Środkowo-Wschodniej; prowadzenie badań naukowych w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych;

 • Promocję poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej polskiej myśli społecznej w zakresie stosunków międzynarodowych, współpracy międzynarodowej oraz polityki zagranicznej i historycznej; prezentowanie wyników badań poprzez organizowanie seminariów i konferencji;

 • Upowszechnianie wiedzy o stanie i procesach zmian sytuacji międzynarodowej oraz rozwoju stosunków międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem państw Europy Środkowej i Europy Środkowo-Wschodniej;

 • Prowadzenie działalności wydawniczej, zwłaszcza naukowej, oraz organizowanie szkoleń.

Wyższe zarobki w Instytucie Europy Środkowej od 2024

Jeszcze na początku grudnia 2023 r., kiedy to rządziła ówczesna partia polityczna, doszło do znacznych podwyżek w Instytucie Europy Środkowej (zresztą jak w wielu innych instytucjach). Okazuje się jednak, że w Instytucie Europy Środkowej można liczyć na zarobki nawet rzędu 11 tys.

TABELA KWALIFIKACJI I WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO PRACOWNIKÓW INSTYTUTU EUROPY ŚRODKOWEJ

Lp.

A.
Stanowisko

B.
Wymagane kwalifikacje

C.
Wynagrodzenie zasadnicze w złotych

PRACOWNICY ZARZĄDZAJĄCY

1Dyrektor oddziału zamiejscowego Instytutuwykształcenie wyższe, 3-letnie doświadczenie w zarządzaniu zespołami pracowniczymi8000-11 000
2Główny księgowywedług odrębnych przepisów7000-11 000

PRACOWNICY ZATRUDNIENI NA STANOWISKACH BADAWCZO-ANALITYCZNYCH

3Kierownik komórki organizacyjnejwykształcenie wyższe, 3 lata stażu pracy, znajomość języka obcego6500-10 500
4Koordynator projektuwykształcenie wyższe, 3 lata stażu pracy, znajomość języka obcego6000-9500
5Główny analitykwykształcenie wyższe, 3 lata stażu pracy, znajomość języka obcego6000-9000
6Starszy analitykwykształcenie wyższe, 2 lata stażu pracy, znajomość języka obcego5000-8000
7Analitykwykształcenie wyższe, znajomość języka obcego5000-7000

PRACOWNICY ZATRUDNIENI NA STANOWISKACH ADMINISTRACYJNO-FINANSOWYCH

8Główny specjalistawykształcenie wyższe, 3 lata stażu pracy6000-9000
9Starszy specjalistawykształcenie wyższe, 3 lata stażu pracy5500-7000
10Specjalistawykształcenie wyższe5000-6500
11Starszy referentwykształcenie średnieod wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę1) - 6000
12Referentwykształcenie średnieod wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę - 5500
13Pracownik obsługiwykształcenie podstawoweod wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę - 5000
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • j23
  2024-01-03 15:43:26
  Czyli na tytułowe 11 tys. mogą ewentualnie liczyć aż dwie osoby? Dyrektor i księgowy? I to brutto, rzecz jasna? A zarobki reszty takie same jak na uczelniach wyższych? No faktycznie powalające kwoty.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

REKLAMA

Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

REKLAMA

Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

REKLAMA